----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 sierpnia 2015

Udostępnij znajomym:

Jest ich tak dużo w Chicago i okolicach, że niektórzy z całą pewnością zadają sobie pytanie: czy to inwazja ważek? Czy powinniśmy się martwić. Entomolodzy odpowiadają: nie! Ważki (ang. dragonflies) nie gryzą. Nie przenoszą chorób. Niektórzy uważają te owady za wyjątkowo ozdobne.

Tegoroczny wyjątkowy wysyp ważek związany jest z obfitującym w opady czerwcem, kiedy spadło w Chicago prawie 9 cali deszczu. Mokry początek lata przyczynił się do większej populacji komarów, którymi żywią się ważki. Dlatego też klasyfikowane są jako drapieżne owady. Ale bezpieczne dla człowieka, bo ważki nie roznoszą chorób i nie gryzą.

Ci, którzy za tymi dużymi owadami nie przepadają, powinni unikać przebywania w okolicy zbiorników wodnych, bo ważka ściśle związana jest z takim środowiskiem. Jej larwy żyją w wodzie, a osobniki dorosłe przebywają w jej pobliżu. Ich chmary zobaczyć można w pobliżu przystani Belmont Harbor albo w dzielnicy Rogers Park nad jeziorem, także w okolicach plaż, a nawet w Lincoln Park. Najwięcej po godzinie 5 po południu, po zmroku, kiedy ważki wyruszają na łowy.

"Są silne i szybkie — mogą odbywać długie loty, poruszać się niezwykle szybko do przodu i do tyłu, zawisać nieruchomo w miejscu. Mają doskonały wzrok i silne żuwaczki, którymi błyskawicznie uśmiercają i rozrywają swoje ofiary. A ofiary, które są zwykle owadami, łapią w locie wyposażonymi w długie i ostre kolce odnóżami. Aby złapać ofiarę w locie trzeba umieć też ocenić kierunek i szybkość jej lotu i dopaść ją tam, gdzie drapieżnik spodziewał się ją w danej chwili spotkać. I z tym ważki radzą sobie perfekcyjnie" – opisuje barwnie zdolności tych owadów portal wazki.pl.

W rejonie Chicago najbardziej popularna jest ważka Green Darner czyli Husarz zielony (Anax junius). To gatunek ważki głównie żyjący w Ameryce Północnej od Alaski po Panamę i Hawaje, ale też w Ameryce Południowej, w Azji i Europie.  Dorosłe osobniki mają około 3 cali długości, co czyni Green Darner jedną z większych ważek. Nazwa oczywiście nawiązuje do jej koloru. Jest zielona, chociaż dolna część ciała ma odcień niebieski, a odwłok czerwonawy.

W okresie od lipca po sierpień samice składają jajeczka obok zbiorników wodnych a nawet pod wodą, z których po trzech tygodniach wylęgają się larwy. Larwy żywią się wodnymi insektami, kijankami i bardzo małymi rybami. Dorosłe osobniki jedzą komary, ćmy i inne latające owady. Dorosła ważka żyje przeważnie kilka tygodni.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor