14 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Czwartek, 8 lutego

Dzisiejsze zwiedzanie zaczynamy od świątyni Angkor Wat, niezaprzeczalnej ikony Kambodży i jednocześnie największego na świecie kompleksu religijnego. W centralnej części wzniesiono ziemskie odzwierciedlenie świętej góry Meru z dziewięcioma unikalnymi wieżami, najwyższą na 65 metrów, a całość otoczono murem oraz 3-kilometrową fosą, kiedyś pełną krokodyli.

Świątynię Angkor Wat zbudował w XII wieku król Surjawarman II, władca potężnego Imperium Khmerów jako przybytek poświęcony hinduistycznemu bogowi Wisznu. Z biegiem lat, ta ogromna budowla stała się również sanktuarium buddyjskim.

2c Wschód słońca ponad Angkor Wat

Wschód słońca ponad Angkor Wat

Do wnętrza wchodzimy przez wschodnią bramę; niemal natychmiast urzeczeni sylwetką centralnych wieżyc - pozujemy do zbiorowej fotografii, pamiątki na całe życie!

Majestat, ogrom i piękno Angkor Wat powala na kolana. Spacerujemy wewnątrz potężnego kompleksu podziwiając staranność wykonania ścian, wież, płaskorzeźby apsar, kolumny okienne, wszystko precyzyjnie wykute w piaskowcu dziewięćset lat temu. Słońce, wilgoć i schody dają się nam jednak we znaki w temperaturze 34 stopni Celsjusza. Żartujemy, że mamy dzisiaj jednocześnie saunę, solarium i ścieżki zdrowia, co - tak przy okazji - wzmacnia przecież naszą kondycję. W mrocznych pomieszczeniach oglądamy posągi Buddy, podziwiamy imponujące kolumnady, korytarze i wspaniałe płaskorzeźby opisujące wydarzenia z Mahabharaty - świętej księgi Indii.

2e Świątynia Angkor Wat Kambodżajpg

Świątynia Angkor Wat, Kambodża

Poprzez Angkor Wat przewija się teraz 3 do 4 tysięcy turystów dziennie, ale przed lockdownami bywało i 100 000! Siem Reap dysponowało wtedy 10 tys. przewodników, z których ostało się obecnie tylko 4 tysiące. Niespełna 40% hoteli i restauracji powróciło do funkcjonowania. Skutki działania samego wirusa nie były zbyt wielkie (miejscowi mówią o zaledwie 3 tys. ofiar w 17-milionowym narodzie!), natomiast bardzo poważne szkody poczyniły efekty uboczne, typu samobójstwa z powodu utraty środków do życia, bądź niemożność dotarcia do lekarza. Sytuacja powoli ulega poprawie, co widać po zwiększającej się liczbie turystów. Pośród zwiedzających dominują Hindusi, Tajowie, Malezyjczycy i Australijczycy, po nich Polacy i Amerykanie. Kiedy byłem tutaj ostatni raz absolutnie przeważali Chińczycy i Rosjanie, trudno było wykonać jakiekolwiek zdjęcie bez ludzi w kadrze. Teraz ich prawie nie widać.

2l Niebianskie tancerki apsary Angkor Wat Kambodżajpg

Niebiańskie tancerki, apsary, Angkor Wat

Angkor Wat - jak zawsze - jest też miejscem ulubionym do wykonywania rodzinnych zdjęć, szczególnie wśród tutejszej młodzieży. W najbardziej fotogenicznych zakątkach co rusz spotykamy odzianych w tradycyjne stroje młodzieńców i ich śliczne wybranki.

2r Angkor Wat Kambodżajpg

2f Zakochani Angkor Wat Kambodża

2b Para Angkor Wat Kambodża

2h Strażniczka ruin Angkor Wat Kambodżajpg

Strażniczka ruin, Angkor Wat

2n Miejscowi turyści w Angkor Wat Kambodżajpg

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Wietnamem, Laosem i Kambodżą włącznie, od 12 do 27 stycznia 2025 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/wietnam-laos-kambodza-2025/

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor