- "Celebrujemy co roku. Wino, muzyka, dobre słodycze".
- "O, koniecznie! I prezent musi być i świece do kolacji".
- "Jako Słowianka w sercu, nie obchodzę. Raczej Noc Kupały".
Tak się gada i powtarza co roku. Jedni, że komercja, inni, że zasypywanie naszej własnej narodowej kultury obcymi tradycjami. W dodatku - amerykańskimi!
Wolno-ć Tomku w swoim domku.
My tu na emigracji raczej nie unikniemy. Dzieci do szkoły niosą całe pudełka albo koperty karteczek, dla kolegów, dla koleżanek, dla Pani, dla Pana (nauczycieli). Wierszykiem, prozą, z obrazkiem lub bez. Dzień przed niejedna mama pomaga to-to narysować. W starszych klasach to już nawet wierszyki układają:
"Gdy Cię widzę, to się wstydzę.
Gdy słyszę Twój głos, czerwieni mi się nos!
Więc tą kartką mówię, że Cię bardzo lubię."
albo:
"Ten liścik z całusem dziś do ciebie leci
Humor ci poprawi, w sercu żar roznieci.
Pomyśl dziś o mnie tak słodko i miło
By w środku zimy cieplej się zrobiło!"
"W Dniu Zakochanych
W Dniu Walentego
Przyjmij życzenia chłopaka swego."
"Mamy dzisiaj walentynki
Święto chłopca i dziewczynki"
Zabawne są te wierszyki, nieudolne, słodkie, z rymem częstochowskim, ale jakoś chwytają za serce, podobnie - te pisane na kartkach już nieco starszych Walentych i Walentynek:
"Daj buziaka, albo dwa,
I niech nasza miłość trwa!"
"W dniu tak pięknym i wspaniałym
Życzę tobie sercem całym
Dużo szczęścia, namiętności
Niekończącej się miłości!"
"Chcę być twoja Walentynką
Pomalować usta szminką,
Do ucha szeptać ci słodkości,
Bo dziś jest dzień miłości!"
"Uśmiech na twarzy, słońce na niebie
I miłość w sercu - to wszystko dla ciebie!"
"Czas przerwać tę ciszę na naszej orbicie
Dzisiaj ci napiszę - kocham cię nad życie".
"Z okazji Dnia Walentego
Ślę całusa ogromnego!
Kocham cię swym sercem małym,
Jesteś dla mnie światem całym".
Niektórzy na swoich "walentynkach", czyli kartkach wręczanych w tym dniu, raczej umieszczają fragmenty wierszy największych poetów. Przypominamy sobie o Słowackim, Baczyńskim, Mickiewiczu, Tuwimie, Pawlikowskiej...
"Zalotność jest pachnąca i różowa,
a mądrość żółta i sucha.
Wolałabym, by mnie Mickiewicz chciał całować,
niż gdyby mnie chciał słuchać".
To oczywiście Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, córka i wnuczka Kossaków, siostra Magdaleny Samozwaniec. Poetka wielka, wybitna, zachwycająca.
Szukającym odpowiedniego wierszyka, czy cytatu z pewnością pomoże Konstanty Ildefons Gałczyński, który co prawda wracając do świetlistej Natalii po drugiej wojnie światowej, zjawił się u jej drzwi z aktualną "narzeczona"...., ale przecież Natalia sobie z nią poradziła, napisał dla niej tak:
"Gdybyś mnie kiedyś miała przestać kochać,
nie mów mi tego. Bóg tego także nie czyni,
Gdy ma zesłać zarazę i głód. On ciągle się śmieje z wysoka,
choć dobrze wie, że oazy przemienia w pustynię".
Tak zwykle blisko od miłości do dramatu czy tragedii. I to właśnie dzięki Walentemu uczymy się o miłości mówić radośnie, dowcipnie, nawet żartobliwie. Ma to być lekkie, słodkie jak okazjonalne czekoladki z czerwonego pudełka. Bez dramatów, cierpień, westchnień. Może dlatego niektórym tak trudno to święto przyswoić, bo przecież nasze pojęcia o miłości ukształtowały się pod wpływem romantyków. A u nich nic tylko cierpienia, rozstania, smutki, czekania na jeden gest, jedno słowo, szloch po stracie, rozpacz. Zakochanie radosne, serdeczne może więc wydawać się pospolite, płytkie, trywialne! Miłość i radość nie powinny według tamtych reguł chodzić w parze. I choć to była tylko moda czy maniera - na nasze nieszczęście - przetrwała. Walenty natomiast skłania do uściśnięcia także kolegów, znajomych, skłania do uśmiechu i radości. No bo jak wznosić zapłakane oczy ku gwiazdom, gdy w ustach słodkie czekoladki! I na pociechę miłośnikom tradycji i przeciwnikom komercjalizacji - warto pamiętać, że dzień świętego Walentego jest starszy niż te firmy, które drukują kartki na te okazje, niż te wytwórnie czekoladek, róż w czekoladzie i ubiorów z motywem serduszka. To nie komercja stworzyła to święto. To wspomnienie świętego, który był dobry dla ludzi.
Idalia Błaszczyk
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.