Kandydat PiS Andrzej Duda oraz prezydent Bronisław Komorowski zmierzą się w II turze wyborów, bo żaden kandydat nie zdobył ponad 50 proc. głosów, potrzebnych do zwycięstwa w I turze. W Stanach Zjednoczonych głosowanie w II turze zostanie przeprowadzone w 23 maja, czyli dzień wcześniej niż w Polsce.
Rejestracja do II tury wyborów
Do głosowania w II turze będą mogli zarejestrować się wyborcy, którzy nie zarejestrowali się do głosowania przed I turą i nie pobrali zaświadczeń o prawie do głosowania. Termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców mija 21 maja. Wnioski o wpisanie do spisu do głosowania korespondencyjnego należało złożyć nie później, niż 14 maja .
Uruchomiony jest już systemu elektronicznej rejestracji eWybory na stronie internetowej: www.ewybory.msz.gov.pl. Zgłoszenia do spisu wyborców można dokonać rownież: ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania, a w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą - miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.
Oprócz danych z dokumentu tożsamości, podczas rejestracji należy wybrać typ głosowania (osobiście lub korespondencyjnie), kraj oraz komisję, w której zamierza się oddać swój głos. Po udanej rejestracji można pobrać ze strony potwierdzenie w formacie PDF. Potwierdzenie przesłane zostanie też na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.
Niezwykle ważne jest, aby dokonując zgłoszenia stosować dokładnie taką pisownię i podawać dokładnie takie dane, jakie widnieją w ważnym polskim paszporcie, np. z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych.
Głosowanie korespondencyjne
Wyborcy, którzy przed głosowaniem w I turze zarejestrowali się do głosowania korespondencyjnego, w II turze będą również głosowali korespondencyjnie. Konsul wyśle pakiety wyborcze na ten sam adres, na który wysłał je przed pierwszą turą. Nie ma możliwości zmiany tego adresu ani sposobu otrzymania pakietu (z wysłania na odbiór osobisty). Zmiana formy głosowania na osobistą może nastąpić wyłącznie poprzez pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania przed wysłaniem przez konsula pakietu, lub po tym terminie, jeśli wyborca zwróci pakiet w stanie nienaruszonym. Wyborca może też, analogicznie jak w pierwszej turze dostarczyć pakiet osobiście konsulowi lub komisji wyborczej podczas głosowania. Przy osobistym dostarczeniu pakietu, wyborca ma obowiązek okazać obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport.
Istnieje natomiast możliwość zmiany sposobu głosowania z osobistego na korespondencyjny. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do dn. 14 maja br., zanim konsul wyśle pakiet wyborczy. Jeśli konsul zdążył już to zrobić, żeby dostać zaświadczenie, wyborca musi zwrócić pakiet w stanie nienaruszonym. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą.
Zaświadczenia o prawie do głosowania
Z takim zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Pisemny wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się konsulowi, który sporządził spis wyborców, w którym wyborca jest ujęty. Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 22 maja. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.
W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców sporządzonego przez konsula.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie, w którym uprzednio było się ujętym w spisie.
Gdzie głosować, adresy komisji
Komisje w drugiej turze pozostają te same. Osoby, które zarejestrowały się do spisu wyborców w I turze będą ujęte w spisie wyborców w tej samej komisji. Jeśli ktoś chce zmienić komisję, do której został zarejestrowany w I turze, musi zwrócić się do konsulatu o potwierdzenie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tylko z tym dokumentem można zagłosować w innymi miejscu.
Komisja nr 166 - Konsulat Generalny RP w Chicago; 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
Komisja nr 167 - Związek Podhalan w Ameryce Północnej; 4808 South Archer Avenue, Chicago, IL 60632
Komisja nr 168 - Związek Narodowy Polski: 6100 N. Cicero Avenue, Chicago IL 60646
Komisja nr 169 - Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki: 5341 N Harlem Avenue, Chicago IL 60656
Komisja nr 170 – Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce: 6544 W. Higgins Ave., Chicago IL 60656
Komisja nr 171 – Bazylika Św. Jacka: 3636 W. Wolfram St., Chicago IL 60618
Termin zgłaszania wniosków o wpisanie do spisu wyborców upływa 21 maja br., system eWybory zostanie zablokowany dla wyborców w tym dniu o godz. północy. Wnioski o wpisanie do spisu do głosowania korespondencyjnego należało złożyć nie później, niż 14 maja.
Informacje, komunikaty
Konsulat Generalny RP w Chicago zamieszcza bieżące komunikaty oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wyborów na swojej stronie internetowej www.chicago.msz.gov.pl oraz na swoich kontach na portalach społecznościowych.
Dane teleadresowe Konsulatu Generalnego RP w Chicago to: 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
Numery telefonów: 312 337-8166, wew.: 202, 203, 217, 257
Numery faksów: 312 337-7841; 312 337-7476; 312 337 4562
E-mail: chicago.kg.wybory@msz.gov.pl
Wszystkie informacje, komunikaty i prawo wyborcze są dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl.
Wyniki I tury wyborów prezydenckich
Kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał w niedzielnym głosowaniu 34,76 proc. głosów, ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski - 33,77 proc. i obaj zmierzą się w II turze – takie są oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich ogłoszone w poniedziałek przez Państwową Komisję Wyborczą. Na Dudę zagłosowało 5 mln 179 tys. 92 wyborców. Na Komorowskiego - 5 mln 31 tys. 60 wyborców. Paweł Kukiz otrzymał 3 mln 99 tys. 79 głosów; zdobywając 20,80 proc. głosów.
Pozostali kandydaci uzyskali: Janusz Korwin-Mikke - 3,26 proc., Magdalena Ogórek - 2,38 proc., Adam Jarubas - 1,60 proc., Janusz Palikot - 1,42 proc., Grzegorz Braun - 0,83 proc., Marian Kowalski - 0,52 proc., Jacek Wilk - 0,46 proc., Paweł Tanajno - 0,20 proc.
Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 48,96 proc.
Wyniki głosowania w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Chicago
- Andrzej Duda (PiS): 8,180 głosów
- Paweł Kukiz: 838 głosów
- Bronisław Komorowski (PO): 730 głosów
- Grzegorz Braun: 321 głosów
- Janusz Korwin- Mikke (KORWiN): 129 głosów
- Marian Kowalski (Ruch Narodowy): 36 głosów
- Magdalena Ogorek (SLD): 34 głosy
- Adam Jarubas (PSL): 20 głosów
- Janusz Palikot (Twój Ruch): 16 głosów
- Jacek Wilk (KNP): 11 głosów
- Paweł Tanajno: 2 głosy
W okręgu Konsulatu RP w Chicago głosowało najwięcej Polaków w USA. Choć mniej niż w wyborach prezydenckich w 2010 roku. W Chicago głosowało 10, 600 osób spośród 11,462, które się wcześniej zarejestrowały. To znacznie mniej niż pięć lat temu, gdy uprawnionych do głosowania było ponad 22 tys., a głosowało ok. 18 tys.
W całych Stanach Zjednoczonych uprawnionych do głosowania było 22,141 osób, frekwencja wyniosła 86.5 proc. Wygrał Duda z 66.51 proc. głosów; drugi był Komorowski - 14.23 proc., trzeci Kukiz - 11.41 proc.
JT