----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 listopada 2015

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Chicagowski departament policji ogłasza nabór; pierwszy od 2013 roku. Rekrutacja jest konieczna, by zwiększyć liczbę funkcjonariuszy na ulicach. Zainteresowanie na pewno będzie duże. Ostatnio do egzaminu przystąpiło 19,000 kandydatów.

Burmistrz Rahm Emanuel i komendant Garry McCarthy zapowiedzieli, że nabór zostanie przeprowadzony ze szczególnym naciskiem na zatrudnienie mniejszości, by departament policji w Chicago był bardziej zdywersyfikowany.

Z ostatniego spisu powszechnego wynikało, że 32.9 procent mieszkańców Chicago stanowią Afroamerykanie, a 28,9 procent – Latynosi. Jednak tylko 23 procent zaprzysiężonych funkcjonariuszy to czarnoskórzy, a 22 procent pochodzenia latynoskiego. Afroamerykanie w porównaniu do Latynosów mają więcej swoich przedstawicieli w strukturach dowódczych departamentu policji.

Miasto od wielu lat jest pod presją w tej sprawie. Już w 1976 roku sędzia federalny nakazał chicagowskiej policji, by zatrudniała więcej przedstawicieli mniejszości i kobiet. Teraz, po ogłoszeniu naboru, miasto zatrudniło firmę ds. PR, która zajmie się kampanią skierowaną do mniejszości. Na ten cel przeznaczono $100,000. Jest to znacznie więcej niż podczas poprzedniego naboru w 2013 roku.

Radny Anthony Beale (z 9. dzielnicy), przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa publicznego Rady Miasta uważa, że departament policji byłby bardziej zróżnicowany, gdyby przy naborze zrezygnowano ze sprawdzania kartoteki kryminalnej kandydatów i testów psychologicznych dla przyszłych policjantów. Jego zdaniem na tym etapie odpada wielu przedstawicieli mniejszości. 

Ale zniesienie sprawdzania przeszłości kryminalnej i predyspozycji psychologicznych kandydatów byłoby nieodpowiedzialne, w końcu ludzie ci będą nosić broń i odpowiadać za bezpieczeństwo innych osób. Poza tym różnica między białymi i czarnoskórymi kandydatami, którzy spełniają te wymogi nie jest duża i wynosi 84-82 procent.

Chicago Police Department (CPD) zamierza zatrudnić od 300 do 500 nowych oficerów w tym roku. W czerwcu 2012 roku departament policji skierował do dodatkowej pracy ponad 200 funkcjonariuszy w czasie ich dni wolnych. Do lutego 2013 roku niemal podwojono liczbę policjantów, którzy wyrabiali nadgodziny. Biuro budżetowe miasta podliczyło, że w 2013 roku wydało na nadgodzinny funkcjonariuszy 103 miliony dolarów, a w 2012 roku – 52 miliony.

Komendant McCarthy zachęca do zgłaszania się do pracy w policji: "Niektórzy mówią, że teraz nie jest dobry czas, aby zostać policjantem. Uważam, że nigdy nie było bardziej istotnego momentu, aby coś zmienić w naszej społeczności. To najbardziej satysfakcjonujące, co można zrobić ze swoim życiem". 

Po nagłośnionych wydarzeniach w Ferguson, Nowym Jorku czy Baltimore, w wyniku których po policyjnej interwencji ginęli ludzie, wzrosła fala społecznej nieufności do służby. W epoce smartfonów wyposażonych w kamery i popularności mediów społecznościowych funkcjonariusze wykonują swoją pracę pod większą presją. W takim mieście jak Chicago, w którym ciągle nie możemy sobie poradzić z przemocą z bronią palną, policjanci w niektórych dzielnicach mogą czuć się jak na froncie walki.

W Chicago od początku istnienia departamentu policji na służbie zginęło 526 funkcjonariuszy. Najwięcej zostało zastrzelonych – 378. Na stronie Chicago Police Memorial Foundation (www.cpdmemorial.org) zamieszczono nazwiska tych, którzy polegli. Według statystyk policyjnych, przestępczość spadła o 5 procent w październiku, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednak wrzesień był najbardziej krwawy od ponad dekady.

Kandydaci na policjantów w Chicago, których te statystyki nie przerażają, mają czas do 16 grudnia, by wypełnić aplikację znajdującą się na stronie cityofchicago.org/PoliceApplication .

Zainteresowani muszą podjąć egzamin pisemny w lutym, za przystąpienie do którego zapłacą $30. Chętni muszą mieć ukończone 18 lat przed 29 lutego 2016 r. Natomiast kandydat do pracy w Chicago Police Department musi mieć mniej niż 40 lat. Chętni muszą mieć amerykańskie obywatelstwo albo stały pobyt w USA (zielona karta). Więcej informacji można znaleźć na stronie chicagopolice.org.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor