Illinois walczy z uzależnieniami od leków. Od przyszłego roku na opakowaniach z przepisywanymi na receptę lekami przeciwbólowymi umieszczane będą specjalne blokady. Będzie to pierwszy w kraju taki program. Na razie na jeden rok.
Jak to będzie działać? Na butelkach z lekami przeciwbólowymi przepisywanymi na receptę będą umieszczane specjalne blokady. Będą podobne do tej stosowanej w kłódkach (lockers) do szkolnych szafek czy używanych w siłowniach. Kod do otwarcia butelek będzie znała osoba, której lek został przepisany.
Blokady będą stosowane w przypadku leków takich jak Viocodin czy Norco, a więc zawierających hydrokodon (hydrocodone). To ograniczny związek chemiczny, keton z grupy opiodów, stosowany jako lek przeciwbólowy o działaniu podobnym do morfiny. Może też wywoływać euforię i senność.
"Zbyt wielu mieszkańców Illinois jest uzależnionych od tych niebezpiecznych lekarstw, które nie mogą być zażywane bez zgody lekarza" – stwierdziła jedna ze sponsorek ustawy, demokratyczna stanowa senator z Chicago, Iris Martinez.
Ustawa podpisana przez gubernatora Bruce"a Raunera wejdzie w życie w 2016 roku. Program pilotażowy będzie wprowadzony na rok, a później ustawodawcy zdecydują o jego ewentualnym przedłużeniu. Można spodziewać się, że program nie będzie prowadzony przez wszystkie apteki.
Liczba przypadków śmiertelnych po przedawkowaniu lekarstw zapisywanych na receptę wzrosła od 1990 roku niemal trzykrotnie – podaje Centrum Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC).
JT