Alabama
Rosemont Theatre, 5400 N. River Rd., Rosemont, Il 60018
Piątek, 10 lipca, godz. 8 pm
Bilety: $50-140
Alabama to amerykański zespół grający country z elementami popu oraz gospel. Grali w składzie: Jeff Cook (gitara, skrzypce, wokal), Mark Herndon (perkusja), Randy Owen (wokal) oraz Teddy Gentry (gitara basowa).
Grupa powstała w latach 60., kiedy jej późniejszy wokalista Randy Owen i jego kuzyn Teddy Gentry odkryli, że obaj interesują się tworzeniem muzyki. Wkrótce do duetu nazwanego przez kuzynów „Young Country” dołączyli grający na kilku instrumentach Jeff Cook oraz perkusista Mark Herndon. Pierwszy znaczący sukces odnieśli za czasów szkolnych, kiedy to zwyciężyli na szkolnym konkursie talentów. Swoją karierę muzyczną rozpoczęli, jak wiele młodych zespołów, od występów w lokalnych nocnych klubach, które nie kolidowały im z pracą w ciągu dnia. W wolnym czasie komponowali, ćwiczyli i starali się stworzyć własny styl. Kiedy Randy Owen jako ostatni ukończył studia wyższe, pozostali członkowie grupy zdecydowali się postawić wszystko na jedną kartę i rzucić swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe, całkowicie poświęcając się muzyce. Swój zespół nazwali „Wildcountry” i w 1972 roku podjęli decyzję o wyprowadzce ze swojego rodzinnego miasteczka, aby podbić cały świat swoją muzyką.
Chłopcy zaczęli od śpiewania w popularnych klubach na wybrzeżu. Wkrótce udało im się podpisać kontrakt z profesjonalną wytwórnią płytową na wydanie jednej płyty. Wtedy też zmienili nazwę zespołu na „Alabama”. Ich debiutancki singiel „I Wanna Come Over” nie wszedł do pierwszej 30. zestawienia US Country Charts, natomiast takie późniejsze kawałki jak „My Home"s in Alabama” czy „Tennessee River” szybko stały się hitami, uznawanymi często za „bestsellery” w gatunku country. Ten ostatni był pierwszym w dorobku grupy utworem, który znalazł się na szczycie notowania Bilboard Hot 100. Miało to miejsce w 1980 roku. Później sukces ten powtórzyło jeszcze 31 innych piosenek Alabamy. Dzięki Alabamie coraz większe audytorium sięgało po muzykę country.
Zespół podbijał serca słuchaczy rozlicznymi koncertami, na które bilety rozchodziły się natychmiast po ogłoszeniu planowanego występu. Wiele osób przychodzących na owe występy stawało się fanami muzyki country dzięki usłyszeniu Alabamy grającej na żywo. Utwory zespołu gościły często także w country-radiu. W latach 80. zdobyli dwie nagrody Grammy, za najlepsze zespołowe wykonanie utworów „Mountain Music” oraz „The Closer You Get...”. Na swoim koncie mają także mnóstwo innych wyróżnień przyznawanych między innymi przez Academy of Country Music czy Country Music Association. Alabamę zaproszono również do członkostwa w prestiżowym Country Music Hall of Fame. Wiele ich wydawnictw pokryło się platyną lub nawet multiplatyną. Do dziś są jednymi z najlepiej sprzedających się artystów tworzących muzykę country.
Na marginesie... Polska 1974-1990 wystawa w Muzeum Polskim
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2015
Bilety: $7 dorośli, $6 studenci i seniorzy, $5 członkowie Muzeum
Wystawa czarno-białych fotografii przedstawiających życie w Polsce w latach 1974-1990 autorstwa Stanisława Kulawiaka (ur. 1954) i Grupy Twórczej SEM (Z. Bzdak, S. Kulawiak, J. Ochoński, A. Rzepecki, K. Wolski).
Choć wiele z tych zdjęć demaskuje to, co znany fotograf i krytyk Jerzy Lewczyński nazywa „pejzażem nonsensu” komunistycznej egzystencji (Jerzy Lewczyński, Uśmiech przez łzy, w: ”Stanisław Kulawiak. Na peryferiach PRL”, Gliwice, Listopad 2008), z reguły fotografie te nie skupiają się na wydarzeniach politycznych. Adam Sobota, historyk fotografii, w taki sposób podsumował prace Stanisława Kulawiaka:
“...fotografie zostały wykonane w Polsce w końcowej fazie istnienia (okres 1974–1989) tej formacji politycznej, jaką był PRL, i rejestrują wiele charakterystycznych przejawów ówczesnej rzeczywistości. Pokazują […] szarzyznę i ubóstwo sfery publicznej, toporność modernizacji, natręctwo socjalistycznych sloganów, drętwą ceremonialność władzy, jak i przykłady zorganizowanego społecznego protestu od roku 1980. Głównym zamierzeniem autora nie wydaje się jednak stworzenie kroniki wydarzeń politycznych […] Jego fotografie powstawały w najbliższym otoczeniu miejsc, gdzie się urodził i mieszka (Ostrzeszów i okolice), gdzie studiował (Kraków) i tam, gdzie okazjonalnie bywał. Nie są tam ukazane jakieś wyjątkowe sytuacje, gdyż decyzja o naświetleniu klatki filmu wynikała z wczuwania się autora zdjęć w zwykły rytm życia ludzi, wyznaczany codziennymi czynnościami, pracą, lokalnymi warunkami i zwyczajami […]
Stanisław Kulawiak pozostał wierny temu stylowi twórczego działania. Intrygowało go znaczenie tego, co – jako program artystyczny –nazwane zostało „autentyzmem”, przez tworzącego w Ostrzeszowie poetę Stanisława Czernika. Sposób fotografowania i to, jak reagują na obecność fotografa ludzie, utwierdza nas w przekonaniu, że autor tych zdjęć jest w zażyłości ze swoimi modelami albo przynajmniej w jakiś sposób przynależy do tego środowiska.” (Adam Sobota, “Tak to było”, w: ”Stanisław Kulawiak. Na peryferiach PRL”, Wrocław, grudzień 2008).
Stanisław Kulawiak rozpoczął swoją przygodę z fotografią w 1974 roku w czasie studiów na Wydziale Elektrycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tutaj wraz z grupą kolegów, między innymi Zbigniewem Bzdakiem (dziś fotoreporterem Chicago Tribune) prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, założył Jaszczurową Galerię Fotografii oraz Grupę Twórczą SEM. Zadaniem tej ostatniej było organizowanie działań zacierających granice między fotografią a rzeczywistością w ramach nurtu „fotografii ekspansywnej”. Przykładowym projektem grupy były „Akcja Stołówka” (1977) polegająca na rozwieszeniu w normalnie funkcjonującej przestrzeni studenckiej stołówki 200 dużych fotografii przedstawiających stołówkę i przygotowywanie posiłków. Inny projekt, „Akcja Próbna 2″, pokazywał ciąg fotografii postaci stojących w sklepowych kolejkach w skali 1:1. „Krytyczna wymowa tego pokazu była łatwa do zrozumienia, gdyż braki zaopatrzenia i wszechobecność kolejek stanowiły wówczas codzienne doświadczenie mieszkańców Polski”
Odtworzony projekt „Kolejka” będzie częścią wystawy Na marginesie. Tym, którzy żyli w ówczesnej rzeczywistości przypomni znajomy obraz i przymusowy sposób spędzania czasu. Niejednemu skojarzy się też zapewnie z historycznymi fotografiami kolejek z okresu amerykańskiego Wielkiego Kryzysu lat 30-tych XX wieku.
Wierzymy, że ta prezentacja nie tak odległej polskiej przeszłości zaoferuje interesujące doświadczenie zarówno dla Polaków, którzy żyli w komunistycznej Polsce jak i dla szerokiego grona odbiorców, którzy nigdy nie doświadczyli egzystencji w tym systemie.
Weekend w ToTu Cafe
2300 5th Ave., River Grove
Tel. 708-583-3053
Już w najbliższy piątek zapraszamy na naszą cykliczną imprezę „Nowe clubowe piatki w ToTu Cafe”. W każdy piątek przez całe lato od godz 9 wieczorem. Miksował będzie DJ Mars: polish-dance, club music, best remixes, EDM hits. Specjalne promocje na drinki: mojito $3, Żywiec $3. Wstęp wolny.
Anielskie karaoke w Totu Cafe w najbliższą sobotę, 11 lipca, o godz. 8 pm. Imprezę poprowadzi znakomity muzyk i DJ Bartek Zieliński w towarzystwie wspaniałych śpiewających artystów. Zapraszamy wszystkich śpiewających i grających na różnych instrumentach do wspólnego śpiewania i jednocześnie poparcia tego głośnego wydarzenia w mieście. To specjalne wydanie karaoke połaczone z akcją fundacji „You can be my Agnels”, pod hasłem „Wsparcie przez żarcie”, 15% utargu wędruje do dzieciaków walczących z rakiem. Zapraszamy.
Piknik charytatywny Klubu Koszyce Chicago
Niedziela, 12 lipca, godz. 11 rano
Polana nr 12, Cumberland Ave & Irving Park Rd., Chicago
Klub Koszyce Chicago serdecznie zaprasza na charytatywny piknik w niedzielę, 12 lipca.
W programie:-msza święta, godz. 11 rano – ks. Ryszard Milek, Dance Fever Academy, Chris Band, zabawy dla dzieci, loteria fantowa, zimne napoje i dobre jedzenie.
Zaprasza zarząd i członkowie.
Więcej informacji:
Zimne napoje I dobre jedzenie .
Zaprasza Zarzad I czlonkowie .Bozena Rogala Feret, 773-972-3930.
Art Gallery Kafe zaprasza
127 E Front St. Wood Dale, IL 60191 tel. 630-766-7425
Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki komputerowej Teresy Gierwielaniec-Rozanacki w piątek, 10 lipca, od godz. 7 wieczorem. Wstęp wolny.
Wieczór muzyczny Wojtka Wójcika: George Gershwin, czyli odmłodzenie muzyki klasycznej. Sobota, 11 lipca, godz. 8 wieczorem, wstęp $10, w tym lampka wina.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Maciej Bochniak (Polska) „Disco polo”. Niedziela, 12 lipca, godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Klub Fotograficzny AGCC Boni zaprasza wszystkich miłośników fotografii, bez względu na zaawansowanie w robieniu zdjęć, na kolejne spotkanie we wtorek, 14 lipca, od godz. 8 wieczorem. W wakacyjnym cyklu spotkań zdjęcia z wędrówki po patagońskich szlakach, w Torres del Paine i wokół Fitz Roya zaprezentuje Bogdan Grygiel. Wstęp wolny.
Festiwal w Ravinii
Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035
Wszystkich wielbicieli dobrej muzyki zapraszamy na kolejny festiwal w Ravinii, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a muzycznych wrażeń na pewno nie zabraknie...
Koncerty odbywają się w amfiteatrze, tzw. Pawilionie albo w budynku Martin Theatre. Największym jednak powodzeniem cieszą się siedziska na rozległym trawniku między wiekowymi drzewami. Publiczność przyjeżdża tu z krzesełkami, składanymi stolikami, przenośnymi lodówkami. Starzy bywalcy są zazwyczaj dobrze "wyekwipowani" – wielu ciągnie za sobą kolorowe wózki z koszami piknikowymi, w których często nie zabraknie ani korkociągu do otwierania butelek z winem, ani koronkowych serwetek z emblematem Ravinii. Niektórzy słuchacze sącząc wino z kryształowych kieliszków, dostojnie jak w salonie przechadzają się po alejkach parku. Dzieci baraszkują przy fontannie i zdobiących park licznych rzeźbach. Zazwyczaj o godzinie 8 wieczorem nagle cichnie gwar, zapalają się świece, rozlegają się pierwsze akordy... I tak już od ponad stu lat przez trzy miesiące lata... Więcej informacji na temat koncertów na stronie: www.ravinia.com
Plan koncertów na najbliższe tygodnie:
Piątek, 10 lipca, godz. 7:30 pm - Steve Miller Band, Pavillion
Sobota, 11 lipca, godz. 8:30 pm - Aretha Franklin, Pavillion
Niedziela, 12 lipca, godz. 7:00 pm - Disney"s Fantasia and Fantasia 2000
Poniedziałek, 13 lipca, godz. 6 pm - Ravinia"s Steans Music Institute: Program for Piano and Strings, Bennett Gordon Hall
Poniedziałek, 13 lipca, godz. 8 pm - Time For Three, Martin Theatre
Wtorek, 14 lipca, godz. 8 pm - Danny Elfman"s Music from the Films of Tim Burton, Pavillion
Środa, 15 lipca, godz. 7 pm - Igor Levit, Martin Theatre
Czwartek, 16 lipca, godz. 8 pm - Symphonie Fantastique, Pavillion
Piątek, 17 lipca, godz. 8 pm - Carlos Miguel Prieto, Pavillion
Sobota, 18 lipca, godz. 11 am - Ko-Thi Dance Company, Martin Theatre
Sobota, 18 lipca, godz. 7:30 pm - Rob Thomas, Pavillion
Niedziela, 19 lipca, godz. 7:00 pm - Unity: The Latin Tribute to Michael Jackson, Pavillion
Poniedziałek, 20 lipca, godz. 6 pm - Ravinia"s Steans Music Institute: Program for Piano and Strings, Bennett Gordon Hall
Wtorek, 21 lipca, godz. 8 pm - Emerson String Quartet, Martin Theatre
Środa, 22 lipca, godz. 8 pm - Mahler"s First Symphony, Pavillion
Czwartek, 23 lipca, godz. 8 pm - All Russian Program, Pavillion
Piątek, 24 lipca, godz. 8 pm - Steely Dan, Pavillion
Sobota, 25 lipca, godz. 8 pm - Steely Dan, Pavillion
Niedziela, 26 lipca, godz. 5 pm - "Play it again, Marvin!": a Marvin Hamlisch Celebration, Pavillion
Niedziela, 26 lipca, godz. 6 pm - Stanislav Khistenko, Bennett Gordon Hall
Poniedziałek, 27 lipca, godz. 6 pm - Alisa Weilerstein, Bennett Gordon Hall
Wtorek, 28 lipca, godz. 8 pm - Thomas Hampson, Martin Theatre
Środa, 29 lipca, godz. 8 pm - Brahms First Piano Concerto, Pavillion
Czwartek, 30 lipca, godz. 8 pm - Igudesman & Joo, Martin Theatre
Piątek, 31 lipca, godz. 7 pm - Brandi Carlile and Old Crow Medicine Show, Pavillion
Taste of Chicago
Grant Park, Jakcson & Columbus, Chicago, IL 60602
Do 12 lipca: piątekk, godz. 11 am - 9 pm,
sobota, niedziela, godz. 10 am - 9 pm
Wstęp bezpłatny
Taste of Chicago to doroczny festiwal gastronomiczny organizowany co roku na przełomie czerwca i lipca w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku podczas festiwalu swoje wyroby spożywcze prezentuje co najmniej kilkadziesiąt restauracji, sklepów i innych lokali gastronomicznych.
Impreza po raz pierwszy zorganizowana została w 1980 roku, kiedy to grupa właścicieli lokalnych restauracji zwróciła się do ówczesnej burmistrz, Jane Byrne, z pomysłem zorganizowania festiwalu jedzenia, który miał uświetnić obchody 4 lipca. Przygotowania pochłonęły $150,000, a teren, na którym odbyła się impreza zajął 3 kwartały ulicy Michigan. Takie były początki największego i najdłużej trwającego obecnie festiwalu jedzenia na terenie kraju.
W związku z wielkim zainteresowaniem Taste of Chicago, miasto znalazło lepsze miejsce i już w 1981 r. nastąpiły przenosiny do Grant Park.
Centralnie położony, mogący pomieścić kilka milionów osób, doskonale obsługiwany przez komunikację miejską, a także posiadający scenę dla występów na żywo park Granta służy festiwalowi do dziś.
Sama impreza wydłużyła się, w tym roku trwa od środy, 8 lipca do niedzieli, 12 lipca. Wstęp jest bezpłatny, podobnie jak odbywające się w czasie jego trwania koncerty.
W Taste of Chicago biorą udział z różnych dzielnic Chicago oferujących bardzo różnorodne menu. Każdy sprzedawca będzie oferował 6 pozycji, dwie z nich specjalne “Taste Of” w cenie tylko $2.50 (lub mniej) za porcję. Specjalna promocja “Taste Of” daje możliwość spróbowania wielu różnych dań i propozycji. Pozostałe ceny wahają się od $3-$6 za porcję, a bilety sprzedawane są w paskach po 12 biletów w cenie $8.50.
Ze względów bezpieczeństwa na teren festiwalu nie wolno wnosić broni, materiałów wybuchowych, fajerwerków, własnych grillów, namiotów, parasoli przeciwsłonecznych. Nie wolno też wprowadzać tam zwierząt i przynosić własnego alkoholu. Jest on jednak sprzedawany na miejscu.
Taste of Chicago jest jedną z głównych letnich atrakcji miasta i największym wydarzeniem spożywczym odbywającym się pod gołym niebem na całym świecie. Co roku w Taste of Chicago uczestniczą 3 miliony smakoszy jedzenia i muzyki.
Oprócz wspaniałego jedzenia i ciekawych koncertów, przewidziano także wiele atrakcji dla najmłodszych. W programie gry i zabawy, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki i wiele więcej.
Plan koncertów:
Petrillo Music shell:
Piątek, 10 lipcca, godz. 5:30 pm: Paddy Moloney, The Chieftains
Sobota, 11 lipca, godz. 4:30: Spoon, Houndmouth, Madisen Ward & The Mama Bear
Niedziela, 12 lipca, godz. 4:30 pm: Maze featuring Frankie Beverly, Duane Powell
Bud Light Stage:
Piątek, 10 lipca:
- It"s Better to Burn Out Than Fade Away - A Day of Rock Music
- White Mystery
- Tall Walker
Sobota, 11 lipca:
- Variety is the Spice of Life - A Day of Different Musial Genres
- Chicago 6 featuring your "85 Bears favorites Dan Hampton, Otis Wilson and Steve McMichael
- Antony + The Tramps (American Gypsy)
Niedziela, 12 lipca:
- Imitation is the Sincerest Form of Flattery - a Day of Tribute Bands
- Infinity (Journey Tribute)
- American English (Beatles Tribute)
- Reginald Torian, Sr. All Things Mayfield (Curtis Mayfield Tribute)
Więcej informacji na temat Taste of Chciago na stronei: tasteofchicago.us