01 października 2024

Udostępnij znajomym:

W historii sloganów o Coca-Coli warto odnotować rodzimy akcent. Wchodząc z nowym produktem na rynek polski, firma ogłosiła konkurs (1972 rok) na hasło reklamowe, który wygrała… Agnieszka Osiecka! Jej propozycję znamy wszyscy: Coca-Cola. To jest to! Owa maksyma utrzymała się 10 lat, po czym pałeczkę przejęło hasło Zawsze Coca-Cola, a w roku 2000 wszedł do obiegu slogan Coca-Cola: co za radość, którego autorem jest znany językoznawca Jerzy Bralczyk.

Mimo trudnych początków, Coca-Cola w ciągu kilku lat stała się czymś więcej aniżeli gazowanym brązowym napojem za kilka centów, dostępnym dla średnio zamożnych rodzin amerykańskich. Przewartościowała się niezauważalnie w symbol Ameryki, cel ataków komunistycznej propagandy, kapitalizm w płynie, atrybut wyzysku i kolonializmu, zawarty w jadowitych hasłach.

A jednak… mimo negatywnych plakatów, poezji, artykułów, ostrzeżeń ów brązowy płyn powoli wlewał się na rynki komunistyczne i nawet Chiny uległy ekspansji Coca-Coli, zezwalając na jej sprzedaż w1978 roku.

Zaczęło się zwyczajnie, bez zawirowań i wielkich benefitów.

John Stith Pemberton, amerykański farmaceuta z Atlanty (Georgia), ciężko ranny w wojnie secesyjnej uzależnił się od morfiny i kokainy w trakcie leczenia i długotrwałej rekonwalescencji. W swoim aptecznym laboratorium opracował w 1886 roku specyfik na bazie liści koki i orzeszków kola na ukojenie nerwów, wyciszenie się. Szybko przekonał się o niezwykłym działaniu ekstraktu. Postanowił więc sprzedawać go z saturatora jako „pyszny i orzeźwiający napój tak dobry, że Bóg by nim nie wzgardził”.  

Co do Boga – nie wiem, ale przechodnie i zakupowicze apteczni długo nie mogli przekonać się do mieszanki o dziwnym kolorze. W pierwszym roku produkcyjnym sprzedawano około dziesięciu szklanek dziennie.

Pojawiła się jednak życzliwa i zdolna dłoń – księgowy apteki, przyjaciel Pembertona, Frank Mason Robinson. To on jest autorem wpadającej w ucho nazwy (popularna w owym czasie aliteracja) i z wielką starannością wykaligrafowanej etykiety pismem doskonale znanym do dziś (styl spencerski)

Dwa lata później – po śmierci wynalazcy specyfiku (rok 1888) – sprzedaż przejął Asa Griggs Candler, rejestrując markę w 1893 roku.

Candler znakomicie rozumiejący rynek i siłę reklamy, spopularyzował napój nie tylko w Atlancie, ale w całych Stanach Zjednoczonych. Nastała era Coca-Coli. W 1914 roku zysk sięgnął pięćdziesięciu milionów dolarów, a był to dopiero początek spektakularnego sukcesu.

Niepowtarzalność Coca-Coli zapewnia tajemniczy składnik. Co nim jest? Wie o tym jedynie ścisłe kierownictwo, dwóch pracowników firmy, którym nie wolno podróżować razem. Receptura Pembertona przechowywana jest w specjalnie strzeżonym sejfie.

Poza tajemniczym dodatkiem specyficzny smak zawsze bazował na nieznanych proporcjach cukru, wanilii, cynamonu, gałki muszkatołowej, pomarańczy, limonki. Coca-Cola zawiera niewielką ilość kofeiny i nie ma w niej od początku XX wieku śladu kokainy. Nie istnieje więc sposób – mimo zapewnień wirtualnych oszustów – na odzyskanie narkotyku z brązowego napoju.

Specyficzny smak Coca-Coli sprawdza się w kuchni jako dodatek do pieczonych mięs, ciast, drinków…

Pieczona wołowina w Coca-Coli

Składniki:

  • około 4 funtów / 2 kilogramów wołowej pieczeniowej
  • 1 koperta suchej mieszanki zupy cebulowej
  • 1 puszka (12 uncji) coca-coli

Przygotowanie:

- Rozgrzać piekarnik do 300 °F / 150 °C

- Umieścić umyte mięso w naczyniu do pieczenia, posypać równomiernie zupą cebulową i powoli wlać coca-colę na wierzch.

- Naczynie przykryć szczelnie folią aluminiową wstawić do piekarnika i piec przez 3-4 godziny lub do miękkości.

Do przepisu:

- Można użyć bulionu wołowego zamiast części coli (1:1), by zrównoważyć słodycz

- Pieczeń będzie bardziej aromatyczna po natarciu wołowiny mieszanką ulubionych ziół i przypraw przed dodaniem zupy cebulowej i coli

- Po wyjęciu z piekarnika odstawić pieczeń na 10-15 minut przed pokrojeniem (mięso będzie bardziej soczyste i aromatyczne)

- Serwować z ziemniakami puree lub pieczonymi, świeżym pieczywem, pieczonymi warzywami, zieloną sałatą

- Można użyć innych ciemnych napojów gazowanych do tego przepisu. Najlepszą alternatywą jest piwo korzenne lub Dr. Pepper. Nie zaleca się używania napojów gazowanych dietetycznych - mogą pozostawić gorzki smak (sztuczne słodziki)

- Sos pieczeniowy można lekko zagęścić mąką kukurydzianą lub ziemniaczaną

- Przy mniejszej ilości mięsa należy zmniejszyć ilość dodatków i zmienić czas pieczenia. Ogólna zasada – 500 gramów mięsa piec/gotować przez około 45-60 minut w wyżej podanej temperaturze lub do miękkości

- Wolnowar - przygotować mięso jak powyżej i gotować na małym grzaniu przez 5-6 godzin lub na dużym grzaniu przez 3-4 godziny lub do miękkości

- Szybkowar - gotować pieczeń przez 80 minut. Po wyłączeniu zostawić ciśnienie do naturalnego uwalniania (15 minut) i uwolnić ręcznie

Kurczak z Coca-Colą i orzechami nerkowca z patelni

Składniki:

  • 500 gramów ciemnego mięsa z kurczaka bez kości i skóry
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej
  • 4 łyżki jasnego sosu sojowego
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 1 czerwona papryczka chili pokrojona w cienkie plasterki
  • 5 cm imbiru obranego i pokrojonego w paski
  • 3 ząbki czosnku grubo posiekane
  • 1 puszka Coca-Coli
  • 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
  • 1 szczypior pokrojony w plasterki
  • garść niesolonych prażonych orzechów nerkowca

Przygotowanie:

- Pokroić kurczaka na małe kawałki i włożyć do miski. Dodać mąkę i 2 łyżki jasnego sosu sojowego, wymieszać, chłodzić przez godzinę  

- Rozgrzać olej i usmażyć kurczaka na złoto, dodać chili, czosnek, imbir i smażyć przez minutę

- Wlać colę na patelnię (tylko przykryć kurczaka), dodać sosy sojowe i gotować na małym ogniu przez 15 minut, aż sos zredukuje się do konsystencji syropu

- Wyłączyć ogień, dodać szczypiorek, orzechy i szybko wymieszać przed podaniem z ryżem.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor