Poniedziałek, 3 marca
Śniadanie w naszym hotelu serwują już od 6:30 rano, więc stawiamy się punktualnie, aby docenić ogromny wybór smacznych dań. Są jajka i bekon (jak przystało na niegdysiejszą kolonię brytyjską), świeże pieczywo, ryż, ziemniaki, ryby oceaniczne, wołowina, warzywa, owoce, słowem... kulinarny zawrót głowy. Zaciekawiły mnie słoiki z miodami z lokalnymi przyprawami, z cynamonem, kardamonem, goździkami... samo zdrowie.
Budda odpoczywający, Świątynia Złotego Buddy, Dambulla, Sri Lanka
Zbieramy się przed wejściem do hotelu, gotowi do odjazdu, obserwując jak życie kwitnie na ulicy, ludzie jadą do pracy, do szkół, a tłum kolorowych przechodniów przemieszcza się obok nas. O godzinie 8 odjeżdżamy, wyspani, posileni, pełni oczekiwań dzisiejszych wrażeń. Zaczynamy zwiedzanie Cejlonu!
Gdzieś po drodze urządzamy niezwykle ważny postój - wymiana pieniędzy. Za jednego, amerykańskiego dolara dostajemy dzisiaj 291 rupii, w nową dla nas wszystkich walutę zaopatrujemy się w przydrożnym biznesie i jedziemy dalej w stronę Dambulla.
Stupa i Buddowie, Dambulla, Sri Lanka
Mijamy miasteczka i wioski, pola uprawy ryżu, plantacje palm kokosowych, cegielnie, fabryki dachówek.
Wszędzie jest zielono, mnóstwo kwiatów, krzewów oraz drzew owocowych; jak mangowce, papaje, bananowce i wszechobecne palmy kokosowe. Przy drodze stoją stragany uginające się pod ciężarem tropikalnych owoców, ananasów, arbuzów, dżakfrutów, cherimoya/flaszowców, a nawet pomarańczy. Obserwujemy, jak życie codzienne toczy się tutaj dosłownie wzdłuż głównej szosy.
Freski na stropie Świątyni Złotego Buddy, Dambulla, Sri Lanka
Po czterech godzinach jazdy ze stolicy Cejlonu, Kolombo, docieramy do miasteczka Dambulla i od razu stąpamy 280 stopni wzwyż, na łagodny stok góry, w temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza; doskonałe ćwiczenie dla poniewieranych mrozami chicagowskich ciał.
Naszym celem jest Złota Świątynia Dambulla, która składa się z pięciu jaskiń mozolnie wykuwanych w litej skale w okresie od I wieku przed Chrystusem, aż do wieku XVIII. Najcenniejsze rzeźby wewnątrz grot pochodzą sprzed 900 lat! Ten światowej klasy obiekt został w 1991 roku zasłużenie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Malownicze wzgórza Cejlonu
Pierwsza grota, zwana Dewadżara Wihara, zawiera figurę Buddy odpoczywającego w pozycji leżącej, z licznymi jego figurami w fazie medytacyjnej, stojącymi w skalnych niszach. Są tutaj również dobrze zachowane malowidła na stropie i ścianach.
Druga jaskinia jest największa, zwie się Maharadża Wihara, czyli Świątynia Wielkiego Króla, szczycąca się najwspanialszymi freskami, ukazującymi wydarzenia z życia Buddy oraz sceny z historii Cejlonu. Najciekawsze malowidła znajdują się na suficie. Kilkadziesiąt malowanych posągów Buddy i nauczycieli wiary (bodhisattwów), sprawiają ogromne wrażenie - zastanawiam się jak mocno musiały oddziaływać na pielgrzymów docierających tutaj blisko tysiąc lat temu!
Pejzaż środkowego Cejlonu
Trzecie z kolei pomieszczenie, to najmłodsza ze świątyń, pochodząca (podobnie jak piąta grota) z XVIII wieku. Wraz z czwartą, poświęconą królowej, Somawathi, podobne są do poprzednich, więc na przyszłość, mając do dyspozycji około godziny na spędzenie w tym miejscu, warto skupić się na dwóch najbardziej wartościowych; Dewadżara oraz Maharadża Wihara.
Buddyzm powstał na terenie obecnych, północnych Indii, a stamtąd rozprzestrzenił się szeroko po Azji, docierając do Afganistanu, Tybetu, Mongolii, Korei i Chin, oraz na wyspę Cejlon. Z Cejlonu dotarł do Birmy, i dalej, do Tajlandii. Sri Lanka liczy obecnie 22 miliony mieszkańców, z których 31.4% wyznaje buddyzm, 31.2% - islam, 22.6% - hinduizm, oraz 14.5% - chrześcijaństwo. Mieszanka... raczej wybuchowa, biorąc pod uwagę spory udział muzułmanów, ale póki co, na wyspie panuje spokój. Już dzisiaj, pokonując dystans 150 kilometrów od Kolombo, mogliśmy z okien busika obserwować rozmaite świątynie, meczety, chramy i kościoły, dla obieżyświatów i fotografików - prawdziwa gratka! Gdyby ktoś zamarzył o zwiedzaniu Cejlonu, to chyba teraz nadarza się najlepsza okazja.
Stopy Buddy, Dambulla, Sri Lanka
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka
Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem biura podróży EXOTICA TRAVEL. Biuro organizuje wycieczki po całym świecie, w tym na Cejlon/Sri Lankę, z Sylwestrem 2025/2026, a - przy okazji - na egzotyczne wyspy Malediwy, od 26 grudnia 2025 do 10 stycznia 2026. Informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6773 W. Belmont Ave., Chicago IL 60634. tel. (773) 237 7788, strona internetowa andrzejkulka.com/destinations/cejlon-sri-lanka-malediwy-wyjazd-na-sylwestra-2025-2026/