----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 listopada 2015

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Chopin Theatre, 1543 W. Division Str., Chcago
Poniedziałek, 9 listopada, godz. 7 pm
Bilety: $42; studencki (z ważną legitymacją/ID – $30)

"W jazzie, jak w żadnej innej muzyce, jest owo wzniosłe uczucie swingu, które dodaje ci skrzydeł, i masz wrażenie, jakbyś podrywał się do lotu, wyzwalając się od siły ciążenia” – Adam Makowicz

Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Ten gatunek muzyki rozwija się w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Poznań i wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez jazzowych w „starym" kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls" Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.

Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.

Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre – poniedziałek, 9 listopada – uczta dla fanów jazzowania. W tym roku, z okazji 17 już Zaduszek Jazzowych w Chicago wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu, formacji muzycznych.

Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1999 roku do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.

Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”) 

Festiwal cieszy się wielką popularnością, wśród polonijnych, jak i amerykańskich fanów tej muzyki. 

W tym roku, już 17 raz z rzędu, powtarzając sukces z poprzednich lat zaprosiliśmy wiele znamienitych gwiazd i nowych talentów, do spędzenia wyjątkowego poniedziałkowego wieczoru podczas wspólnego muzykowania:

Jerry Goodman– amerykański wirtuoz elektrycznych skrzypiec z Chicago. Jeden z najwybitniejszych rockowych i jazz-rockowych skrzypków na świecie.

Adam Czerwinski – jazzowy perkusista, kompozytor i aranżer.

Adam Czerwiński ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu. Grał w zespole "Big Band Gdańsk", "Zu-Zu", "New Coast", "D-Box", „Joung Power", "New Presentation", a także z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim.

W 1993 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z Jarosławem Śmietaną, zagrali razem setki koncertów na całym świecie i nagrali kilkanaście płyt. Współpracował także z Lee Konitzem, Eddie Hendersonem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem i Jamesem Newtonem. Koncertował w większości krajów Europy, USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii, Libanie, Dubaju i Kuwejcie. Jest aktywny na polu edukacji jazzowej i twórcą festiwalu „Jazz w lesie”. Ostatnie lata to współpraca z Nigelem Kennedym. Gra w kilku projektach: „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach meets Miles Davies”, „Autumn Suite” i „The Jimi Hendrix Experience”. Zagrali razem w Hamburgu, Berlinie, Mediolanie i Londynie.

Agnieszka Iwanska & UroSoule – wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka.

Od ponad 10 lat mieszka i koncertuje w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W Polsce pracowała jako solistka, jak również muzyk sesyjny.  Agnieszka jest laureatką oraz finalistką kilku konkursów jazzowych – m.in Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Bielska Zadymka Jazzowa. W 2001 roku wraz zespołem Bieszczadersi wystąpiła podczas koncertu Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Kariera Agnieszki w Stanach rozwija się w piorunującym tempie. Została nazwana "the voice of promise" przez krytyka jazzowego Howard Reich"a pracującego dla Chicago Tribune. Brad Walseth z WNUA-FM porównał styl Agnieszki do Basi Trzetrzelewskiej i Astrud Gilberto. Wokalistka dwukrotnie otrzymała nagrodę Polonus w kategorii Artysta Roku.

W 2009 roku okazał się debiutancki album Agnieszki zatytułowany "All That I Am" zawierający autorski materiał. Płyta została gorąco przyjęta przez krytyków muzycznych i szturmem zdobyła "playlisty" ponad 110 amerykańskich rozgłośni radiowych (w tym największej globalnej platformy internetowej Smoothjazz.com), utrzymując się na 38. miejscu na prestiżowej amerykańskiej liście Smooth Jazz Top 50 przez 15 tygodni. Agnieszka Iwańska, jako pierwsza Polka, zaśpiewała Polski i Amerykański Hymn dla 40-tysięcznej publiczności przed meczem drużyny baseballowej Cubs, na Stadionie Wrigley Field w Chicago. Regularnie koncertuje w amerykańskich klubach i na festiwalach.

Andreas Kapsalis – geniusz gitary akustycznej, kompozytor.

Andreas używa stylu taping – gra na gryfie jak na pianinie, a pudło gitary służy mu jako instrument perkusyjny. Za unikatowość swojego stylu jak i za oryginalne kompozycje Andreas został nagrodzony Stypendium Sundance Institute, które w ciągu roku otrzymuje jedynie 6 osób z całego świata. Jest w dużej mierze innowatorem swojego stylu, który czyni go wyjątkowym. Dave Brubeck – amerykański jazzman, kompozytor i pianista powiedział: „Jestem pod wrażeniem, że Andreas może odtworzyć na gitarze to, co napisałem na pianino. To wspaniałe i niesamowite słyszeć moją oryginalną kompozycję wykonywaną przez tak niezwykłego instrumentalistę.” Andreas wraz ze swoimi projektami nagrał 8 płyt, skomponował muzykę do filmu, a teraz zbiera materiał na solowy krążek.

Luke Malewicz & Heritage Quartet – jeden z najbardziej wyróżniających się puzonistów w Chicago.

Luke przynosi energię do grupy Heritage Quartet. Przedstawiając najlepszych muzyków w Chicago – trębacz Chad McCullough, basista Patrick Mulcahy i Jon Deitemyer na perkusji – kwartet prowadzi słuchacza w podróż oryginalnych kompozycji, jak również aranżacji tradycyjnych polskich pieśni ludowych. Na żywo ten dynamiczny zespól prezentuje niezwykłą grę, współpracując ze sobą w różnych kombinacjach od wielu lat. To tutaj Malewicz zaskakuje pasją i geniuszem twórczym, pokazując nie tylko jego skuteczność, jako lider, ale także jego wirtuozerię powodując, że puzonista legenda Luis Bonilla, powiedział: „On nie tylko kontynuuje szacunek dla tradycji; ale szczerze mówiąc, jestem absolutnie zaskoczony jego wrażliwością w poszukiwaniu nowych wyzwań.” 

Goran Ivanovic Trio. Urodzony w Chorwacji jako syn Serba i bośniackiej Chorwatki, mieszka w USA i zwiedza świat rozprzestrzeniając swoją muzykę. Tak szeroka perspektywa świata i brak granic mają duże znaczenie dla artysty, co usłyszeć możemy w jego utworach. Prawdziwie brzmiące nuty bałkańskiej twórczości połączone z flamenco, muzyką latynoamerykańską oraz elementami jazzu i bluesa.

Magazyn Guitar Player jego twórczość opisuje jako bezwstydnie piękną muzykę, która jest urzekająco melodyjna i filmowa, a także wyrafinowana technicznie oraz kompozycyjnie. W 2013 roku amerykański magazyn Acoustic Guitar uhonorował jego płytę nagraną wraz z Andreasem Kapsalisem tytułem „Najlepszy Album Roku”. Występował i nagrywał z Eastern Block, The Goran Ivanovic Group i Fareedem Haque. Obecnie Goran Ivanovic realizuje projekty takie jak Eastern Blok, Grażyna Auguścik Orchestra, Goran & Fareed Haque oraz Goran & Andreas Kapsalis. Wystąpi w trio: Goran Ivanovic – gitara, Matt Ulery – bas, Peter Tashjian – perkusja.

Michal Wierba – pianista, kompozytor, aranżer, producent.

Według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Publiczność ceni go za improwizacje i rozpoznawalny styl gry.

W 2008 roku artysta sformował WIERBA & SCHMIDT QUINTET, który zdobył nagrody niemal na wszystkich znaczących festiwalach w Polsce i nagrał cztery albumy wysoko oceniane przez prasę jazzową.

Od 2013 roku artysta występuje z zespołem Michał Wierba Doppelganger Project – eklektyczną formacją z fortepianem jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych, penetrującą pogranicze jazzu i world music. W 2014 ukazał się album zespołu pod tytułem „Orange Sky”. „Płyta Orange Sky stanowi kolejny odważny krok w twórczej działalności Michała Wierby, wyraźnie odbiegający od dotychczasowych osiągnięć młodego artysty w kierunku romantyzmu z pogranicza word music i jazzu, eklektycznych zabiegów oraz dekonstrukcji tego z ówcześnie budował.” (JAZZ FORUM)

Szymon Piotrowski – perkusista, producent, realizator dźwięku, gitarzysta.

Absolwent AGH w Krakowie i studiów podyplomowych Music Production and Recording na Uniwersytecie w Stavanger (Norwegia). Od 2007 roku prowadzi własne studio- Psychosound i organizuje krakowski festiwal PsychoFest.

Jako perkusista Szymon występował z ponad 40 artystami z Polski, UK, Norwegii i Kanady m.in. QuadroSusanna (PL), Annalie Wilson (UK), Stina Kielstad (NOR) Hambawenah (PL), Transfusion (PL), QuadroSusanna (PL), DJ Krime (Red Bull Academy).

W 2014 roku artysta otrzymał Grand Prix na konkursie Audio Engineering Society"s Student Recording Competitionw Berlinie.

Entuzjasta otwartego i nowoczesnego brzmienia, Szymon zajmuje się wieloma gatunkami muzyki od jazzu i folku, po hip-hop i metal.

Marlene Rosenberg – bass

Jest jedną z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych basistów na współczesnej scenie jazzowej. Występowała w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Łacińskiej i Japonii, mając okazję występować z takimi muzykami jak: Kenny Barron, Frank Foster, Stan Getz, Albert “Tootie” Health, Joe Henderson, Marian McPartland, Cedar Walton, Wallace Roney, David “Fathead” Newman, Monty Alexander, Kevin Mahogony, Frank Morgan Frank Wess, Joe Williams and Nancy Wilson.

Caroline and The Priority featuring Caroline Baran – członkowie zespołu Xazz kilka tygodni temu postanowili połączyć swoje muzyczne doświadczenia razem z Caroline Baran z zespołu Profusion i stworzyli razem nowy zespół "Caroline and The Priority". Są to młodzi muzycy z wielkim optymizmem, radością i chęcią grania coraz to lepiej i coraz to lepszą, bardziej wartościową muzykę. Są teraz na etapie tworzenia swoich oryginalnych piosenek. Muzykę stawiają na pierwszym miejscu. To wszystko każe nam z nadzieja i optymizmem patrzeć w ich muzyczna przyszłość.

Pahl Jazz Quartet  – jest nowo powstałą grupą grającą jazz nowoczesny. Grupę tworzą Lara Driscoll na piano, Mike Harmon – kontrabas, Peter Manheim – perkusja, i Pascal Pahln – wokal i trąbka. Grupa zadebiutowała w tym składzie dnia 17 lipca br. jako Pahl Jazz Quartet w Art Gallery Kafe.

Ludomir Marcin Januszkiewicz (Chicago Coalition) i Frieda Lee i inni...

W sumie ponad 50-ciu muzyków w Chopin Theatre, na dwóch scenach równocześnie od godziny 7 wieczorem do wczesnego rana!

Informacje i bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com 

Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.

Gala Paderewskiego

Orchestra Hall at Symphony Center, 220 S. Michigan Ave., Chicago
Niedziela, 8 listopada, godz. 3 pm
Bilety: $42-54

Koncert z okazji 155 rocznicy urodzin wielkiego artysty, wybitnego pianisty, kompozytora, hojnego filantropa, dyplomaty, wybitnego męża stanu, pierwszego premiera odrodzonej Polski.

Ignacy Jan Paderewski był gwiazdą swojej epoki, należał do największych osobowości świata kultury i polityki, stał w jednym szeregu z królami i politykami, przyciągał tłumy słuchaczy. Swoje rekordowe honoraria przeznaczał na szpitale, szkoły, pomniki, na zbrojenie polskiej armii i na pomoc walczącej Polsce. 

Jego wpływ na największych polityków świata miał ogromne, a według niektórych historyków – decydujące znaczenie dla odzyskania niepodległości Polski w 1919 r.

W programie Gali Paderewskiego w Orchestra Hall at Symphony Center znajdą się utwory najbliżej związane z legendą Ignacego Jana Paderewskiego: – wirtuozowski Koncert Fortepianowy a-moll w brawurowym wykonaniu Igora Lipinskiego oraz fragmenty Symfonii "Polonia", skomponowanej jako muzyczna alegoria Powstania Styczniowego. Usłyszymy także niezwykle rzadko wykonywaną piękną, dedykowaną Polsce i Polakom uwerturę Elgara “Polonia” oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Brillante w wykonaniu 16-letniego, wybitnie utalentowanego Daniela Szefera.

Koncertowi towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. "Symbole naszej historii".

Cezary Pazura i Kabaret Młodych Panów

Janosik Banquet Hall, 9126 S. Roberts Rd., Hickory Hills
Piątek, 6 listopada, godz. 8 pm
Bilety: $50

North Shore Center for Performing Arts, 9501 Skokie Blvd., Skokie
Sobota, 7 listopada, godz. 7 pm
Bilety: $55-65

„Szykujemy dla publiczności sporo niespodzianek i nowych skeczy, które będzie można usłyszeć i zobaczyć po raz pierwszy”.

Cezary Pazura jest aktorem – takim z prawdziwego zdarzenia, który zawodowo gra w teatrach i filmach. Debiutował w 1986 roku w filmie Waldemara Podgórskiego „Czarne Stopy”, ale prawdziwą popularność przyniósł mu „Kroll” Władysława Pasikowskiego. Następnie przyszły role w takich obrazach jak „Psy” i „Kiler”, po których Cezary Pazura został idolem nastolatek.

Drapieżna postać polskiej sceny satyrycznej. Jako komik dał się poznać w pierwszym polskim sitcomie „13 posterunek”. Ceni sobie jednak żywy kontakt z publicznością, dlatego stworzył już cztery programy rozrywkowe, z którymi występuje w całej Polsce. Nie miesza się do polityki. Uprawia satyrę obyczajową. Hasłem przewodnim jego ostatniego programu jest „precz ze smutkiem i szarością”.

Kabaret Młodych Panów zaprasza na humorystyczną rewolucję! Ponad 10-letnie doświadczenie na polskiej i światowej scenie wciąż Młodzi Panowie chcą uczcić wyjątkowym, jubileuszowym projektem. To będzie TOP of the TOP polskiego Kabaretu!

Program „10/10, czyli urodziny!” to porcja wykwintnych skeczy, przygotowanych na bazie najświeższych spostrzeżeń, ze szczyptą ironii. Z pewnością wszystkie dania zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia. W kabaretowej kuchni wykorzystane zostaną tylko naturalne produkty, bez konserwantów. W menu nie przewidziano odgrzewanych kotletów! Pikanterii potrawom doda świeżo mielony żart, a nie taki z dowcipnej torebki… Widzowie, ze śmiechu będą ugotowani.

Program przyjmowany w dużych ilościach nie szkodzi zdrowiu. Udział w występach nie musi być konsultowany z lekarzem czy farmaceutą. Zapraszamy!

Jesienne spotkania ze sztuką

Korean Culture Center, 9930 Capitol Dr., Wheeling, IL
7-28 listopada
Uroczyste otwarcie, sobota, 7 listopada, godz. 6-9 pm
Wstęp wolny

Wspaniała artystka (Agnieszka Osiecka) tak napisała w jednym ze swoich wierszy:

„...A jeśli artystą być mi pozwala
ten, co się nie myli daremnie,
z materii najdroższej obrazy układam,
bo z ciebie i ze mnie...”

Artyści... Dziwacy?... Nadwrażliwcy? Niektórych kochamy, szanujemy, niektórych nienawidzimy, z innych jeszcze się podśmiewamy. Jednego o nich nie można powiedzieć, że są nudni. Każdy ma jakąś wewnętrzną misję, pasję, która popycha go do tworzenia. W środowisku polonijnym mamy wielu artystów, którzy tylko czekają na sposobność, żeby wtargnąć w państwa życie ze swoimi wizjami i wyobrażeniami, żeby mieć udział w wyzwalaniu dusz od zniewolenia pracą i żeby nastrajać dusze do kontemplacji. Stać się to może jedynie wtedy, gdy pozwolą państwo przemówić do siebie ich twórczości.

Szóste już, „Jesienne Spotkania ze Sztuką” będą jedną z tych okazji, kiedy będzie można nie tylko obejrzeć najnowsze prace naszych polonijnych artystów, ale również spędzić z sympatycznymi artystami miły wieczór. Piękna, nowa galeria na przedmieściu Wheeling, to świetne miejsce do zaprezentowania ich malarstwa, rzeźby, grafiki komputerowej, rysunku i fotografii. Różnorodność wizji, stylów i technik stanowi atrybut tej wystawy, gdzie każdy znajdzie coś w swoim guście. Będą różne dodatkowe atrakcje, jak między innymi możliwość zakupienia artystycznych upominków, oraz okazja do zabawienia się w jurora, głosując na Nagrodę Publiczności.

Katarzyna Szcześniewska (prezes grupy ArtPo, artystka malarka)

Obchody Święta Niepodległości

Kościół św. Trójcy, 1118 N. Noble, Chicago
Niedziela, 8 listopada, godz. 10:30 am

W niedzielę, 8 listopada, Związek Harcerstwa Polskiego – Obwód Chicago zaprasza serdecznie na doroczne obchody Święta Niepodległości. O godzinie 10:30 rano, w kościele św. Trójcy zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy o jej wolność walczyli. Po mszy przejdziemy do Muzeum Polskiego w Ameryce (984 N. Milwaukee Avenue), gdzie odbędzie się akademia z okolicznościowym programem artystycznym. Zapraszamy całą naszą harcerską rodzinę, przyjaciół i sympatyków, a szczególnie weteranów i kombatantów, których pragniemy w tym dniu szczególnie uhonorować.

Zabawa jesienna

Klub sportowy Eagles, 5844 N. Milwaukee Ave., Chicago
Sobota, 7 listopada, godz. 7:30 pm
Wstęp $20 od osoby

Klub Ziemi Lubelskiej zaprasza na jesienną zabawę już w najbliższą sobotę, 7 listopada do Klubo sportowego Eagles w Chicago.

Do tańca grać będzie Marcus Band, w trakcie zabawy artystyczna niespodzianka, loteria fantowa, domowa kuchnia, obficie zaopatrzony bufet i wspaniała lubelska atmosfera.

Dochód z zabawy przeznaczony będzie na Domy Dziecka w Polsce, inne cele charytatywne oraz na potrzeby klubu.

Informacje: 773-322-0147

Komedia „Moje córki krowy”

otworzy 27. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Muvico 18, 9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont
Sobota, 7 listopada, godz. 7 pm

Komedia „Moje córki krowy” otworzy 27. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce.

Obsypana nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, komedia w reżyserii Kingi Dębskiej otworzy 27. edycję Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Film to ciepła opowieść o relacjach rodzinnych w dramatycznych chwilach. Wzruszająca i pełna komicznych sytuacji historia sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.

Marta odniosła sukces, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. W przeciwieństwie do silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Jej małżeństwo jest dalekie od ideału, mąż to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, jednak nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

Fantastyczne kreacje aktorskie stworzyli w filmie Agata Kulesza oraz Gabriela Muskała w rolach sióstr oraz Marian Dziędzieł w roli ojca. Świetną niewielką rolę toksycznego męża Kasi brawurowo zagrał Marcin Dorociński. Muzykę skomponował laureat zeszłorocznej nagrody „Genius” na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, Bartosz Chajdecki.

