16 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Czas letni ma obowiązywać w Stanach Zjednoczonych przez cały rok – ustawę o nazwie Sunshine Protection Act przyjął we wtorek amerykański Senat. Jeżeli dokument zatwierdzi Izba Reprezentantów i podpisze prezydent Joe Biden, to ostatni raz Amerykanie przestawią zegarki w 2023 roku.

Według wielu sondaży za takim rozwiązaniem opowiada się większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W minioną niedzielę w większości stanów zegarki zostały przestawione na czas letni – o godzinę do przodu. Do czasu zimowego powrócą w listopadzie. Projekt ustawy SPA umożliwiłby Arizonie, Hawajom, Puerto Rico i Wyspom Dziewiczym, które nie stosują czasu letniego, pozostanie przy czasie standardowym. 

Ścieżka prawna

Senat jednogłośnie przyjął ustawę w głosowaniu jawnym. Izba Reprezentantów, w której odbyło się dotychczas przesłuchanie komisji w tej sprawie, musi jeszcze uchwalić ustawę, zanim trafi ona do podpisu prezydenta Joe Bidena.

Demokratyczna większość nabrała wody w usta

Biały Dom nie poinformował, czy Joe Biden popiera tę inicjatywę. Rzecznik Nancy Pelosi także nie poinformował o jej zamiarach, ale stwierdził, że Pelosi uważnie analizuje projekt. Senator Marco Rubio - jeden z inicjatorów projektu powiedział, że zmiana nie nastąpi wcześniej niż w listopadzie 2023 roku – nawet jeżeli ustawę podpisze prezydent.  

"Wiem, że nie jest to najważniejsza sprawa, z jaką boryka się Ameryka, ale jest to jedna z tych spraw, co do których istnieje duża zgodność" - dodał Rubio.

Zadowoleni kontra krytycy

Krajowe Stowarzyszenie Sklepów Spożywczych (National Association of Convenience Stores) sprzeciwia się zmianom - "nie powinniśmy pozwolić, aby dzieci chodziły do szkoły po ciemku". Z kolei zwolennicy twierdzą, że zmiana mogłaby zapobiec wzrostowi liczby wypadków samochodowych, które zwykle mają miejsce w okresie zmiany czasu. Pozytywne skutki mają też odczuć Amerykanie – niektóre badania wskazują, że dochodzi u nich do niewielkiego wzrostu zawałów serca i udarów mózgu wkrótce po zmianie czasu. Korzyści mają być także dla przedsiębiorców – zapewniają pomysłodawcy ustawy. Firmy, takie jak chociażby pola golfowe mogłyby być częściej odwiedzane przez klientów dzięki większej ilości wieczornego światła dziennego.

Próby ujednolicenia czasu były już wcześniej

Czas letni obowiązuje w prawie całych Stanach Zjednoczonych od lat 60. ubiegłego wieku, po tym jak po raz pierwszy został wdrożony w 1918 roku. Przez cały rok czas letni był stosowany podczas II wojny światowej, a w 1973 r. został ponownie przyjęty w celu zmniejszenia zużycia energii z powodu embarga na ropę naftową. Rok później go uchylono. Od 2015 roku niemal 20 stanów wprowadziło przepisy, które mają na celu zaprzestanie zmiany zegarów dwa razy w roku, przy czym niektóre stany proponują, że zrobią to tylko wtedy, gdy sąsiednie stany zrobią to samo. Obecnie analizowana jest jeszcze inna propozycja - kompromis, czyli podzielenie godziny na pół i przesunięcia zegarów w całym kraju o 30 minut.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor