Rodzaje i style domów, część 206
MIXED-USE PROPERTY – nieruchomość o mieszanych funkcjach użytkowych: typ nieruchomości integrujący zarówno funkcje mieszkalne jak i handlowe, np. budynek, którego parter użytkowany jest jako restauracja, sklep lub biuro, natomiast na jego wyższych piętrach znajdują się mieszkania; nawet jeśli część handlowa jest dużo mniejsza od części mieszkalnej, cały budynek klasyfikowany jest jako komercyjny (commercial property).
MOBILE HOME (inna nazwa: trailer) – dom mobilny / przyczepa mieszkalna: dom zbudowany w fabryce, przetransportowany na działkę, i tymczasowo podłączony do instalacji miejskich.
MODULAR HOME– dom modułowy: dom w całości zbudowany w fabryce zgodnie z przepisami budowlanymi rejonu, do którego zostanie przetransportowany; montowany w segmentach (modules) za pomocą dźwigów.
MONTEREY-STYLE HOUSE – dom w stylu monterejskim: dziewiętnastowieczny styl domu zapoczątkowany w Monterey, kiedy Kalifornia znajdowała się jeszcze pod panowaniem Meksyku; dom dwukondygnacyjny, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest balkon z przodu na górnym piętrze rozciągający się na całą szerokość elewacji.
NEW ENGLAND COLONIAL HOUSE – nowoangielski dom kolonialny: wczesnoamerykański styl domu kolonialnego typowy dla północno-wschodniego regionu USA (rejon Nowej Anglii); dwu i pół kondygnacyjny (2 ½ stories), w kształcie sześcianu, budowany na planie kwadratu lub prostokąta, symetryczny, ze stromym dwuspadowym dachem, zwykle z dobudowanym bocznym lub tylnym skrzydłem; podobnie jak nowoangielski dom farmerski, pokryty jest najczęściej sidingiem typu clapboard składającym się z nakładających się na siebie drewnianych listew.
NEW ENGLAND FARMHOUSE – nowoangielski dom farmerski: wczesnoamerykański styl domu wiejskiego typowy dla północno-wschodniego regionu USA (rejon Nowej Anglii); dom o bardzo prostej konstrukcji, ze stromym dwuspadowym dachem, w kształcie sześcianu, połączony zwykle ze stodołą (barn); elewacja domu wykonana jest z nakładających się na siebie drewnianych listew malowanych najczęściej na biało (clapboard siding) .
OCTAGON BUNGALOW (inna nazwa: octagon-front bungalow) – ośmiokątny bungalow: od tradycyjnego domu typu bungalow odróżnia go charakterystyczny kształt przedniej części sprawiający wrażenie, że dom zbudowany jest na planie ośmiokąta; posiada półtorej kondygnacji (parter plus poddasze), zewnętrzne ściany z cegły, łagodnie opadający dach (low-pitched roof), oraz pełną piwnicę; popularny w pierwszej połowie 20-go wieku.
OCTAGON HOUSE – dom ośmiokątny: zbudowany na planie ośmiokąta, rzadko spotykany typ domu (większość z nich powstała w drugiej połowie 19-ego wieku), zwykle dwukondygnacyjny z belwederem (belvedere) – charakterystyczną nadbudówką nad najwyższą kondygnacją.
PRAIRIE HOUSE – dom preriowy: styl domu z początku XX wieku, którego pionierem był Frank Loyd Wright, słynny architekt urodzony w Oak Park, IL; cechy charakterystyczne to m.in. otwarty plan (open floor plan) dający wrażenie dużej przestrzeni wewnątrz domu, wystające okapy dachu (overhanging eaves), oraz długie rzędy okien rozciągające się na całą szerokość ścian.
QUEEN ANNE HOUSE – dom w stylu epoki Królowej Anny: rodzaj domu wolnostojącego nawiązujący do angielskiego stylu barokowego z czasów panowania Królowej Anny Stuart na początku 18 wieku; popularny w USA w 19 wieku; charakteryzujący się nieregularnym kształtem i wyjątkowym wyglądem, o różnorodnych kolorach, często posiadający wieżę (turret).
RANCH HOUSE – parterowy dom / dom w stylu ranczo: rodzaj domu, który pierwotnie był typowy dla zachodniej części USA; stał się najbardziej popularnym stylem domu po II Wojnie Światowej w latach gwałtownego wzrostu budowlanego, kiedy był chętnie kupowany przez weteranów powracających z wojny, ponieważ nawiązywał do ducha Dzikiego Zachodu i był reklamowany przez deweloperów jako symbol silnej, zwycięskiej Ameryki; cechy charakterystyczne domu w stylu ranczo to m.in.: jedna kondygnacja, łagodnie opadający dach (low-pitched roof), głęboki okap dachu (deep eaves), budowany na planie prostokąta, litery L lub U, posiadający duże, przesuwane szklane drzwi (sliding door) prowadzące na taras (patio), przyłączony garaż (attached garage); obecnie wyrażenie ranch jest tak popularne, że właściwie używane jest w odniesieniu do każdego domu parterowego.
Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc.
Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645
E-mail: Zbigniew@CaretRealty.com
Web: www.CaretRealty.com