31 października 2024

Udostępnij znajomym:

Pomarańczowy i czarny to kolory tradycyjnie kojarzone z Halloween, ale na przestrzeni lat na scenę wkroczyło kilka innych, w tym morski (teal), purpurowy (purple), niebieski (blue), czy różowy (pink). Zazwyczaj reprezentują one coś więcej, niż tylko artystyczną interpretację tego święta. Poznajmy znaczenie dyń w tych kolorach.

Kolorowe dynie i wiadereczka na słodycze i ich znaczenie

Różne kolory dyń ustawione przed drzwiami domów w okresie Halloween mogą służyć jako konkretna informacja dla wędrujących po sąsiedztwie rodzin z dziećmi zbierającymi słodycze.

Na przykład kolor morski, czyli zielono-niebieski, lub do niego zbliżony oznacza, że ​​dom oferuje dzieciom, które zapukają do drzwi, podarunki inne niż żywnościowe. Zamiast słodyczy w domach tych rozdaje się drobne zabawki lub upominkowe przedmioty. Była to koncepcja zapoczątkowana przez projekt Teal Pumpkin, której celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat dzieci z alergiami pokarmowymi.

Purpurowy lub fioletowy to kolejne kolory, które mogą reprezentować coś innego, niż upiorne duchy i gobliny. Projekt Purple Pumpkin powstał jako sposób na podniesienie świadomości na temat padaczki. Jeśli na werandzie domu stoi purpurowa dynia, może to oznaczać, że ktoś, kto tam mieszka, ma epilepsję lub wie, jak pomóc osobie, która ma atak.

Różowy jest popularnym kolorem przez cały październik z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Jeśli więc zobaczymy różową dynię na czyjejś werandzie, może to oznaczać, że ktoś tam mieszkający przeżył raka piersi lub jest obecnie w trakcie leczenia, albo ktoś mu bliski chorował lub choruje na ten nowotwór.

Niebieskie dynie wskazują na autyzm. Dom z niebieską dynią na zewnątrz może oznaczać, że dziecko w tym domu nie uczestniczy w zabawie "trick or treat” i jest potencjalnie przestraszone lub pobudzone dźwiękiem dzwonka do drzwi. Może to również oznaczać po prostu, że dany dom wspiera dzieci z autyzmem, które biorą udział w zabawie (i często mają podobny kolor torby lub wiadereczka na cukierki, o czym za chwilę).

Ciekawostka: niebieskie dynie rosną naprawdę! Jest to dynia australijska, która ma niebieskawy odcień. Uważana za produkt wyjątkowy, Australian Blues najczęściej rośnie w Queensland i Nowej Południowej Walii w Australii.

Kolor toreb i wiaderek na słodycze też ma znaczenie

Kiedy dzieci pukają do drzwi, aby otrzymać cukierki, zwykle niosą siatki, kosze lub wiaderka przeznaczone na te smakołyki. Ich kolory są zazwyczaj przypadkowe, ale czasami mają szczególne znaczenie - bardzo zbliżone do nietypowych kolorów dyń.

Jeśli na przykład mają morskie lub podobne do tego koloru wiaderko, mogą mieć alergię pokarmową i nie mogą przyjmować tradycyjnych słodyczy halloweenowych. Zamiast tego mogą poprosić o jakieś drobne upominki nieżywnościowe, takie jak naklejki, ołówki lub mini zestaw do puszczania baniek mydlanych (lub jakiekolwiek inne drobiazgi mogące ucieszyć malucha).

Podobnie jak w przypadku purpurowych lub fioletowych dyń, jeśli dziecko nosi siatkę, pojemnik lub wiaderko w tym kolorze, może to oznaczać, że ma epilepsję.

Jest oczywiście jeszcze kolor niebieski, które może oznaczać, że dziecko niosące koszyk lub wiaderko tej barwy ma autyzm. To inicjatywa zapoczątkowana przez organizację Autism Speaks. Dziecko takie może  łatwo zostać przytłoczone wszystkimi widokami i dźwiękami, jakie niesie ze sobą Halloween. Może też nie być w stanie powiedzieć „trick or treat”, wymagać pomocy dorosłych w komunikowaniu się lub nie chcieć nawiązać kontaktu wzrokowego. Trzeba wykazać się cierpliwością i wsparciem, co na pewno będzie docenione, zarówno przez dziecko, jak i towarzyszących mu dorosłych.

„Wykorzystywanie różnokolorowych dyń i wiaderek na cukierki podczas Halloween to świetny sposób, aby wszystkie dzieci – bez względu na to, jaką niepełnosprawność lub specjalne potrzeby mają – poczuły się jego częścią” – mówi Gabriel Anzueto, lekarz medycyny, dyrektor medyczny Centrum Dziecięcego w Houston. „Różne kolory nie tylko sprawiają, że dzieci czują się bardziej włączone w to święto, ale także  pomagają podnosić świadomość i edukować społeczeństwo na temat różnych schorzeń, które czasami są źle rozumiane”.

„Ważne jest, abyśmy wspierali osoby ze schorzeniami, które nie tylko zagrażają życiu, ale także wpływają na jakość życia, np. autyzm. Prosty, pozytywny gest w stronę dziecka ze specjalnymi potrzebami w Halloween to krok we właściwym kierunku” – uważa dr Anzueto.

Kolorowe dynie 1 770

Pozostałe kolory

Tradycyjne pomarańczowe, rzadziej spotykane czerwone, brązowe, zielone, a nawet białe nie symbolizują problemów zdrowotnych, ale też są z czymś utożsamiane.

Pomarańczowa dynia ma symbolizować jesień i całe jej ciepło, a pomalowana w czarne symbole po prostu ducha Halloween.

Niektóre odmiany dyni są jasnozielone nawet wtedy, gdy są już dojrzałe. Należą do nich dynie Marina Di Chioggia i Shamrock. Jednak większość jasnozielonych dyń to po prostu te, które nie dojrzały jeszcze do pomarańczowego odcienia.

Ciemnozielone dynie, jako odmiana, również nie mają żadnego konkretnego znaczenia ze względu na problemy zdrowotne, ale są popularne i cenione.

„Zielony reprezentuje dawanie i otrzymywanie miłości” – mówi Jessica Leung, uzdrowicielka i energoterapeutka. „To bezwarunkowa miłość. Współczucie. Radość. Hojność. Akceptacja. Obfitość".

W psychologii czerń może symbolizować wiele różnych rzeczy, w tym tajemnicę, moc, wyrafinowanie i oczywiście śmierć. W kontekście Halloween kolor czarny i dynie na taki kolor pomalowane najczęściej oznaczają ciemność, śmierć i ogólnie upiorne wibracje.

Białe dynie nazywane są dyniami Casper – trafnie nazwane na cześć przyjaznego ducha z filmu! Casper nie są idealne do rzeźbienia, ale z pewnością wyglądają ładnie. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na wykrojenie w niej oczu i ust przekona się, że jej wnętrze jest pomarańczowe, co daje ciekawe efekty.

Jeśli widzimy czerwoną dynię, prawdopodobnie wygląda bardzo znajomo. W końcu odmiana Rouge Vif d'Etampes – bo o niej mowa – to dokładnie ten rodzaj, na którym rysownicy Disneya tworzący Kopciuszka wzorowali się tworząc karocę. Dlatego nazywana jest także dynią Kopciuszkiem.

na podst. parade.com opr. rj

dynie orange

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor