----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

26 listopada 2015

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Czasy, kiedy czekało się w kolejce po bilety do miejskiego autobusu, kolejki czy podmiejskiego pociągu, już dawno mamy za sobą. Najpierw był debiuty karty Ventra, a teraz jest aplikacja na smartfony pod tą samą nazwą. Jej popularność świadczy o tym, że podróżnym podoba się pomysł elektronicznego biletu. 

Podróżni korzystający z przejazdów miejskimi autobusami i kolejką CTA, podmiejskimi autobusami Pace i pociągami Metry mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfony pod nazwą Ventra. W przypadku przejazdów podmiejskimi pociągami Metry aplikacja zastępuje już bilet na jednorazowy przejazd. Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna dla CTA czy Pace, ale według chicagowskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej to kwestia czasu.

"Ventra app" na razie pozwala podróżnym CTA na "ładowanie" kart przejazdowych. W przyszłym roku zamiast kartą będzie można płacić za przejazd kolejką albo autobusem za pomocą telefonu. Aplikacja, nawet w niektórych przypadkach, pozwala uniknąć dodatkowych opłat dzięki opcji "planowania podróży".

Pomysł elektronicznego biletu bardzo podoba się podróżnym; świadczy o tym duże zainteresowanie aplikacją Ventra, która już kilka godzin po udostępnieniu miała 20,000 użytkowników. 1,300 razy płacono aplikacją za przejazdy właśnie aplikacją Ventra, co jest niezłym debiutem biorąc pod uwagę fakt, że dziennie sprzedawanych jest 9,600 biletów. 

CTA przeznaczyło $2 mln z budżetu na aplikację Ventra. Jej udany debiut jest dla miejskiego przewoźnika bardzo ważny, bo wszyscy pamiętamy fatalny start karty Ventra. Problemy przełożyły się na 930,000 bezpłatnych przejazdów, z których skorzystali pasażerowie. Straty oszacowano na $1.2 mln. Taka właśnie suma znalazła się na rachunku wystawionym firmie Cubic, która zawarła z CTA 12-letni kontrakt na obsługę nowej karty.

Prawie 98 procent bezpłatnych przejazdów to kursy autobusami. Zamontowane czytniki nie pobierały pieniędzy z karty Ventry. Problemy nie ominęły kolejki CTA. Największe straty odnotowano 13 listopada, kiedy doszło do awarii serwerów obsługujących system na 60 stacjach. Wtedy z bezpłatnych przejazdów skorzystało około 15 tys. pasażerów. Władze CTA przekonując mieszkańców do nowego systemu, argumentowały, że Ventra zagwarantuje oszczędności rzędu $5 milionów rocznie.

W projekcie budżetu na przyszły rok chicagowskie przedsiębiorstwo komunikacyjne zaoszczędzi pieniądze podróżnych. CTA nie wprowadzi podwyżek cen biletów, nie będzie także redukować tras i częstotliwości kursów kolejki i autobusów. Projekt budżetu CTA na 2016 rok zamyka się sumą $1.47 mld. Zarządca komunikacji miejskiej w Chicago zapowiada dalszą modernizację kolejki Blue Line na trasie z centrum na lotnisko O"Hare i zwiększenie liczby połączeń dwóch popularnych linii autobusowych i to bez podwyżek taryf.

Drożej będzie za to kosztować podróż Metrą. Zarząd podmiejskiej kolejki Metra zaaprobował ostatnio podwyżkę cen biletów. Już od 1 lutego 2016 roku za przejazd w jednym kierunku trzeba będzie zapłacić o 25 centów więcej, za bilet 10-przejazdowy o $1.75, a za miesięczny o $2.5. Bilety zniżkowe pozostają na tym samym poziomie. Skala podwyżki jest jednak mniejsza od planowanej, bo miała wynieść 5 proc., a nie jak ogłoszono – 2 procent. W tym roku Metra podniosła ceny biletów o 11 proc., dzięki czemu dochody powiększyły się o ponad 8 procent, przy jednoczesnym spadku podróżnych.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor