14 września 2023

Udostępnij znajomym:

Poniedziałek, 21 maja 2023

Dzisiaj zwiedzamy wykuty w litej, wulkanicznej skale klasztor Geghard, od 2000 roku zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO - obiektów dorobku kulturowego i naturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości" dla ludzkości, według opinii wyspecjalizowanej organizacji Narodów Zjednoczonych. Geghard znaczy po ormiańsku włócznia, a dlaczego tak właśnie nazwano ów klasztor? O tym później!    

Magia tego miejsca urzeka, zwłaszcza, że trafiamy na ceremonię chrztu w obrządku ormiańsko-katolickim i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosimy się w czasie 1700 lat wstecz! Mało tego - w najstarszej kamiennej komorze zaczyna przejmująco, pięknym głosem śpiewać ormiański ojciec z dzieckiem na ręku, zachwyceni słuchamy, patrzymy... czas dosłownie zatrzymał się w miejscu. A kiedy już klasztornym obiektom napatrzyliśmy się do syta, wysłuchali modlitw i śpiewów wiernych, możemy w końcu poddać się historycznym i architektonicznym detalom związanym z tym szczególnym w Armenii miejscem.

5g Sklepienie nad ołtarzem

Sklepienie nad ołtarzem

Geghard znajduje się w prowincji Kotayk, zaledwie godzinę jazdy od Erywania, po lokalnych, pełnych swoistego kolorytu drogach. Ten ciekawy obiekt założony przez Grzegorza Oświeciciela w IV wieku został zniszczony podczas najazdu Arabów w IX wieku, a imponujący kompleks klasztorny, który obecnie oglądamy, pochodzi z okresu jego największego rozkwitu, z XIII wieku. Sława miejsca wynika nie tyle z unikalnej lokalizacji, ile z przechowywanej tutaj przez całe wieki Włóczni Przeznaczenia przyciągającej pielgrzymów. Dla przypomnienia; jest to włócznia, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Chrystusa przed Jego zdjęciem z krzyża. Kasjusz uległ nawróceniu, przyjął imię Longin (Lucjan), stąd słynna lanca zwana jest również "włócznią Lucjana". Według tradycji została ona znaleziona w kościele św. Piotra w Antiochii przez francuskiego uczestnika I krucjaty, Piotra Bartłomieja. Według innej tradycji, grot włóczni - za sprawą apostoła Tadeusza - dotarł bezpośrednio do Armenii, a po wielu wiekach akurat do klasztoru Geghard, obecnie przechowywany w srebrnym relikwiarzu z 1687 roku w skarbcu katedry w Eczmiadzynie, niedaleko Erywania. Po wewnętrznej stronie kościelnych drzwi widnieje kopia włóczni, z rombowatym ostrzem i greckim krzyżem w prześwicie.

5h Chaczkara z Geghard

Chaczkara z Geghard

Powróćmy do osoby wspomnianego powyżej Grzegorza Oświeciciela. Jest to bowiem postać niesłychanie ciekawa, założyciel i patron kościoła ormiańskiego, apostoł Armenii, a także święty kościoła zarówno katolickiego jak i prawosławnego. Urodził się ok. 257 roku jako syn Anaka, który to zamordował swojego brata - ormiańskiego króla Chosroesa I, po czym sam zginął. Młody Grzegorz został wychowany w Kapadocji, gdzie przyjął chrześcijaństwo i powędrował na służbę do króla Armenii by odkupić winy swojego ojca. Król Tirydates szybko odkrył tożsamość Grzegorza i bezpardonowo wtrącił go do lochu Chor Wirap, poddając okrutnym torturom przez 15 lat. W międzyczasie tenże król Armenii zamordował uciekające z Rzymu dziewice chrześcijańskie (w tym św. Rypsymę), po tym wydarzeniu postradał zmysły i dopiero Grzegorz (na usilną prośbę żony króla) przywrócił mu zdrowie. Po cudownym uzdrowieniu Tirydates I, z całym swoim dworem przyjął chrzest i tym samym, w 301 roku - jako pierwsze państwo na świecie - uczynił chrześcijaństwo religią państwową Armenii! W roku 302 Grzegorz został patriarchą kraju, ale pod koniec życia wycofał się z życia publicznego zostając pustelnikiem w jaskini Ayrivank, wewnątrz której znajdowało się źródło świętej wody. Grzegorz nazwany Oświecicielem, obecnie święty, zmarł pomiędzy 326 a 331 rokiem po Chrystusie. Dookoła jego groty szybko powstał ośrodek religijny nazwany Klasztorem Jaskini, znany teraz jako Geghardavank, czyli dosłownie Klasztor Włóczni.

5i Krótki opis klasztoru Geghard przy wejściu

Krótki opis klasztoru Geghard przy wejściu

Jaskinia Ayrivank i sąsiednie pomieszczenia - wiele z nich z cennymi obiektami - została zupełnie zniszczona przez arabskiego kalifa imieniem Nasr, w roku 923, a więc 43 lata zanim nastąpił chrzest Polski. Zespół klasztorny Geghard obecnie obejmuje kościoły i grobowce wyrzeźbione w skale w przepięknej scenerii górnej doliny rzeki Azat. Najstarsza część kompleksu to wykuta w skale, setki metrów powyżej dziedzińca, kaplica Grzegorza Oświeciciela.

Podziwiany dzisiaj główny kościół Katogikhe został wzniesiony w 1215 roku na planie krzyża równoramiennego wpisanego w kwadrat. Nakrywa go kopuła, a jego wschodnie ramię zamyka apsyda. Konstrukcja świątyni do złudzenia przypomina architekturę typowej, armeńskiej chaty chłopskiej - cztery wolno stojące kolumny podtrzymują kopułę z okrągłym otworem do oświetlenia wnętrza. Główny kościół wzniesiony został przez generałów Zakare i Ivane na rozkaz gruzińskiej królowej Tamar, która odbiła Armenię z rąk Turków. Sam klasztor wkrótce przeszedł w ręce dynastii Proszian, której władcy zbudowali w skałach kolejne okazałe budowle, jakie do dzisiaj decydują o atrakcyjności kompleksu; drugi kościół, liczne nisze skalne, komory i grobowce. W owych latach świetności cały zespół architektoniczny był znany jako Klasztor Siedmiu Kościołów i Czterdziestu Ołtarzy. Ogromne wrażenie wywołuje obecnie grobowa komora zhamatun, wydrążona w litej skale w 1283 roku przez znakomitego architekta Galdzaka. Jej prawdziwą ozdobą są płaskorzeźby dwóch lwów na uwięzi, z orłem na baranie - prawdopodobnie godło rodowe dynastii Proszianów.

5l Chaczkary wyrzeźbione w skale

Chaczkary wyrzeźbione w skale

Znaczenie klasztoru z wiekami upadało do tego stopnia, że zabytkowe pomieszczenia wykorzystywano później jako zimowe schronienia dla stad owiec okolicznych nomadów. Sytuacja uległa zmianie, kiedy w 1828 roku zakończyła się wojna rosyjsko-perska, w wyniku której historyczne terytorium Armenii znajdujące się pod kontrolą Persji, zostało przyłączone do carskiej, prawosławnej Rosji. Wtedy sprowadzono z powrotem mnichów z Eczmiadzynu, a Geghard ponownie stał się miejscem pielgrzymek oraz obiektem coraz częściej odwiedzanym przez turystów.

5f Świece ofiarne Geghard

Świece ofiarne, Geghard

Asfaltową szosą możemy szybko i łatwo dotrzeć tutaj ze stolicy Armenii; na przyklasztornym parkingu stoją stragany z pamiątkami, dewocjonaliami i ormiańskimi przysmakami jak na przykład słodkie czurczele! Dookoła nas rozwija się majestatyczny krajobraz skalnego amfiteatru o stromych ścianach, z licznymi strukturami przez wieki wykutymi w skale. Dominuje bryła kościoła, ale szczególną uwagę zwracają płaskorzeźbione, kamienne płyty chaczkary, obiekty typowe dla armeńskiej kultury. Niektóre wolnostojące przy drodze, niektóre wyrzeźbione w pionowych skałach wysoko nad naszymi głowami.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Gruzją i Armenią włącznie, od 16 do 26 września 2023 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741  W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/gruzja-armenia-wrzesien-2023

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor