Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w 2014 r. przekazali na działalność charytatywną ponad $358 miliardów, to o $47 mld więcej niż 2007 r., przed recesją która przyczyniła się do spadku donacji na konto organizacji non profit.
"Zabrało nam siedem lat, by powrócić do poziomu sprzed recesji. To zasługa poprawy w gospodarce, z czego się cieszymy" - powiedział Keith Curtis, prezes fundacji Giving USA, która w opublikowanym raporcie podsumowała aktywność charytatywną Amerykanów w 2014 roku.
Największe datki na cele charytatywne znowu pochodziły od osób indywidualnych (72%), a reszta od fundacji czy korporacji. Najwięcej (32%) przeznaczono na kościoły, organizacje pomagające biednym, ale także na szkoły i kulturę.
Czym się najczęściej kierowano przekazując donację? Pomoc innym. Powszechna jest wśród darczyńców opinia, że ""ci którym powodzi się lepiej powinni pomagać innym". Ludzie robią to z powodu "przekonań i wyznawanych wartości". 32% datków przekazanych w ubiegłym roku na konto organizacji religijnych, to jednak spadek w porównaniu z 53% w 1987 roku.
Mieszkańców Stanów Zjednoczonych do przekazywania datków na cele charytatywne zachęca system podatkowy, który jest korzystny dla najbogatszych darczyńców. Ulga charytatywna została dodana do amerykańskiego systemu podatkowego w 1917 roku, gdy po kosztownej I wojnie światowej rząd znacząco podniósł podatki dla najbogatszych. Ulga miała zapewnić, że wciąż będą wpierać cele charytatywne.
Jeśli ktoś przekaże na cele charytatywne $1000 i odliczy tę kwotę w rozliczeniu podatkowym, to dostaje ok. 340 dolarów zwrotu. W 2012 roku Urząd Podatkowy (IRS) wypłacił ponad $50 miliardów na zwroty po wykazaniu darowizny.
Ten rok także zapowiada się dobrze dla organizacji charytatywnych. Od stycznia do czerwca przekazano już na ich konto ponad $4 miliardy; w tym samym okresie roku 2014 było to $1.5 mld. Bogaci dają też większe donacje. O 41% procent wzrosła liczba datków w wysokości $100 mln.
Oto jak przedstawia się zestawienie najbardziej szczodrych darczyńców od początku 2015 roku.
- John Paulson - $400 mln na Harvard University
- Stephen Schwarzman, przekazał $150 mln na Yale University
- David Koch - $150 mln na Memorial Sloan Kettering Cancer Center
- David Geffen Foundation - $100 mln na Lincoln Center for the Performing Arts
- Rady Family Foundation (Ernest and Evelyn Rady) - $100 mln na University of California w San Diego, Rady School of Management
- Marion Anderson - $100 mln na University Henry and Marie-Josee Kravis of California w Los Angeles, Anderson School of Management
- Henry i Marie-Josee Kravis -$100 mln na Rockefeller University
- Querrey Simpson Charitable Foundation (Louis Simpson and Kimberly Querrey) - $92 mln na Northwestern University
- Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan (Silicon Valley Community Foundation) - $75 mln na San Francisco General Hospital Foundation.
Prezydent Barack Obama i jego żona Michelle przeznaczyli w 2014 roku na cele charytatywne $70,712, czyli 14.8 procent ich rocznego dochodu wynoszącego $477, 383 - wynika z ich rozliczenia podatkowego opublikowanego przez Biały Dom. Obamowie największy datek - $22,012 przeznaczyli na konto Fisher House Foundation, organizacji pomagającej weteranom. Natomiast wiceprezydent Joe Biden na cele charytatywne przekazał tylko 2 procent swojego $388,844 dochodu w 2014 roku - czyli $7,380.
JT