----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

14 lutego 2025

Udostępnij znajomym:

Dlaczego rysujemy serca, gdy kogoś kochamy? Czemu przedstawiamy je w taki sposób, skoro zupełnie nie przypominają tych, które mamy w ciele? I czy naprawdę potrzebujemy serca, aby kochać, czy może robi to za nas mózg? Poznajmy tajemnice serca i jego symboliki razem z Thomasem i Stephenem Amidonami, autorami książki The Sublime Engine: A Biography of the Human Heart.

  • Nikt tak naprawdę nie wie, skąd pochodzi symbol serca, ale istnieją pewne teorie. Jedna z nich mówi, że jego kształt wywodzi się od liści wymarłej już rośliny o nazwie silphium, która w czasach rzymskich była uważana za kluczowy składnik miłosnych eliksirów. Inna teoria sugeruje, że św. Walenty używał tego symbolu, organizując potajemne śluby. Kolejna hipoteza mówi, że był to po prostu domysł dotyczący wyglądu ludzkiego serca.
  • Miłość i inne emocje są w rzeczywistości regulowane przez mózg, a nie serce. Odpowiada za to między innymi część mózgu zwana ciałem migdałowatym (amygdala).
  • Ludzie mogą kojarzyć serce z silnymi emocjami, takimi jak miłość, ponieważ kiedy jesteśmy podekscytowani widokiem ukochanej osoby, nasze serce zaczyna bić szybciej i bardziej to odczuwamy. Nie jesteśmy natomiast świadomi zmian, jakie zachodzą w naszym mózgu.
  • Ludzkie serce pompuje krew do wszystkich części ciała. Bijąc raz na sekundę, w ciągu całego życia może wykonać około 2 miliardów uderzeń, jeśli dożyjemy 70 lat! ❤️

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor