----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

25 czerwca 2015

Udostępnij znajomym:

Rodzaje i style domów, część 203

ADOBE HOUSE (inna nazwa: pueblo house) – dom z cegły suszonej na słońcu/dom w stylu pueblo: styl domu popularny w południowozachodniej części USA, szczególnie w Nowym Meksyku i Arizonie, wzorowany na domach budowanych przez Indian z plemienia Pueblo; wykonany z cegły suszonej na słońcu (adobe brick) lub z materiału imitującego ten rodzaj cegły.

A-FRAME HOUSEdom w kształcie litery A: rodzaj domu wolnostojącego, którego konstrukcja przypomina literę A, z dwuspadowym stromym dachem, który sięga bardzo nisko, niekiedy nawet do fundamentów; bardzo popularny w USA po II Wojnie Światowej jako dom wakacyjny.

AMERICAN FOURSQUAREamerykański dom czterokwadratowy: rodzaj domu wolnostojącego, który był popularny w pierwszych czterech dekadach XX wieku; budowany na planie kwadratu, z obszerną przednią werandą (front porch), kształtem przypominający kwadratową skrzynię, posiadający dwie i pół kondygnacji (dwa pełne poziomy plus poddasze z oknem mansardowym – dormer window); na każdej pełnej kondygnacji znajdują się zwykle cztery pomieszczenia, każde z nich na planie kwadratu (stąd określenie „czterokwadratowy”).

AMERICAN MANSARD-STYLE HOME (inna nazwa: Second Empire house) – amerykański dom w stylu mansardowym: styl popularny w XIX wieku nawiązujący do francuskiej architektury z okresu Drugiego Cesarstwa (1865-1880); jego najbardziej charakterystyczną cechą jest dach mansardowy (mansard roof), nazywany również dachem francuskim (French roof); jest to dach czterospadowy o podwójnym nachyleniu (double pitch) z każdej z czterech stron; górne nachylenie dachu jest zwykle słabo widoczne z dołu, natomiast w dolnej, stromej części dachu znajduje się wiele okien mansardowych (dormers).

BI-LEVELdom dwupoziomowy: typ wolnostojącego domu o dwóch kondygnacjach, charakteryzujący się tym, że główne wejście znajduje się pomiędzy poziomami – kilka schodów powyżej dolnego poziomu i kilka schodów poniżej górnego.

BROWNSTONE (inna nazwa: BRICK ROW HOUSE) – kamienica z elewacją z piaskowca: rodzaj kamienicy popularnej w 19 wieku, budowanej w zabudowie szeregowej, z elewacją wykonaną z piaskowca o brunatnej barwie, zwykle posiadająca 4-5 kondygnacji; akcja słynnego filmu Billy Wildera „Garsoniera” (The Apartment) z 1960 roku rozgrywa się w mieszkaniu nowojorskiej kamienicy typu brownstone .

BUNGALOW – typ niewielkiego wolnostojącego domu jednorodzinnego, który był bardzo popularny w pierwszej połowie 20 wieku, zwykle parterowy lub z dodatkowym poziomem znajdującym się pod nachylonym dachem (stąd określenie „1.5 stories” – półtorej kondygnacji), charakteryzujący się otwartą frontową werandą (front porch). Chicago może poszczycić się wieloma klasycznymi domami typu bungalow, szczególnie w północno-zachodniej dzielnicy Portage Park. Właściciele bungalow mogą starać się o specjalny certyfikat nadawany przez stowarzyszenie Historic Chicago Bungalow Association (szczegółowe informacje znajdują sie na stronie www.chicagobungalow.org), które kwalifikuje domy w Chicago do kategorii historycznych budynków typu bungalow. Według stowarzyszenia, historyczny bungalow powinien posiadać m.in. następujące cechy: rok budowy pomiędzy 1910 a 1940, półtorej kondygnacji (parter plus poddasze), zewnętrzne ściany z cegły, łagodnie opadający dach (low-pitched roof), pełna piwnica, zbudowany na planie prostokąta. Szacuje się, że prawie jedna trzecia wszystkich jednorodzinnych domów wolnostojących w mieście Chicago to budynki typu bungalow.

CALIFORNIA BUNGALOWkalifornijski bungalow: kalifornijska wersja domu w stylu bungalow; niewielki dom parterowy o prostej konstrukcji, popularny w pierwszej połowie XX wieku; cechy charakterystyczne to m.in. łagodnie opadający dwuspadowy dach z szerokimi okapami, mała frontowa weranda (front porch), oraz główne wejście prowadzące bezpośrednio do pokoju dziennego wyposażonego w kominek; dom o bardzo skromnym wyglądzie w porównaniu z klasycznym murowanym bungalow typowym dla Chicago.

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc.

Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.

Tel.: 773-719-3645     
E-mail: Zbigniew@CaretRealty.com 
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor