Kobieta znajdzie się w końcu na banknotach w USA. Będą to nowe $10 z wizerunkiem... ? Kto to będzie dowiemy się dopiero za kilka miesięcy. Nowe banknoty $10 trafią do obiegu w 2020 r. W ten sposób zostanie uczczona 100. rocznica wprowadzenia 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Przyznaje ona czynne i bierne prawo wyborcze kobietom.
Dla niektórych to zaskoczenie, że wizerunek kobiety pojawi się na banknocie $10 a nie na $20, bo właśnie o to zabiegano od kilku miesięcy. W Kongresie złożono nawet projekt dwóch ustaw. Organizacja „Women on 20s” chciała, aby kobiety znalazły się na dwudziestkach, na których obecnie widnieje 7. prezydent Stanów Zjednoczonych Andrew Jackson. Pomysł zyskał poparcie dwóch ustawodawców. Kongresmen z Illinois Luis Gutierrez przedstawił projekt ustawy "Put a Woman on Twenty Act"; podobny przedłożyła senator z New Hapshire Jeanne Shaheen.
Zwrócono się do sekretarza Departamentu Skarbu z rekomendacją zastąpienia prezydenta Andrew Jacksona na banknocie $20 wizerunkiem kobiety wybranej przez obywateli.
Jednak sekretarz Lew zdecydował, że wizerunek kobiety pojawi się na dziesięciodolarówkach. Jak tłumaczył banknoty o nominale $10 muszą zmienić wygląd ze względu na wprowadzane nowe zabezpieczenia, więc to dobra okazja do zmieniania ich projektu.
Co z Hamiltonem?
Obecnie na 10-dolarówkach znajduje się wizerunek Alexandra Hamiltona, pierwszego sekretarza Departamentu Skarbu (Secretary of the Treasury). Urzędujący obecnie sekretarz Jack Lew powiedział, że Hamilton będzie w dalszym ciągu częścią projektu nowego banknotu 10-dolarowego, na którym pojawi się po raz pierwszy w historii wizerunek kobiety. Obecnie w obiegu znajduje się około 1.9 miliarda "dziesiątek".
Nie wszystkim podoba się decyzja sekretarza skarbu. Jacka Lew skrytykował ostatnio były szef Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke. I nie chodzi mu o umieszczenie kobiety na banknocie; skupia się bardziej na wyborze $10 zamiast "dwudziestki". Były szef Fed uważa, że Hamilton zasługuje na to, by pozostać na dziesięciodolarówkach, bo "był najlepszym i najbardziej światłym ekonomistą w dziejach USA". "Nie tylko zbudował fundamenty, na których opiera do dnia dzisiejszego ekonomia Stanów Zjednoczonych, ale także przyczynił się do stworzenia silnego federalnego systemu fiskalnego" - napisał Ben Bernake na swoim blogu na portalu Brookings Institution.
Mniej pochlebnie wypowiadała się o prezydencie Andrew Jacksonie od 1928 roku znajdującym się na banknocie $20, nazywając go "złym prezydentem" , który był przeciwnikiem narodowego system bankowego. "Jackson nie lubił Fed-u. Usuńcie go" - stwierdził Bernake.
Ponadto 7. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, urzędującemu w latach 1829 - 1837, zarzuca się m.in. przesiedlanie siłą Indian w południowo-wschodnich stanach, do których mieli prawo na mocy ustawy z 1830 roku (Indian Removal Act). Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie prezydent Jackson utrzyma swój wizerunek na dwudziestodolarówkach.
Kobieta na $10... ale która?
O wyborze kobiety na banknot o nominale $10 zdecyduje Departament Skarbu i jego sekretarz Jack Lew, który także o zdanie chce się zapytać Amerykanów. Będzie można zabrać głos w tej sprawie w internecie. Na Twitterze pojawił się już hashtag #TheNew10.
Warto przypomnieć, że organizacja Women on 20"s, która opowiadała się za umieszczeniem wizerunku kobiety na banknotach $20 ogłosiła w internecie plebiscyt. W drodze głosowania, trwającego do 5 kwietnia, z udziałem 600,000 osób, spośród 15 kandydatek wybrano cztery finalistki. Niewykluczone, że któraś z nich znajdzie się na banknocie o nominale $10. Wybrano panie:
– Eleaonor Roosevelt, Pierwsza Dama USA , przewodnicząca Komisji Praw Człowieka w ONZ, publicystka;
– Rosa Parks, działaczka walcząca o prawa obywatelskiej, symbol walki z segregacją rasową;
– Harriet Tubman abolicjonistka, zbiegła niewolnica, pierwsza kobieta-przywódca wojny secesyjnej;
– Wilma Mankiller – pierwsza kobieta, która została wodzem indiańskiego Cherokee Nation, pisarka.
W przeszłości wizerunek czterech kobiet pojawił się na amerykańskiej walucie, głównie na monetach, ale nie były one w ciągłym obiegu.
– Martha Washington, pierwsza w histori, Pierwsza Damy Stanów Zjednoczonych , znalazła się na tzw. certyfikacie o nominale $1 drukowanym w latach 1886 - 1891.
– Pocahontas, Indianka, została umieszczona na tyle banknotu 20-dolarowego wydrukowanego przez National Bank Notes of the First Charter Period w 1863.
– Susan B. Anthony, walcząca o prawo wyborcze, została uhonorowana na jednodolarówce; moneta była bita w latach 1979-1981.
– Sacagawea, indiańska przewodniczka podczas ekspedycji Lewisa i Clarka, została umieszczona na złotej jednodolarówce wybitej raz pierwszy w 2000 roku. Do obiegu trafiło zaledwie 3 mln takich monet.
Zaczęło się od listu do Obamy
Dziewięciolatka ze stanu Massachusetts napisała w liście do prezydenta: "Dlaczego nie ma kobiet na banknotach w Stanach Zjednoczonych?".
Obama odpowiedział na list 9-letniej Sofii i zapewnił uczennicę klasy czwartej, że będzie w dalszym ciągu pracować ma rzecz równouprawnienia, by "mogła dorastać w kraju, w którym kobiety mają takie same możliwości jak mężczyźni".
Banknot o nominale $10 z kobietą ma pojawić się w obiegu w 2020 roku, kiedy będzie obchodzona 100. rocznica wprowadzenia 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Przyznaje ona czynne i bierne prawo wyborcze kobietom. Akt prawny został podpisany w 1920 roku.
JT