----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

12 lutego 2025

Udostępnij znajomym:

Miesiąc luty i Walentynki kojarzą się z bliskością, z drugą osobą oraz romansem. Choć wydaje się to bez znaczenia, to jednak okazuje się, że zdrowa jama ustna gwarantuje powodzenie.

Zdrowie to przede wszystkim zdrowa jama ustna. Utrata zębów skraca życie średnio o dziesięć lat. Ludzie bez zębów mają poważne problemy z jedzeniem, żuciem i trawieniem. Dodatkowo brak zębów powoduje zmianę wyglądu twarzy, postarza, przyśpiesza powstawanie zmarszczek i pozbawia pięknego uśmiechu. Nasz uśmiech to pierwsze wrażenie, jakie robimy na innych ludziach. Utrata zębów ma wpływ na jakość naszego życia i poczucie własnej wartości. Nie mam wątpliwości, że w dużym stopniu zdrowe zęby gwarantują zdrowe relacje międzyludzkie. Lubimy ludzi radosnych i uśmiechniętych. Uśmiech to nasza wizytówka.

Naukowcy zajmujący się wpływem stanu jamy ustnej na stan zdrowia całego organizmu odkryli bezpośredni związek między chorobami przyzębia, a chorobami krążenia, zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera, a także zaburzeniem erekcji u mężczyzn. Udowodniono, że cukrzyca i choroby sercowo–naczyniowe wpływały na męską potencję, od niedawna do listy chorób, które nie służą mężczyznom dopisano choroby przyzębia. 50% mężczyzn borykających się z cukrzycą, cierpi również na zaburzenia erekcji, które powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Inny problem, który zgłaszają pacjenci, a który ma wpływ na relacje, to nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach z ust. Ten problem może dotyczyć nawet 85% ludzi na świecie, w samych Stanach Zjednoczonych z nieświeżym oddechem boryka się 90 milionów Amerykanów. Nieprzyjemny zapach z ust przekłada się na jakość życia, poczucie własnej wartości, często prowadzi do problemów w pracy i w związku. Trudno o zbliżenie, czy całowanie się, kiedy ktoś ma nieświeży oddech.

Powodem 90% przypadków nieprzyjemnego zapachu z ust jest niewłaściwa higiena lub choroby przyzębia czy zapalenie dziąseł. Dla wielu ludzi jest to problem krótkotrwały, przejściowy, występujący najczęściej rano, po przebudzeniu, albo w ciągu dnia po zjedzeniu niektórych potraw, takich jak czosnek i cebula, kapusta, ryby i nabiał. Nieświeży oddech często łączy się z nadużywaniem kawy, alkoholu i paleniem papierosów. Inną przyczyną nieświeżego oddechu może być nieodpowiednia higiena jamy ustnej, bakterie na zębach, dziąsłach i języku, pozostałości pożywienia, próchnica, suchość jamy ustnej, choroby dziąseł i przyzębia, drożdżyca, infekcja błon śluzowych, zapalenie migdałków, zaburzenia trawienia i powikłania żołądkowe. Badania wskazują, że nieładny zapach z ust to jeden z objawów niekontrolowanej cukrzycy, dysfunkcji nerek i chorej wątroby.

Pocałunek to oznaka sympatii, miłości i przyjaźni. Zanim w sezonie walentynkowym przytulimy się do ukochanej osoby, upewnijmy się, że nasze usta są zdrowe. Całowanie stymuluje wydzielanie śliny, co ogólnie jest dobre dla zdrowia naszych zębów. Jeśli jednak osoba, którą całujemy, ma zły stan uzębienia, to ryzykujemy, że wraz ze śliną otrzymamy niechciane zarazki i choroby. Wiele par dzieli ze sobą nie tylko wspólny dom, ale także przybory do higieny. W przypadku szczoteczki do zębów, każdy powinien mieć swoją własną, gdyż wspólne korzystanie z tej samej szczoteczki do zębów oznacza dzielenie się zarazkami. Podobnie jest ze sztućcami. Jeżeli używamy tej samej łyżki lub widelca, to bardzo często dzielimy się zarazkami, które mogą powodować choroby przyzębia lub próchnicę.

Bakterie są nierozerwalnym elementem codziennego życia każdego z nas. W jamie znajduje się nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Nie wszystkie bakterie są złe. Niektóre z nich żyją z nami w symbiozie i ułatwiają nam funkcjonowanie. Mimo to należy ściśle pilnować higieny osobistej oraz higieny w obrębie jamy ustnej. W ciągu dnia sporo różnych i niebezpiecznych bakterii jest w stanie dostać się do naszej jamy ustnej, choćby poprzez nasze dłonie, które dotykają wiele obiektów i przedmiotów. Istnieje wiele czynników sprzyjających namnażaniu się złych bakterii w jamie ustnej. Jednym z najważniejszych jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedostateczne szczotkowanie zębów, brak nitkowania czy używanie niewłaściwych past do zębów sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Zły styl życia, palenie papierosów czy regularne spożywanie alkoholu, także mogą prowadzić do namnażania się złych bakterii. Dieta pełna cukru i przetworzonej żywności również jest ryzykowna, ponieważ bakterie szkodliwe dla jamy ustnej żywią się tymi substancjami i namnażają się, gdy je jemy. Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi bakterii w jamie ustnej jest również obniżona odporność organizmu, która zwiększa podatność na infekcje bakteryjne. Aby zapobiec namnażaniu się złych bakterii w jamie ustnej, ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa i zdrowy styl życia.

Bakterie to również przyczyna zapalenia dziąseł, krwawienia oraz opuchlizna dziąseł. Jeśli pozwolimy na rozmnażanie się bakterii w naszej jamie, to mogą one doprowadzić do tworzenia się niebezpiecznej dla zdrowia zębów i dziąseł płytki nazębnej.

Całujące się osoby dzielą nie tylko przyjemność, ale także inne substancje organiczne i liczne mikroorganizmy. W czasie trwającego 10 sekund głębokiego pocałunku każda osoba otrzymuje od partnera średnio 80 mln bakterii. Pocałunki są bezpieczne i zdrowe, jeżeli jesteśmy zdrowi.

Dobre relacje z otoczeniem przekładają się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Dobra komunikacja z lekarzem gwarantuje to samo. Pacjent wybierając lekarza obdarza go zaufaniem i powierza jego opiece swoje zdrowie. Doświadczenie, odpowiednie wykształcenie i referencje czynią lekarza godnym zaufania. Dodatkowo, pacjenci oczekują od lekarza zainteresowania, troski, uwagi, empatii oraz czasu, w trakcie którego otrzymają odpowiedzi na wszystkie pytania. Dobre relacje z lekarzem przekładają się nie tylko na zadowolenie z leczenia, ale także na regularność wizyt.

Związek pacjenta ze stomatologiem powinien być oparty na dobrej komunikacji i zaufaniu. Lekarz dentysta pomaga pacjentowi zachować zdrowie, omówić wszelkie wątpliwości i udzielić porad dotyczących utrzymania zdrowia jamy ustnej i pięknego uśmiechu. 

Nie jest tajemnicą, że na każdy sukces składa się wiele czynników. Stan zdrowia naszych zębów i dziąseł zależy od naszego zaangażowania w odpowiednią higienę jamy ustnej, zdrowego stylu życia i stałej, profesjonalnej opieki ze strony wysoko wykwalifikowanego specjalisty, który dba o pacjentów.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C. 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor