Za kilkanaście dni, 15 listopada rozpocznie się niezwykła przygoda grupy 13 uczniów Akademii Muzyki im. Ignacego Jana Paderewskiego, którzy wyruszą w 12-dniową trasę koncertową zlożoną z 6 występów, m. in. w Parlamencie Australijskim i w Ambasadzie Polskiej w Canberze. Celem głównym jest udział w uroczystościach kończących obchody Roku Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Irlandii i Australii.
Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego
To postać, która zasługuje na uwagę, chociażby dlatego, że dzięki niemu najwyższa góra Kontynentu Australijskiego nosi imię Tadeusza Kościuszki.
Oto fragmenty uchwały Sejmu RP.
"W 2023 roku przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Nazwiskiem Pawła Edmunda Strzeleckiego zostało nazwanych wiele obiektów geograficznych w Australii, a on sam trwale wpisał się w jej historię".
W treści uchwały przypomniano, że Paweł Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych - ojciec był powstańcem kościuszkowskim. W 1834 roku badacz wyruszył w 9-letnią podróż dookoła Ziemi (…). Szlak wypraw obejmował w latach 1834-1835 tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Prowadził badania przyrodnicze w paśmie Appalachów, na Florydzie i w Meksyku. Nad jeziorem Ontario odkrył eksploatowane do dziś złoża rud miedzi. W Ameryce Południowej badał wulkany i złoża surowców mineralnych, a rok 1836 upłynął na dokładniejszej eksploracji i badaniach meteorologicznych w Brazylii, Urugwaju i Chile. Osobny, przejmujący rozdział stanowią lata spędzone w Irlandii. "W czasach Wielkiego Głodu w Irlandii aktywnie angażował się w pomoc cierpiącym mieszkańcom wyspy. Swoje działania koncentrował głównie na wsparciu dzieci, nie zważając na wyznanie potrzebujących. Program dożywiania dzieci obejmował blisko 200 tysięcy osób" - podano w uchwale.
Strzelecki w 1853 roku został członkiem The Royal Society of London oraz Royal Geographical Society. Jego działalność została uhonorowana licznymi odznaczeniami brytyjskimi, a Królowa Wiktoria nadała mu tytuł Rycerza Komandora Orderu św. Michała i św. Jerzego, a Uniwersytet Oksfordzki przyznał mu doktorat honorowy.
Z Wietrznego Miasta do Krainy Strzeleckiego!
Jak łatwo się domyślić, wyjazd młodych muzyków poprzedzony jest długimi, starannymi przygotowaniami. Wiele miesięcy intensywnych prób, godziny indywidualnej pracy w domu, wiele dodatkowych zajęć w szkole stanowią wyzwanie dla najwytrwalszych.
Młodzi artyści (12-18 lat) zawiozą z Chicago do Australii barwny spektakl złożony z 28 utworów instrumentalnych i wokalnych. Pianiści i skrzypkowie nie tylko grają, ale także śpiewają i muszą opanować 5 układów choreograficznych, które łączą grę na skrzypcach z tańcem.
Starannie dobrany program złożony jest z utworów kompozytorów polskich, m.in. Chopina, Wieniawskiego, Młynarskiego, amerykańskich: L. Armstrong, R. Rogers, F. Bernard oraz wielkich klasyków: J. Pachelbel, A. Vivaldi, J.S. Bach, W. Gluck, G. Ph. Caccini. Nie zabraknie akcentu australijskiego (M. Sinclair) i irlandzkiego (P. Mc Cluskey). Jest to muzyka, która łączy pokolenia i narody, ponad czasem i ponad granicami; muzyka, która zachwyca, wzrusza i bawi - od radosnego Vivaldiego i urzekających melodii Chopina - po przeboje filmu i musicalu; od dziecięcych piosenek po wzniosłe hymny; od ludowych mazurków po uroczystego Mazura!
Jest jeszcze jeden walor tego projektu - muzyka, która inspiruje, wychowuje, rozwija, jest magnesem i motywacją dla młodych wykonawców. Ostatnie dni przed wyjazdem wypełni nadal mrówcza, intensywna praca. Jeśli chcecie państwo posłuchać efektów tej pracy, zapraszamy na koncert „Akademia PaSO w Krainie Kangurów”, który odbędzie się tuż przed wylotem, w niedzielę, 12 listopada o godz. 3 PM w Sali Koncertowej AM PaSO, 5400 N. Lawler Ave.
BILETY $10, konieczna rezerwacja: tel. 773 467 9000.