27 lutego 2023

Udostępnij znajomym:

Niedawno podczas rutynowej kontroli zębów rozmawiałam z pacjentem, który wyznał, że jego zęby są naturalnie krótkie. Wysokość przedniego zęba powinna być większa niż jego szerokość. Jego zęby były mocno zużyte i szersze niż dłuższe. Inny pacjent przyszedł ze złamanym zębem, który trzeba będzie zastąpić implantem dentystycznym, gdyż złamanie było rozległe. Pacjent tłumaczył, że właściwie nie zna powodu, dlaczego ząb nagle uległ złamaniu. Pacjentka, która przyszła na czyszczenie zębów skarżyła się na ciągły ból głowy. Budzi się rano z bólami głowy, które są wzdłuż boku głowy, a czasem za oczami. Inna pacjentka, także w trakcie czyszczenia zębów prosi o delikatność, bo jej zęby są bardzo wrażliwe. Nie odczuwała żadnej wrażliwości wcześniej, ale wraz z wiekiem jej zęby stały się bardzo wrażliwe.

Co łączy tych czworo pacjentów? Wszyscy cierpią na problem bruksizmu, czyli zgrzytanie zębami.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na to schorzenie. Wydaje się, że jeżeli nie słyszymy zgrzytania to nie zgrzytamy. Dorośli często zgrzytają zębami przez kilka sekund, a potem przestają. A dźwięk, który jest wytwarzany, jest znikomy. Do zgrzytania zębami często dochodzi w nocy, w trakcie snu. Osoby chrapiące często są również bruksistami.

Bolesne mięśnie szczęki są unerwione przez ten sam nerw, który powoduje bóle głowy. Jeśli budzimy się z bólem głowy, to jest duże prawdopodobieństwo, że całą noc pracowały mięśnie szczęki i zaciskały zęby.

Jak można stwierdzić samemu, że zgrzytamy zębami podczas snu? Wystarczy spojrzeć w lustro. Czy powierzchnia twoich zębów jest płaska? Czy widzisz bruzdy na krawędziach żujących przednich lub tylnych zębów? Ciągle kruszysz zęby? Czy złamałeś zęby bez przyczyny? Jeśli tak, to znaczy, że zgrzytasz zębami.

Zgrzytanie zębami może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak wady wrodzone, czynniki genetyczne, specyficzny tryb życia i niektóre choroby. Zgrzytanie zębami może być powiązane z zaburzeniami natury psychicznej takimi jak stres, nerwowość, depresja i zaburzenia lękowe. Inne przyczyny bruksizmu to problemy dentystyczne, ortodontyczne, niewłaściwe leczenie protetyczne i wady zgryzu. Problemy ze snem, palenie papierosów i picie alkoholu także mogą stanowić przyczyny problemu.

Komplikacje wynikające z bruksizmu to głównie uszkodzenia zębów, uszkodzenia szczęki, bóle głowy, bóle szczęki oraz tzw. „klikanie” przy otwieraniu szeroko ust.

Na szczęście bruksizm to łatwy problem do wyleczenia. Leczenie rozpoczyna się od umieszczenia plastikowej nakładki na zębach. Badania pokazują, że ta niewidoczna nakładka zmniejsza zarówno siłę, jak i częstotliwość skurczów mięśni.

Jako ekspert w swojej dziedzinie, wiem, że dla zdrowia i dla kieszeni lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też jeżeli masz wszystkie opisane symptomy, zgłoś się na wizytę kontrolną u dentysty. Ta wizyta, nie tylko pomoże ci uporać się z bruksizmem, ale także zapobiegnie innym, poważniejszym schorzeniom, które są następstwem zgrzytania zębami. W trakcie wizyty, lekarz dentysta ustali też przyczynę zgrzytania zębami i przygotuje plan skutecznego leczenia.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor