Rynek nieruchomości w 2022 roku został posumowany przez dwie kluczowe rzeczy: inflację i szybko rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pod wieloma względami stawia to rynek w pozycji resetu. Gdy Bank Centralny podjął w tym roku działania mające na celu obniżenie inflacji, oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło ponad dwukrotnie – coś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca w jednym roku kalendarzowym. Miało to kaskadowy wpływ na aktywność nabywców, równowagę między podażą a popytem, a ostatecznie na ceny domów.
Co to oznacza dla przyszłego roku? To, czego tak naprawdę wszyscy chcą, to większa stabilność na rynku w 2023 r. Aby tak się stało, działania Banku Centralnego muszą jeszcze bardziej obniży inflację i utrzymać ją na niskim poziomie. Tego właśnie możemy się spodziewać w przyszłym roku.
Co będzie z oprocentowaniem kredytów hipotecznych w 2023 roku?
Eksperci są zgodni, że nadal będzie chodziło o inflację. Jeśli inflacja będzie wysoka, to oprocentowanie kredytów hipotecznych również utrzyma się na wysokim poziomie. Jeśli inflacja będzie nadal spadać, oprocentowanie kredytów hipotecznych na pewno się obniży. Już teraz pojawiają się wczesne oznaki, że inflacja słabnie.
W tej chwili eksperci uwzględniają to wszystko w swoich prognozach oprocentowania kredytów hipotecznych na przyszły rok. Jeśli uśrednimy te prognozy, to według ekonomistów możemy spodziewać się nieco większej stabilizacji stóp procentowych w 2023 r. Niezależnie od tego, czy będzie to między 5.5% a 6.5%, ekspertom trudno jest dokładnie określić, gdzie wylądują. W oparciu o średnią z ich prognoz, prawdopodobnie nastąpi stabilizacja, (patrz wykres poniżej):
Oznacza to, że zaczniemy rok od obecnego poziomu. Już teraz można zaobserwować spadające stopy procentowe. Oprocentowanie kredytów hipotecznych może znacznie spaść w przyszłym roku, jeśli zmniejszy się presja inflacyjna.
W międzyczasie możemy spodziewać się pewnej zmienności, ponieważ stawki prawdopodobnie będą się zmieniać w nadchodzących tygodniach. Jeśli nastąpi powrót do pełnej kontroli nad inflacją, będzie to dobra wiadomość dla rynku nieruchomości.
Co stanie się z cenami domów w przyszłym roku?
Ceny domów zawsze będą określane przez podaż i popyt. Im więcej kupujących i mniej domów na rynku, tym bardziej wzrosną ceny domów.
W tym roku wszystko się zmieniło. Zaobserwowaliśmy stabilizację cen domów i wzrost podaży, ponieważ popyt kupujących zmniejszył się z powodu wyższych oprocentowań kredytów hipotecznych. Poziom moderacji różnił się w zależności od regionu – największe zmiany miały miejsce na tzw. przegrzanych rynkach.
Poniższy wykres przedstawia najnowsze prognozy cen domów na rok 2023. Jak wskazują różne kolorowe słupki, niektórzy eksperci twierdzą, że ceny domów wzrosną w przyszłym roku, a inni twierdzą, że ceny domów spadną. Jeśli weźmiemy średnią ze wszystkich prognoz (pokazanych na zielono), łatwo jest wyczuć, co może przynieść rok 2023.
Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku. Oznacza to, że w skali kraju prawdopodobnie w 2023 r. będziemy świadkami stosunkowo płaskiej lub neutralnej aprecjacji. Po wielkim boomie rynkowym ostatnich dwóch lat zasadniczo nie będzie żadnych zmian w kraju. Połowa kraju może doświadczyć niewielkich wzrostów cen, podczas gdy druga połowa może odnotować niewielkie spadki cen.
Rynek nieruchomości w 2023 roku będzie określany przez oprocentowanie kredytów hipotecznych, a one określane będą przez to, co stanie się z inflacją. Najlepszym sposobem na śledzenie prognoz ekspertów na przyszły rok jest skorzystanie z usług zaufanego doradcy ds. nieruchomości. Polecamy się na przyszły rok. Wesołych Świąt!
Tom Dudzinski, Managing Broker
Illinois Star Ltd. REALTORS®
847-647-4000
www.Posiadlosc.com