Illinois znajduje się na piątym miejscu wśród wszystkich stanów pod względem utonięć dzieci. W pierwszych tygodniach lata już utonęło kilkoro dzieci, ale wśród ofiar są też dorośli. Jak co roku,podnoszone są apele o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą czy korzystaniu z basenów.
Rocznie w Stanach Zjednoczonych tonie ponad 3,500 ludzi, z tego 345 to ofiary wypadków na łodziach. W 2014 roku utopiło się 174 dzieci w wieku poniżej 14 lat. 112 z nich nie skończyło pięciu lat. Ze statystyk podawanych przez USA Swimming Foundation wynika, że najczęstsze są przypadki utonięć dzieci na basenach, w innych przydomowych zbiornikach, np. spa. W przypadku małego dziecka wystarczy chwila nieuwagi. Co najmniej 80 procent ofiar wypadków na zbiornikach wodnych i basenach to chłopcy i mężczyźni.
Eksperci podkreślają, że nauka pływania zmniejsza o 88 procent ryzyko utonięć. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Jeżeli chodzi o dorosłych, brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym - różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie skaczmy - w szczególności na główkę - do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Podchodźmy do wody z ostrożnością - nie przeceniajmy swoich umiejętności. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Gdy widzimy, że ktoś tonie - w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 911, a następnie ruszyć z pomocą.
Na wodzie bez alkoholu
Każdego roku o tej porze miłośnikom sportów wodnych na Lake Michigan i innych jeziorach przypomina się o trzeźwości. Nadużywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na akwenach wodnych w Illinois, ale i w całym kraju. Do co piątego wypadku dochodzi właśnie z powodu alkoholu. Zgodnie z prawem w Illinois możliwa jest konfiskata jednostki pływającej, jeśli jej właściciel zostanie wielokrotnie uznany winnym prowadzenie łodzi pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Nietrzeźwa osoba operująca łodzią może zostać skazana na karę więzienia do roku i ukarana grzywną w wysokości do $2,500. "Chcemy, żeby ludzie spędzali miło czas na wodzie, tylko że musi to się odbywać zgodnie z prawem i zachowaniem ostrożności" - powiedział Rafael Gutierrez, szef jednostek policji wodnej z Illinois Department of Natural Resources (IDNR). "Nie będzie tolerancji dla osób nietrzeźwych operujących łodziami " - dodał, zapowiadając nasilone kontrole jednostek wodnych w czasie weekendu 4 lipca.
W ubiegły weekend na Wielkich Jeziorach została przeprowadzona doroczna operacja Straży Przybrzeżnej pod nazwą "Dry Water", wymierzona właśnie w pijanych użytkowników łodzi. W 2014 roku na wodach w całym kraju skontrolowano 147,000 łodzi i zatrzymano 318 osób operujących nimi w stanie nietrzeźwym. Co roku apeluje się do miłośników wodnych sportów o zakładanie kamizelek ratunkowych, zaopatrywanie łodzi w race, które można odpalić, by wezwać pomoc, gdy zawiedzie telekomunikacja czy radio. Przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego warto poddać swoją łódź, czy jacht przeglądowi.Darmowe inspekcje oferuje często Illinois Conservation Police. Inspekcje dotyczą liczby kamizelek ratunkowych, sprawności świateł sygnalizacyjnych, czy właściwego zabezpieczenia przeciwpożarowego pływających jednostek. Za niedopatrzenia w tym zakresie możemy w czasie sezonu odstać mandat. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania - m.in. łodzie, kajaki: czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.