Jakie dokumenty powinien dostać aresztowany za DUI, gdy zostanie wypuszczony z komisariatu lub więzienia?
Po wyjściu z aresztu, należy mieć garść dokumentów. Dokumenty te zawierają zazwyczaj:
– Mandaty – na których będą wyszczególnione oskarżenia;
– Druk obligacji – na którym będzie wysokość kaucji oraz wyznaczona data sądowa;
– Ostrzeżenie dla kierowców – policjant powinien to przeczytać oraz uzyskać podpis kierowcy na tym ostrzeżeniu zanim poprosi kierowcę o badanie oddechowe lub krwi;
– Zawiadomienie o zawieszeniu prawa jazdy („Notice of Statutory Summary Suspension”) – przede wszystkim zawiadamia o długości czasu zawieszenia prawa jazdy. Jeżeli kierowca poddał się badaniu oddechowemu lub krwi, będzie także rezultat tego badania. Mogą być wymienione powody aresztu za DUI, fakt czy kierowca oddał fizyczne prawo jazdy, sposób, w jaki kierowca otrzymał zawiadomienie (ustnie lub pisemnie). Zawiadomienie jest podpisane przez policjanta z datą podpisu. Na odwrotnej stronie znajduje się potwierdzenie prawa do jazdy („Receipt to Drive”) gdzie powinna być wpisana informacja z prawa jazdy aresztowanego. Ta kartka funkcjonuje w zamian za fizyczne prawo jazdy w tych 46 dniach, zanim prawo jazdy zostanie automatycznie zawieszone.
Dowody w sprawie DUI
Zazwyczaj na pierwszą wyznaczoną datę sądowa adwokat będzie żądał i może otrzymać kopię dowodów od prokuratury. Dowody to na przykład raporty policyjne, raport wpływu alkoholu lub narkotyków, ostrzeżenie dla kierowców, sprawozdania pod przysięga, raporty aresztu, kopie mandatów, oraz wideo (jeżeli istnieje wideo w danym przypadku).
Niektórzy oficerowie policji miasta Chicago mają kamerę z mikrofonem na tablicy rozdzielczej w radiowozach, a także mikrofony, które noszą na mundurach. Te kamery mają za zadanie uchwycić to, co dzieje się na drodze, przed policjantem podczas jazdy, lub na zewnątrz radiowozu. Jest także kamera na tylnim siedzeniu radiowozu. Wszystkie oddziały policji stanowej „Illinois State Police” powinny być wyposażone w kamery wideo. W niektórych przypadkach może istnieć również film aresztowanego z komisariatu. Zazwyczaj to jest wideo z pokoju, gdzie aresztowany czeka, podczas gdy policjant wypełnia formularze oraz prosi aresztowanego o poddanie się badaniu alkomatem.
W przypadku większości zatrzymanych kierowców za DUI, policjant przeprowadza standardowe badania trzeźwości po zatrzymaniu („Standardized Field Sobriety Tests”) Trzy przykłady takich badań to:
– Badanie spojrzenia – nieświadome ruchy oczu, czyli oczopląsu. Niektórzy ludzie mają naturalnie występujący oczopląs, niezależnie od tego, czy są po spożyciu alkoholu. Istnieje ponad 20 innych powodów, dlaczego osoba może mieć oczopląs, wiec sąd w Stanie Illinois uważa to badanie jako badanie wskazujące na spożycie alkoholu, a nie jako dowód nietrzeźwości.
– Badanie spaceru i obrotu – jest to zarówno badanie zdolności do podążania za wskazówkami jak i badanie równowagi. Policjant powinien wytłumaczyć oraz pokazać, co należy zrobić. Policjant zwraca uwagę na to, czy zatrzymany za DUI zacznie wykonywać to badanie zanim policjant każe; czy zatrzymany potrafił stać piętą-do-palców, podczas gdy policjant tłumaczył badanie, bez zatracenia równowagi; czy zatrzymany wykonał 9 kroków w prostej linii, z rękoma przy boku, idąc piętą-do-palców przy każdym kroku; czy zatrzymany odwrócił się według instrukcji policjanta i zrobił kolejne 9 kroków, w prostej linii, z rękoma przy boku, idąc piętą-do-palców przy każdym kroku.
– Badanie stania na jednej nodze – jest także badanie równowagi oraz badanie zdolności do podążania za wskazówkami. Policjant powinien wytłumaczyć oraz pokazać, co należy zrobić. Zatrzymany powinien wybrać, którą stopę zechce trzymać 6 cali nad ziemią, patrząc na palec u nogi, z rękoma przy boku, licząc sekundy do czasu, kiedy policjant powie „stop,” po 30 sekundach. Jeżeli zatrzymany postawił stopę na ziemi, wymachiwał rękoma, żeby złapać równowagę oraz podskakiwał na jednej nodze, policjant weźmie to pod uwagę.
W większości aresztowań za DUI w Stanie Illinois, policjant zwraca się do aresztowanego o badanie oddechu alkomatem, kiedy aresztowany jest już na komisariacie. Nie należy mylić tego z badaniem alkomatem na drodze. Badanie na drodze nazywa się badanie przenośnym alkomatem („Portable Breath Test” lub „PBT”). Często nie można polegać na wynikach badań z alkomatów, z których policjanci korzystają na drodze. Badanie przenośnym alkomatem – „PBT” – służy tylko, by pomóc policjantowi zdecydować, czy istnieje prawdopodobieństwo powodu do aresztu. Wynik badania alkomatem na komisariacie jest generalnie dopuszczalny jako dowód na rozprawie. Alkomat wykorzystany na komisariacie nie jest przenośny i jest mniej podatny na błędy. Kwestia wykorzystania tych wyników podczas rozprawy, powinna wziąć pod uwagę zweryfikowanie dokładność alkomatu lub wykonania badania – na przykład: czy oficer był odpowiednio certyfikowany; kiedy alkomat był ostatnio skalibrowany; w jaki sposób został skalibrowany oraz co robił alkomat podczas procesu kalibracji? Alkomaty używane w stanie Illinois są najczęściej samo-kalibrujące; pierwszego dnia każdego miesiąca same sprawdzają swoja dokładność. Trudno jest polegać na urządzeniu, aby wskazało, jeśli jest uszkodzone. Należy dokładnie rozpatrzyć każdy przypadek badania alkomatem na komisariacie.
Inne, rzadziej używane badanie chemiczne, to badanie krwi. Badanie krwi może być wykonane, jeśli kierowca podejrzany o jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest ranny i uda się do szpitala na leczenie. Szpital może pobierać krew w trakcie leczenia i przebadać na obecność alkoholu lub narkotyków. Policjant może także zwrócić się do kierowcy o poddanie się badaniu krwi (nawet jeśli już miał badanie wykonane przez szpital); następnie – po zgodzie kierowcy – pielęgniarka pobiera krew. Krew zostaje wysłana do laboratorium kryminalistycznego. Wyniki krwi wysłanej do takiego laboratorium rutynowo są dostępne dopiero po 3-4 miesiącach. Ważne kwestie w każdym przypadku badania krwi obejmują: metodę, którą pobierano krew; w jaki sposób przechowano fiolki z krwią; gdzie krew została wysłana, oraz informacje o urządzeniu, w którym nastąpiło badanie krwi. Istnieje wiele kwestii w badaniach krwi, które są bardzo skomplikowanie, lecz także bardzo ważne.
Pytania oraz odpowiedzi nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie karnej, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.
Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge