LinkedIn, Indeed czy inne tego typu serwisy internetowe mogą wydawać się odpowiednim miejscem, aby znaleźć pracę. Jednak coraz częściej na stronach tych pojawiają się fałszywe ogłoszenia. Niektóre osoby, które na nie odpowiedziały, nie tylko były rozczarowane, ale też poniosły dotkliwe straty finansowe. Na co należy uważać, by nie paść ofiarą internetowych oszustów?
Federalna Komisja Handlu (FTC) otrzymała w zeszłym roku ponad 20,000 skarg dotyczących oszustw związanych z ogłaszaniem ofert pracy. Telewizja ABC7 wyemitowała ostatnio materiał poświęcony temu problemowi. Mieszkanka Chicago, Karen Kettering opowiedziała w nim o swoim doświadczeniu. Poszukiwanie pracy kosztowało ją i jej narzeczonego $1,700.
Zaczęło się od oferty pracy dla kierowcy w serwisie Indeed. Rzekomy pracodawca, który poszukiwała kierowcy, dr Peter Smith, wysłał Kettering czek na $2,355. Powiedział, by wpłaciła go na swoje konto i zachowała $355 za pierwszym dzień wynagrodzenia. Praca miała polegać na obwożeniu po Chicago zagranicznego lekarza. Doktor Smith powiedział Ketterin, aby następnie wpłacili $2,000 na konto lekarza na pokrycie wynajmu luksusowego samochodu. Początkowo nie było problemu z czekiem, ale później okazał się bez pokrycia i kobieta straciła $1,700.
Przedstawiciele portalu Indeed powiedział, że serwis na bieżąco usuwa wszelkie "spamy", fałszywe i wprowadzające w błąd oferty pracy. Federalna Komisja Handlu (FTC) przestrzega, że portale takie jak Indeed czy LinkedIn przyciągają oszustów. Od stycznia 2014 roku na LinkedIn odnotowano 300 takich fałszywych ofert pracy z próbą wyłudzenia pieniędzy od zainteresowanych osób, a na Indeed co najmniej 40.
Kristina Fairly, mieszkanka Elk Grove Village, prawie padła ofiarą takiego fałszywego ogłoszenia. "To brzmiało bardzo wiarygodnie, bo ufałam LinkedIn" – wspomina. Otrzymała wiadomość z ofertą z oficjalnego konta Microsoftu, na szczęście nie zastosowała się do wskazówek zawartych w emailu, które dotyczyły przesłania $2,000 pod wskazany adres, by wziąć udział w programie oferowanym przez Microsoft. Wszelkie oszustwa tego rodzaju klasyfikowane są przez Federalną Komisję Handlu (FTC) jako "Mystery Shopping Scam".
LinkedIn twierdzi, że podejmuje działania w celu usunięcia fałszywych wiadomości i ochrony użytkowników. Organizacje stojące na straży praw konsumentów apelują do osób poszukujących pracy, by sprawdzali, komu podają swoje dane personalne. Nigdy nie powinno się podawać numerów kart kredytowych lub konta bankowego, albo dokonywać transakcji bankowej przy ubieganiu się o pracę przez internet. Należy zweryfikować wszelkie informacje, a każdy przypadek oszukańczej działalności zgłosić administratorom strony internetowej. Każdy użytkownik LinkedIn może zadać pytania albo uzyskać informacje na temat publikowanych ogłoszeń na zakładce Help Center czy Safety Center.
JT