Pokaz filmu uświetni swoją obecnością ekipa filmu, która przedstawi go przed projekcją, pojawią się odtwórcy głównych ról: Agata Kulesza i Marian Dziędzieł, reżyser Kinga Dębska oraz producent Zbigniew Domagalski.

Film trwa 88 minut, jest w języku polskim z angielskimi napisami. W programie festiwalu będzie pokazany tylko jeden raz, na otwarciu.

Przyjęcie z okazji inauguracji tegorocznego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, w którym wezmą udział specjalni goście festiwalu odbędzie się po zakończeniu projekcji w Galerii 1112 Towarzystwa Sztuki (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago). Wstęp wyłącznie za zaproszeniami.

W czasie galowego otwarcia wystąpi ze specjalnie przygotowanym mini koncertem znakomity kompozytor i wykonawca muzyki filmowej, Marcin Pukaluk.

Festiwal trwać będzie do 22 listopada 2015.

Ignaś – chłopiec z kolorową głową

Orchestra Hall at Symphony Center, 220 S. Michigan Ave., Chicago
Sobota, 7 listopada, godz. 10 am
Bilety: $25

Ignaś (Ignacy Jan Paderewski) miał naprawdę kolorową głowę – jego płomiennie ruda czupryna widoczna była z daleka, a w głowie pod tą czupryną kryły się kolorowe marzenia: o wspaniałej muzyce, o wielkich podróżach, o pięknej, wolnej Polsce!

Tego, jak Ignaś zrealizował swoje kolorowe marzenia dowiesz się podczas koncertu w najpiękniejszej i najprawdziwszej sali koncertowej – w Orchestra Hall at Symphony Center.

Wystąpi 56-osobowa Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła oraz bardzo młodzi, wspaniali pianiści, którzy wraz z orkiestrą wykonają niezwykle trudne, porywające utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

Program:

  1. J. Paderewski: Koncert a- mollnafortepian z towarzyszeniem orkiestry, w zachwycającym wykonaniu Igora Lipińskiego, laureata Grand Prix w Konkursie Paderewskiego
  2. Chopin: Wielki PolonezEs-durna fortepiano z orkiestrą, w wykonaniu 16-letniego, niezwykle utalentowanego Daniela Szefera
  3. Elgar: Uwertura Polonia na wielką orkiestrę symfoniczną

Zapraszamy dzieci od 7 lat, młodzież i rodziców.

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Fron Str., Wood Dale, IL

Autorski wieczór poetycko-muzyczny Andrzeja Krzysztofiaka, promujący najnowszą płytę „Inspirations 2015”, nagraną przy współpracy z Mieczysławem Bochniakiem. W drugiej części wieczoru znakomity gość – poeta, muzyk, fotograf, meloman i DJ zaprasza na najlepszą w mieście dyskotekę. Sobota, 7 listopada, godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Klub Dobrego Kina zaprasza na projekcję: Benoit Jacquot (Belgia, Francja) „Dziennik panny służącej”. Niedziela, 8 listopada, godz. 6 pm. Wstęp wolny.

Obchody Święta Niepodległości

Klub sportowy Eagles, 5844 N. Milwaukee Ave., Chicago
Środa, 11 listopada, godz. 6 pm
Wstęp bezpłatny

Wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej na Stan Illinois, zaprasza na obchody Święta Niepodległości, w dniu 11. listopada 2015, pod hasłem „I Polska nam wybuchła”.  

Spotkanie odbędzie się w klubie sportowym Eagles o godz. 6 wieczorem. 

W programie:
uroczyste oddanie hołdu poległym za niepodległość Polski,
odśpiewanie kultowej pieśni „Legiony”,
krótka prelekcja o wybuchu Polski w 1918,   
wspólne oglądanie filmu „Wojna i miłość” obrazującego okres tworzenia się nowego Państwa Polskiego w wersji fabularnej,
poczęstunek i część towarzyska na zakończenie.

Wstęp wolny. Informacje: 773-631-3300 lub 847-219-3055 

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 

 

 

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor