----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

18 czerwca 2015

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Hodowla pszczół w miastach i na przedmieściach staje się coraz bardziej popularna. W Chicago  ule znajdują się nawet na dachach wieżowców. To w pewnym sensie odpowiedź na wymieranie tych owadów. W ostatnich latach w USA populacja pszczół spadła średnio o 30%, głównie z powodu środków chemicznych stosowanych w rolnictwie, ale nie tylko

Pszczoły najczęściej kojarzą się z miodem, jednak o wiele większe znaczenie dla człowieka ma ich instynkt związany z zapylaniem roślin.

Pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin kwiatowych na ziemi, w tym drzewa owocowe. ONZ mówi o stu gatunkach roślin uprawnych wytwarzających 90 proc. zjadanej przez nas żywności. Z tego aż 71 gatunków zapylają pszczoły.

Pszczoły nie tylko zapewniają ciągłość upraw i dają miód, ale wytwarzają produkty o właściwościach leczniczych. Produkowany przez nie propolis - ze względu na bakteriobójcze działanie - od wieków stosuje się przy przeziębieniu, a także paradontozie i chorobach układu pokarmowego. Ten pszczeli kit przyśpiesza gojenie, regenerację tkanek i pomaga w leczeniu oparzeń. Natomiast inne pszczele produkty, kwiatowy pyłek i pierzga, pomagają leczyć choroby układu pokarmowego, prostaty czy układu krwiotwórczego. Pszczeli jad (wydzielany podczas użądlenia) jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i alergicznych.

Co szkodzi pszczołom? Oprócz pestycydów, środków owadobójczych i grzybobójczych oraz skażenia wód, pszczołom szkodzą rośliny transgeniczne (GMO). Ponadto przypuszczalnie szkodzi im też dokarmianie syropem kukurydzianym z kukurydzy GMO.

Masowe wymieranie zaczęło się w latach 60. i 70, a w 2006 pojawiła się kolejna plaga (CCD - zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich). Naukowcy i działacze ekologiczni oceniają, że odbudowanie ich populacji będzie wymagało 10 lat globalnych działań.

Każdy może pomóc ochronić pszczoły. Od lat podnoszone są apele, by

nie wypalać traw oraz spalać suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. Często w nich zimują często pszczoły. Gdy je spalimy, owady zginą.

Warto pozostawić w ogródku jakiś dziki zakątek, którego nie uprawiamy, nie uprzątamy po zimie. Pszczoły będą miały gdzie zimować i będą mogły zakładać w ziemi gniazda.

Pasieki w mieście

Miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większą popularnością, także w Chicago. Miejskie pszczoły żerują w parkach, na skwerach i w podmiejskich ogródkach. Badania potwierdzają, że tak produkowany miód jest czysty. Entuzjaści miejskiego pszczelarstwa twierdzą też, że metale ciężkie obecne w spalinach pszczoły skutecznie odfiltrowują.

W 2011 roku chicagowskie O"Hare stało się pierwszym w Stanach Zjednoczonych lotniskiem z pasiekami na zielonych terenach przylegających do pasów startowych. Program pod nazwą "Słodkie początki" (Sweet Beginnings) prowadzi organizacja North Lawndale Employment Network z zachodniej dzielnicy Chicago, która pomaga byłym przestępcom i osobom ubogim w znalezieniu pracy, a jednocześnie promuje ekologiczne rozwiązania. 

Pasieki zajęły powierzchnię 2400 stóp kwadratowych niezagospodarowanych dotąd terenów zielonych znajdujących się na wschód od płyty lotniska O"Hare. Pszczoły umieszczono w 75 ulach. Miód i inne wyroby na jego bazie sprzedawane są w sklepach na lotnisku O"Hare. Pierwsze pasieki na swoje tereny wprowadziły lotniska w Niemczech. Ich śladem podążyły inne porty lotnicze na całym świecie. Ale żaden nie ma tyle pasiek co O’Hare.

Ostatnio ule postawiono na zielonym dachu miejskiego centrum muzycznego w Nashville. Zamieszka w nich 100 tys. pszczół z sprowadzonych z Europy. Swoją hodowlę pszczół ma także Biały Dom, a miód serwowany jest mieszkańcom prezydenckiej rezydencji oraz gościom.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor