----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

04 czerwca 2015

Udostępnij znajomym:

Były przewodniczący Izby Reprezentantów Dennis Hastert w związku z ostatnim oskarżeniem już został umieszczony  przez dziennik "Crain"s Chicago Business" w gronie polityków z Illinois tworzących wstydliwą kartę historii Illinois. Niektórzy z nich już zmarli, inni ciągle siedzą w więzieniu, a inni mogą tam wkrótce trafić.

Spośród siedmiu ostatnich gubernatorów Illinois, aż czterech trafiło do więzienia z wyrokami korupcyjnymi. Nie dziwią więc wyniki sondaży, z których wynika, że mieszkańcy Illinois nie ufają lokalnym politykom. 79 proc. respondentów twierdzi, że zachowania korupcyjne zdarzają się na poziomie federalnym, podczas gdy aż 85 proc. przekonanych jest, że mają miejsce na poziomie stanowym. Chicago ponownie zostało uznane za najbardziej skorumpowane miasto w Stanach Zjednoczonych.

Krótka historia tych, którzy zawiedli swoich wyborców.

Rod Blagojevich. Były demokratyczny gubernator odsiaduje karę 14 lat więzienia za korupcję. Blagojevich został w grudniu 2011 roku  skazany za liczne przestępstwa w tym szantaże, próby wymuszenia i korupcję. Usiłował m. in. "sprzedać" miejsce w Senacie   zwolnione przez Baracka Obamę, po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 2008 r. 

George Ryan. Były republikański gubernator George Ryan, skazany na wyrok 6 i pół roku pozbawienia wolności za korupcję.  Więzienie opuścił w 2013 roku. W 2006 roku  Ryan został uznany winnym korupcji, polegającej między innymi na przyjmowaniu korzyści finansowych i nielegalnym wykorzystaniu zajmowanego stanowiska publicznego w momencie, gdy pełnił funkcję sekretarza stanu Illinois. 

Dan Walker. Były demokratyczny gubernator (1973-77) pod koniec lat 80-tych został skazany na siedem lat więzienia za oszustwa bankowe i krzywoprzysięstwo, ale zarzuty nie były związane z pracą na stanowisku gubernatora. Na wolność wyszedł wcześniej, już 1989 roku,w związku z problemami ze zdrowiem. Dan Walker zmarł pod koniec kwietnia tego roku w wieku 92 lat. 

Otto Kerner Jr. Były demokratyczny gubernator (1961-68) i sędzia federalny w 1974 roku został oskarżony o oszustwa finansowe i skazany na trzy lata więzienia. Oskarżycielem w jego sprawie były jego następca na stanowisku gubernatora James Thompson. Kerner został wypuszczony na wolność przed śmiercią w 1976 roku. 

Dan Rostenkowski. Demokratyczny kongresmen polskiego pochodzenia, który musiał zrezygnować w 1994 roku w związku z zarzutami korupcji dotyczącymi  Poczty Amerykańskiej. Oskarżenia przeciwko Danowi Rostenkowskiemu dotyczyły tworzenia fikcyjnych stanowisk, używania funduszy Kongresu na własne potrzeby oraz uzyskiwania korzyści finansowych ze sprzedaży oficjalnie zakupionych przez jego biuro znaczków pocztowych. Po przyznaniu się do stawianych zarzutów w roku 1996 został skazany na grzywnę i 17-miesięczną karę pozbawienia wolności. W 2001 roku został ułaskawiony przez urzędującego prezydenta Billa Clintona.  Dan Rostenkowski zmarł w 2010 roku. 

Mel Reynolds. Były demokratyczny kongresmen, który zrezygnował w 1995 roku po oskarżeniach o napad seksualny i gwałt, w tym nieletniej pracownicy jego biura. Reynolds został skazany na pięć lat więzienia. W 1997 roku postawiono mu także zarzuty dotyczące przestępstw finansowych i okłamywania FBI. Po wyjściu na wolność próbował powrócić do Kongresu, ale w 2004 roku przegrał wybory z Jesse Jacksonem Jr. 

Fred Roti. Były stanowy senator i chicagowski radny w 1993 roku został oskarżony o korupcję i wykorzystywanie stanowiska dla własnych korzyści, w tym wydawanie nielegalnych pozwoleń na budowę. Został skazany na trzy lata więzienia. Roti zmarł w 1999 roku. 

Jesse Jackson Junior. Były kongresmen z  południa Chicago skazany na 2 i pół roku  więzienia za defraudację funduszy wyborczych. W sumie 750 tysięcy dolarów. Wyrok zaczął odsiadywać 1  listopada  2013 roku i już opuścił więzienie. Jego żona, była chicagowska radna, Sandi Jackson, też została skazana na  12 miesięcy więzienia za oszustwa podatkowe. 

Aaron Schock. Były republikański kongresmen  31 marca zrezygnował z zasiadania w Izbie Reprezentantów w związku z podejrzeniami o niewłaściwe wykorzystanie kampanijnych funduszy. Departament Sprawiedliwości już wszczął śledztwo w sprawie korupcji politycznej. 33-letni Aaron Schock w Kongresie USA  zasiadał od 2009 roku. 

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor