„Konferencja przedprocesowa” (pre-trial conference) to nieformalne – w sensie takim, że nie ma prezentacji świadków i dowodów oraz nie jest zapisane przez stenografa – spotkanie stron z sędzią, podczas którego sędzia wysłuchuje podstawowych faktów dotyczących sprawy lub niektórych aspektów sprawy przedstawionych przez adwokatów i zaleca sposób postępowania lub ugodę w celu usprawnienia sprawy („to make the case more efficient”).
Konferencja przedprocesowa nie obejmuje zeznań, ani formalnej prezentacji dowodów; tak naprawdę to tylko spotkanie z sędzią, aby uniknąć niektórych kłopotów i wydatków związanych z dalszym postępowaniem sądowym.
Najszybszym i najtańszym sposobem uzyskania rozwodu w Illinois jest bezsporny rozwód – czyli kiedy strony autentycznie się „dogadują”. Ale jeśli nie jest to możliwe, to pomocna może być konferencja przedprocesowa.
Większość rozwodów w Illinois kończy się ugodą, niektóre szybciej niż inne. Konferencja przedprocesowa może być cennym narzędziem pomagającym w rozstrzygnięciu sprawy, zanim strony poświęcą dużo pieniędzy oraz czasu.
Jaki jest cel konferencji przedprocesowej w przypadku rozwodu w stanie Illinois?
Głównym celem konferencji przedprocesowej jest wysłuchanie przez sędziego podstawowych faktów w sprawie i zaproponowanie ugody, która pozwoli stronom uniknąć rozprawy („trial”).
Jednak konferencję przedprocesową można również zorganizować po to, aby pomóc sędziemu zrozumieć kwestie w sprawie, nawet jeśli nie oczekuje się zalecenia ugody.
Tak czy inaczej, celem konferencji przedprocesowej jest usprawnienie przebiegu sprawy. Chodzi o to, żeby sprawnie dokonać rozwodu.
Do konferencji przedprocesowych najlepiej podchodzić indywidualnie i skonsultować się z adwokatem, czy konferencja przedprocesowa w danym przypadku ma sens.
Kiedy odbywa się konferencja przedprocesowa w przypadku rozwodu w Illinois?
Konferencja przedprocesowa nie musi odbywać się tuż przed procesem.
Ponadto nie ma rzeczywistej potrzeby używania terminu „konferencja przedprocesowa”, ponieważ jest to po prostu „konferencja”. Termin „konferencja ugodowa” („settlement conference”) także jest często wykorzystany jako opis tego rodzaju konferencji.
Biorąc to wszystko pod uwagę, konferencja przedprocesowa może faktycznie odbyć się za każdym razem, gdy sędzia na to pozwoli. W rzeczywistości, w danej sprawie może mieć miejsce więcej niż jedna.
Kto uczestniczy w konferencji przedprocesowej?
Najczęściej jest ona przeznaczona tylko dla sędziów i adwokatów; strony – czyli współmałżonkowie – nie składają zeznań oraz nie przedstawiają dowodów. Strony mogą być obecne.
Pozwala to na bardziej otwartą komunikację, która nie jest motywowana emocjonalnie.
Często po konferencji przedprocesowej sędzia rozmawia ze stronami bezpośrednio – bardziej poucza strony a propos swoich zaleceń oraz generalnie tego, co miało miejsce podczas konferencji – aby umożliwić im zrozumienie, dlaczego sędzia wydaje określone zalecenie dotyczące ugody. Nie jest to okazja do tego, aby strony mogły same przedstawiać fakty lub opinie. Adwokaci stron podczas konferencji przedprocesowej przedstawiają stan sprawy z punktu widzenia swoich klientów oraz przedstawiają elementy sprawy sugerując, jakiego rezultatu życzyłby sobie ich klient.
To, czy sędzia zwraca się do stron, naprawdę zależy od sędziego. Niektórzy z najlepszych sędziów zwracają się bezpośrednio do stron, jak w przypadku opisanym powyżej. Jeżeli strony nie władają wystarczająco dobrze językiem angielskim, aby zrozumieć, co sędzia do nich mówi, można wcześniej powiadomić o tym sąd, aby upewnić się, że będzie dostępny tłumacz podczas takiej konferencji.
Co robi adwokat, aby przygotować się do konferencji przedprocesowej?
Dokładnie to, co adwokat powinien zrobić, różni się w zależności od faktów sprawy oraz kwestii poruszanych podczas konferencji, w tym między innymi także od ogólnej postawy proceduralnej sprawy oraz konkretnego sędziego przydzielonego do sprawy.
Biorąc to pod uwagę, w ramach przygotowań adwokat może podjąć następujące działania:
- Porozmawiać z klientem o przykładach rozsądnego porozumienia („reasonable settlement”);
- Przeanalizować stan faktyczny sprawy;
- Przygotować pisemny wykaz przedprocesowy („written memorandum”), który zostanie dostarczony sędziemu przed konferencją przedprocesową;
- Komunikować się z adwokatem przeciwnej strony.
Jak przebiega konferencja przedprocesowa?
Podczas jej trwania powinny mieć miejsce następujące rzeczy:
- Adwokaci przedstawiają sprawę oraz pozycje w negocjacjach swoich klientów sędziemu;
- Adwokaci wyjaśniają sędziemu określone kwestie;
- Sędzia zadaje pytania adwokatom stron;
- Adwokaci wyjaśniają stanowisko swoich klientów w odniesieniu do faktów;
- Sędzia wydaje zalecenie ugodowe.
Oczywiście to tylko przegląd. Każda konferencja przedprocesowa w Illinois może przebiegać nieco inaczej, w zależności od faktów sprawy oraz sędziego.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat - klient.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.
Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.