----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 sierpnia 2015

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Takiej premiery Microsoftu jeszcze nie było! Wiele miesięcy podgrzewania atmosfery, wydawania kolejnych wersji testowych, ulepszeń, upiększeń i poprawek funkcjonalności zaowocowało.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu zaczęła trafiać na komputery użytkowników. Począwszy od roku 1990 i Windows 3.0, każda kolejna wersja stawała się coraz popularniejsza, bardziej intuicyjna i wygodniejsza. Kolejne edycje może nie zawsze były krokiem w dobrą stronę, ale niedawno obrana przez Microsoft ścieżka zdaje się prowadzić we właściwym kierunku – Windows 10 jest estetyczny, uniwersalny, kompatybilny i… dla większości osób bezpłatny!

Ciekawe fakty

5 milionów testerów – tyle osób uczestniczyło w programie Windows Insider, a więc testowało próbne wersje systemu. To jednak mniej niż w wypadku Windows 7, który przetestowało aż 8 milionów osób.

15 testowych kompilacji – na przestrzeni kilku miesięcy testerom udostępniono w sumie aż 15 wersji Windows 10. Pierwsza nosiła numer 9841, ostatnia – 10240, co oznacza, że Microsoft na wewnętrzny użytek wykonał przynajmniej 399 kompilacji systemu.

Tysiące poprawek – choć tylko 1/3 beta-testerów zgłaszała błędy i poprawki, to i tak zgłoszeń było bardzo dużo. Najwięcej, bo ponad 7 tysięcy poprawek, Microsoft wykonał w wersji 9860.

Wymagania sprzętowe

Microsoft dobrze zoptymalizował Windows 10, dzięki czemu można z niego korzystać nawet na kilkuletnim sprzęcie. Wymagania systemowe wyglądają praktycznie identycznie jak w przypadku Windows 7 czy 8, jeśli więc do tej pory nie było problemów z poprzednimi wersjami, to uruchomimy również dziesiątkę:

– dysk twardy: 16 GB (wersja 32-bit) lub 20 GB (wersja 64-bit)

– procesor: minimum 1 GHz

– karta graficzna: dowolna obsługująca DirectX 9 lub nowszy

– pamięć operacyjna: 1 GB (wersja 32-bit) lub 2 GB (wersja 64-bit)

– monitor: obsługujący minimalną rozdzielczość 800 x 600 pikseli

Start procesu instalacji inicjuje jedno kliknięcie. Dzięki wcześniej pobranym plikom cały proces odbywa się łatwo, szybko i bezproblemowo.

W zależności od specyfikacji technicznej posiadanego sprzętu instalacja systemu trwa średnio około godziny. Jednak w przypadku nowszych komputerów cały proces zajmuje około 20 minut. Co ważne, po instalacji Windows 10 struktura plików użytkownika zostaje zachowana z poprzedniego systemu.

Wersje

Home: przeznaczona dla użytkowników indywidualnych, korzystających z komputera w podstawowy sposób.

Pro: rozszerzona wersja systemu dla użytkowników bardziej zaawansowanych oraz dla małych firm. Ma wszystkie funkcje i możliwości edycji Home, ale daje użytkownikowi większą kontrolę nad poszczególnymi procesami.

Mobile: następca Windows Phone, przeznaczony do urządzeń mobilnych – smartfonów oraz tabletów z ekranem poniżej 8 cali.

Enterprise: to wersja systemu stworzona z myślą o średnich i dużych firmach.

Mobile Enterprise: mobilna wersja skierowana do przedsiębiorstw.

Education: dostosowana do potrzeb placówek naukowych, jak szkoły iuniwersytety.

IoT Core: (Internet of Things).

Aktualizacja

The Verge raportuje, że Microsoft pracuje nad większą aktualizacją dla systemu Windows 10, która ukrywa się pod nazwą Release Service 1 (RS1). Release Service 1 można z powodzeniem nazwać małym Service Packiem, z których to Microsoft zrezygnował wraz z Windows 8. Uaktualnienie ma zawierać poprawki błędów z zakresu stabilizacji i poprawy działania Windows 10.

Warto dodać, że Microsoft pracuje także nad jeszcze większą aktualizacją dla Windows 10, która ukrywa się pod nazwą kodową Threshold Wave 2. Wraz z tym uaktualnieniem spodziewamy się kilku nowości. W systemie pojawią się m.in. nowe aplikacje Skype i Wideo czy wsparcie dla rozszerzeń w przeglądarce Microsoft Edge. Ta aktualizacja planowana jest na październik tego roku. Jest bardzo możliwe, że dostęp do tych nowości wkrótce otrzymają testerzy biorący udział w programie Windows Insider.

Microsoft przewidział opcje dla niezadowolonych z Windows 10 użytkowników, który pozwala powrót do starszej wersji systemu. Jeśli z jakiegoś powodu ktoś chce powrócić do Windows 7 lub Windows 8.1, to można zrobić to udając się do funkcji Ustawienia, Aktualizacja i Kopia zapasowa. Znajdziecie tu opcję, która pozwala rozpocząć powrót do starszych okienek. Jeśli wybierzemy tę opcję, to Microsoft zapyta nas, dlaczego chcemy powrócić do starszej wesji. Wybieramy stosowny sposób i następnie zatwierdzamy proces. Przywracanie Windows 7 lub Windows 8.1 może trochę potrwać.

Warto dodać, że powrót do starszej wersji Windows możliwy jest tylko przez 30 dni o momentu instalacji Windows 10. Po tym czasie opcja zniknie. Ponadto cofnięcie się do starszej wersji Windows nie oznacza, że już nigdy nie będzie można przejść na Windows 10. Takie prawo nadal przysługuje i za darmo można z niego skorzystać do 29 lipca 2016 roku.

Opracował:  Daniel Odroniec
e-mail:  daniel@1030.am

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor