Na czas zimowy, zwany daylight saving time, przejdziemy 1 listopada, wtedy wskazówki zegara cofniemy o jedną godzinę. Od 2006 roku dzieje się to właśnie w pierwszą niedzielę listopada. Na czas letni powrócimy dopiero 8 marca.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, czyli oszczędności energii. Trudno jednak policzyć, czy przestawianie zegarków jest w ostatnich latach opłacalne. Ostatnie dane Departamentu Energii pochodzą z 2008 roku. Specjaliści oceniają, że rezygnacja ze zmian czasu ograniczyłaby o 0.5 procent dzienne zużycie energii w całym kraju.
Inny argument podnoszony przez naukowców, przemawiający ich zdaniem na korzyść zmiany czasu, to bezpieczeństwo ruchu drogowego. Największy ruch w godzinach popołudniowych nie odbywa się po zmroku. Przy okazji strażacy przypominają, że zmiana czasu to dobra okazja do wymiany baterii w detektorach dymu oraz sprawdzenia działania tych urządzeń.
Nie całe Stany Zjednoczone zmieniają czas. Wyjątkiem jest Arizona (chociaż niecała) i Hawaje, a jeszcze do niedawna, bo do 2005 roku, Indiana. Czasu nie zmieniają także należące do terytorium Stanów Zjednoczonych Puerto Rico, Virgin Islands, American Samoa, Guam i Northern Marianas.
Kilka stanów próbowało w przeszłości uchwalić prawo z zapisem o rezygnacji ze zmiany czasu, ale bezskutecznie. Ostatnie działania w tym zakresie były podejmowane w Utah, ale nie przeszły w stanowej legislaturze.
Kongres 19 marca 1918 roku ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.
Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.
Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. Polacy przeszli na czas zimowy tydzień wcześniej niż USA.
JT