„Terminologia związana z wyceną nieruchomości”, część 221
„The Terminology of Real Estate Appraisal”
CONDOMINIUM SPECIAL ASSESSMENT – specjalna opłata administracyjna za mieszkanie własnościowe: dodatkowa opłata obciażająca właściciela mieszkania własnościowego, nałożona przez zarząd stowarzyszenia mieszkańców (association board) w celu pokrycia wydatków nieprzewidzianych w budżecie stowarzyszenia. Jest to jedyne wyjście w sytuacji, kiedy wymagana jest nagła poważna naprawa, np. wymiana dachu lub windy, a zasoby finansowe stowarzyszenia są niewystarczające. Jeśli nałożenie specjalnej opłaty zostaje zatwierdzone, właściciel mieszkania jest zobowiązany do jej spłacenia w określonym czasie. W przypadku sprzedaży mieszkania zanim zostanie spłacona cała suma, specjalna opłata musi być uregulowana do dnia zamknięcia transakcji. Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie tej specjalnej opłaty jest kwestią do ustalenia pomiędzy sprzedającym a nabywcą, co może mieć również wpływ na ostateczną cenę sprzedaży.
CONTRIBUTION – wpływ części nieruchomości na jej ogólną wartość: wartość danej części nieruchomości mierzona jest na podstawie jej wpływu na ogólną wartość. Przykładowo, wybudowanie basenu za $50,000 z tyłu domu jednorodzinnego niekoniecznie podwyższy jego wartość o tę samą sumę, chyba że dom znajduje się w Kalifornii lub na Florydzie. Z kolei wyremontowanie łazienki lub kuchni zwykle zwraca koszty inwestycji, gdyż nowa kuchnia lub łazienka jest elementem pożądanym przez ogromną większość potencjalnych nabywców.
COOPERATIVE APARTMENT (w skrócie co-op) – mieszkanie spółdzielcze: mieszkanie należące do korporacji, użytkowane w oparciu o tzw. dzierżawę spółdzielczą (proprietary lease) przez udziałowca posiadającego akcje korporacji.
COOPERATIVE OWNERSHIP – posiadanie mieszkania spółdzielczego: system posiadania mieszkania, w którym korporacja jest właścicielem tytułu własności ziemi i budynku wielomieszkaniowego. Udziałowcy korporacji (corporation shareholders), w zamian za wykupienie udziałów, stają się lokatorami mieszkań spółdzielczych należących do korporacji. Cena mieszkania ustalona przez korporację stanowi jednocześnie cenę akcji korporacji (stock). Lokator / właściciel mieszkania spółdzielczego (cooperative tenant / owner) teoretycznie nie jest właścicielem swojego mieszkania, gdyż nie posiada do niego tytułu własności, który należy do korporacji. Nabywca akcji staje się udziałowcem korporacji i otrzymuje tzw. dzierżawę spółdzielczą mieszkania (proprietary lease), z której może korzystać aż do momentu, kiedy korporacja przestanie istnieć. Koszty utrzymania budynku i wspólnych elementów, łącznie z podatkami, ubezpieczeniem, naprawami, konserwacją, itp., ponosi korporacja, która ustala budżet wydatków zasilany przez wszystkich udziałowców w formie rocznych lub miesięcznych opłat administracyjnych. Opłaty te są dużo wyższe od opłat administracyjnych za condominium, gdyż muszą one pokryć również podatki od nieruchomości, które są płacone bezpośrednio przez korporację.
COSMETIC RENOVATION – kosmetyczny remont: remont domu polegający na kosmetycznych naprawach, bez wymiany głównych systemów i instalacji, oraz bez większych przeróbek zmieniających rozkład domu. Kosmetyczny remont obejmuje przede wszystkim drobne naprawy, malowanie, odnawianie szafek kuchennych, wymianę nieszczelnych okien, odnawianie stolarki, uatrakcyjnienie wyglądu zewnętrznego poprzez odpowiednie utrzymanie trawników, posadzenie nowych kwiatów i roślin (landscaping), postawienie nowego ogrodzenia, itp.
CREDIT AT CLOSING – kwota pieniężna przekazana przy zamknięciu transakcji: klauzula w kontrakcie kupna / sprzedaży nieruchomości określająca sumę, którą właściciel przekaże nabywcy nieruchomości na poczet pokrycia kosztów zamknięcia transakcji, o ile zezwoli na to instytucja udzielająca pożyczki hipotecznej. Klauzula ta jest zwykle stosowana w sytuacji, kiedy nabywca dysponuje ograniczoną ilością gotówki, oferując właścicielowi wyższą cenę kupna w zamian za pokrycie niektórych kosztów związanych z zamknięciem transakcji (closing costs). Dane MLS dotyczące zamkniętych transakcji zawierają informacje dotyczące kwoty przekazanej przez sprzedającego na pokrycie kosztów closingu nabywcy, aby rzeczoznawcy majątkowi byli w stanie ustalić ceny netto sprzedanych porównywalnych domów, które służą im do sporządzenia wyceny danej nieruchomości.
CUSTOM-BUILT HOUSE – dom zbudowany na zamówienie: dom o niestandardowej konstrukcji, sprzedany przed rozpoczęciem budowy, zbudowany i wykończony według danych technicznych określonych przez nabywcę.
Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel. 773-719-3645
E-mail: Zbigniew@CaretRealty.com
Web: www.CaretRealty.com