----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

20 sierpnia 2015

Udostępnij znajomym:

Illinois stało się jednym z pierwszych stanów, które przyjęły nowe prawa z regulacjami dla policjantów. Ważną ich częścią jest sprawa używania przenośnych kamer (body cameras). Chociaż nie będą one obowiązkowe w naszym stanie, ustawa podpisana przez gubernatora Bruce"a Raunera, reguluje użycie kamer. Pozwala także na wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości $5 do mandatów.

 Tylko trzy stany - Illinois, Kolorado i Connecticut, przyjęły całościowe plany dotyczące interakcji policji z zatrzymywanymi osobami. To reakcja na wydarzenia w Ferguson w stanie Missouri, gdzie w sierpniu 2014 roku biały policjant zastrzelił czarnoskórego osiemnastolatka. Zaczęto zastanawiać się nie tylko nad sposobami uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości, ale również metodami rejestracji wszelkich wydarzeń z udziałem policji.

 Jeden z pomysłów to wyposażenie policjantów w przenośne kamery przyczepiane do munduru, które zarejestrują każde zdarzenie. Ustawa podpisana jednak przez gubernatora Bruce"a Raunera nie wprowadza jednak takiego obowiązku dla policji w Illinois, ale reguluje używanie osobistych kamer. Departamenty policji dzięki nowemu prawu będą mogły wprowadzać dodatkową $5 opłatę do mandatów drogowych, która będzie przeznaczana na kamery.

 W Illinois za wprowadzeniem kamer dla funkcjonariuszy opowiedziało się kilka agencji służb bezpieczeństwa. Wśród nich znaleźli się Illinois Sherriff"s Association, Illinois Association of Chiefs of Police, Illinois Fraternal Order of Police, Illinois State"s Attorneys Association, a także NAACP (National Association for the Advancement of Colored People) - organizacja walcząca o prawa mniejszości w Stanach Zjednoczonych.

 Wszyscy zgodnie twierdzą, że tzw. body cameras pomogą w zmniejszeniu liczby nieuzasadnionych skarg na działania policji. Zapis z kamer pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości pojawiających się niemal zawsze, gdy dochodzi do kontrowersyjnego aresztowania lub użycia broni przez policję.

 Departament Sprawiedliwości na poparcie tych postulatów przywołuje wyniki pilotażowego programu przeprowadzonego w 2012 roku w miasteczku Rialto w Kalifornii, położonym około 55 mil na wschód od Los Angeles. Po wyposażeniu funkcjonariuszy w kamery osobiste ilość skarg na funkcjonariuszy spadła o 88 procent w ciągu roku, odnotowano także o 60 procent mniej przypadków użycia środków przymusu przez policjantów.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor