Przejście na emeryturę powinno zainspirować cię do uporządkowania swego stanu posiadania. Powody bywają różne: niektórzy chcą się przenieść w cieplejsze rejony albo do Polski, niektórzy wolą zmienić dom na mniejszy albo na własnościowe mieszkanie, łatwiejsze do utrzymania. Inni planują przenieść się bliżej dzieci i wnuków. Ale nawet jeżeli nie myślisz o przeprowadzce, warto wyeliminować niektóre rzeczy, by uprościć życie i polepszyć finanse.
Dodatkowe nieruchomości
Duży dom na przedmieściach, dacza nad wodą, udziały czasowe (timeshare), mieszkanie i jakaś działka po rodzicach w Polsce. Posiadanie wielu nieruchomości mogło w przeszłości być symbolem statusu lub mądrą inwestycją. Wiele osób dorobiło się majątku na kilkurodzinnej kamienicy. Jednak na emeryturze koszty posiadania dodatkowych domów lub gruntów, w tym podatki od nieruchomości, ubezpieczenie i utrzymanie, mogą być uciążliwe, a kłopoty z lokatorami i remontami frustrujące. Z biegiem czasu szczególnie niedogodne są nieruchomości położone daleko: w Polsce czy na Florydzie.
Rozważ sprzedaż nieruchomości, w których nie mieszkasz. Wpłyną ci za to dodatkowe środki, zmniejszysz bieżące wydatki i będziesz miał mniej bólu głowy. Gotówka w banku jeść nie prosi.
Jeżeli swoje posiadłości planujesz zostawić rodzinie, to porozmawiaj wcześniej z księgowym na temat konsekwencji podatkowych albo sięgnij po książkę Planowanie spadkowe.
Nieużywane pojazdy
Jeśli ograniczyłeś swoją codzienną rutynę lub mieszkasz w społeczności z dobrym transportem publicznym, może się okazać, że nie potrzebujesz tylu pojazdów, co wcześniej. Z młodszych lat pozostał ci motocykl, skuter, łódka albo jakiś pojazd terenowy? Utrzymanie, ubezpieczenie i rejestracja wielu pojazdów jest kosztowne, a sprzedaż któregoś z nich może zapewnić zastrzyk finansowy, zmniejszyć roczne wydatki i zwolnić miejsce w garażu.
A może pozostał ci Hammer albo Jeep, który spala mnóstwo benzyny? Sprzedaj go w pierwszej kolejności, zostaw samochód ekonomiczny. Samochody oszczędne lub hybrydowe mogą znacznie zaoszczędzić na benzynie, zwłaszcza jeśli masz stały budżet emerytalny. Rozważ sprzedaż pojazdów pochłaniających paliwo w zamian za coś bardziej ekonomicznego, zarówno dla twojego portfela, jak i środowiska.
Kolekcje
Całe życie coś zbieramy. Niektóre z naszych zbiorów są cennymi kolekcjami, ale częściej jest to zbiór rzeczy, które kiedyś nam się podobały, a teraz niepotrzebnie zabierają miejsce. Przejrzyj swój stan posiadania i pozbądź się balastu.
Kolekcje, których już nie używasz mogą iść na pierwszy ogień. Skoro dany zbiór niczemu nie służy i już nie cieszy, to dobry znak, że możesz go sprzedać/oddać/wyrzucić. Może to obejmować książki, komiksy, figurki, płyty winylowe, pamiątki z podróży lub inne przedmioty, które przestały być dla ciebie ważne.
Kolekcje, które są drogie w utrzymaniu mogą obejmować zbiory samochodów, motocykli, broni lub innych przedmiotów, które wymagają regularnej konserwacji lub napraw czy ubezpieczenia.
Kolekcje, które zajmują dużo miejsca: Niektóre zbiory (mebli, obrazów) zajmują dużą przestrzeń. Ale nawet kolekcje włóczek, kostiumów halloweenowych, świątecznych dekoracji, starych butelek, kamieni itp. stają się zawaliskiem, szczególnie w małym domu czy w mieszkaniu.
Oczywiście, niektórzy emeryci cieszą się swoimi zbiorami całe życie, podczas gdy inni mogą zdecydować się ich wyzbyć. Najbardziej rozczarowani mogą być ci, którzy uważają, że uszczęśliwią swoje dzieci przez zostawienie im swoich „skarbów”. Jeżeli nie jest to kolekcja, która może być spieniężona za konkretne pieniądze (złote monety, unikalne znaczki itp., biżuteria), po naszej śmierci najprawdopodobniej wyląduje na śmieciach.
Przestarzały sprzęt
Wraz z postępem technologii wiele starych urządzeń szybko się dezaktualizuje: magnetowidy, odtwarzacze krążków DVD, wideokasety VCR, przeróżne gry komputerowe przeszły do lamusa. Nie są już używane, ale wiele osób ciągle trzyma je w szafach w nadziei, że kiedyś się przydadzą. Jest to wątpliwe.
Jeżeli masz cenne rodzinne zdjęcia, slajdy czy filmy na starych mediach, znajdź firmę, która dokona konwersji na współczesne cyfrowe formaty jpeg czy MP4, łatwe do odtwarzania i edycji na każdym komputerze czy smartfonie. Następnie zrób domowe archiwum z zapasowymi kopiami.
Co do starego sprzętu, to rozważ jego usunięcie. Sprzedaż starych megnetowidów, komputerów, aparatów fotograficznych czy innych gadgetów może zwolnić miejsce w domu i zapewnić trochę dodatkowej gotówki. Ponadto zmniejsza bałagan. Upewnij się, że usuniesz ze sprzętu wszystkie dane osobowe. Jeżeli nikt nie chce kupić twoich staroci, rozważ oddanie ich albo poddanie recyclingowi.
Nadmiar mebli i artykułów gospodarstwa domowego
Jeśli zmniejszyłeś swoją przestrzeń życiową lub po prostu chcesz na emeryturze prowadzić bardziej minimalistyczny styl życia, sprzedaż nadmiaru mebli i innych artykułów gospodarstwa domowego może być zarówno wyzwalająca, jak i korzystna finansowo.
Prawdę mówiąc, sprzedaż używanych zwykłych mebli i domowych sprzętów nie jest łatwa. Trudno je nawet oddać za darmo. Spróbuj wystawić swoją ofertę na Craigslist czy Facebook Market Place.
Biżuteria i inne skarby
Przez lata wiele osób gromadzi biżuterię czy cenne zegarki, których już nie nosi. Do tego mogą dochodzić złote monety, srebrna zastawa, inne precjoza. Jeżeli te przedmioty mają znaczną wartość, ich sprzedaż może dać przypływ gotówki i wyzwoli cię od trudu bezpiecznego ich przechowywania i od lęku przed ich kradzieżą.
Z drugiej strony, możesz mieć całe pudła biżuterii kostiumowej, która nie jest nic warta, a zajmuje miejsce. Oddaj ją do Salvation Army albo Good Will.
Nieużywany sprzęt sportowy
Lubiłeś zimowe sporty? Masz narty, zestaw kijków, butów narciarskich, zimowe kombinezony. Grywałeś w golfa i byłeś dumny ze swojej kolekcji golfowych kijków? Od dawno przestałeś uprawiać sport, a pozostały sprzęt zajmuje ci połowę strychu. Skoro wiek i zdrowie nie pozwalają na kontynuowanie intensywnej aktywności fizycznej, warto wyzbyć się rupieci. Wystaw rzeczy na sprzedaż na sieci, a z pewnością znajdą się chętni.
Podsumowanie
Emerytura stwarza dobrą okazję do oceny tego, co naprawdę jest w życiu ważne. Wyzbywszy się przedmiotów lub aktywów, które nie służą już żadnemu celowi, a nawet drenują twoje finanse, uprościsz swoje życie, zmniejszysz niepotrzebne wydatki i odzyskasz życiową przestrzeń.
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. książki pt. „Amerykańskie emerytury”, poświęconej indywidualnym programom emerytalnym. Są one dostępne w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces: www.PoradnikSukces.com. tel. 1-718-224-3492.