13 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

AFRYKA POŁUDNIOWA, część 10

Budzimy się wyspani i wypoczęci; fotografujemy baobaby i kwiaty zwane liliami impala, gdy z hotelowej restauracji dobiega zaproszenie na śniadanie: jajka, jagnięcina, kiełbasa, frytki, do picia kawa lub herbata. Wyjeżdżamy o 8, mając 100 km do granicy Parku Krugera, przy najdalej na północ wysuniętej bramie Pafuri Gate. Wokoło nas roztaczają się łagodne wzgórza sięgające 600 metrów w zaskakujących barwach... polskiej jesieni! Takiego widoku na krańcu Afryki nikt się nie spodziewał.

Po kilku minutach jazdy wiemy na pewno, że jednak znajdujemy się na Czarnym Kontynencie. Przy drodze stoi kilka antylop impala, następnie wielka kudu, a obok mostu na pierwszej przekraczanej rzece Luvuvhu River pokazuje się stado słoni.

10o Wejście słonia

10a Słonie na szosie Park Narodowy Krugera RPA

Tego nam brakowało, słoni! Jeden z nich opuszcza towarzyszy i schodzi do wody, aby ugasić pragnienie. Co za uczta dla fotografika! Jak gdyby tego widoku było za mało, na gałęziach tuż obok dokazują koczkodany, a obok nich przechodzi orszak dumnych pawianów. Jedziemy dalej, aby ujrzeć zebry, żyrafy i znowu słonie, słoni bez liku; z przodu, z tyłu, z lewej z prawej...

10d Słonie nad rzeką Sabie Afryka Południowa Park Krugera

Słonie nad rzeką Sabie, Afryka Południowa, Park Krugera

Wczesnym popołudniem docieramy do autokempingu Punda Maria (66 km od bramy Pafuri), gdzie mamy zakwaterowanie w wygodnych, przewiewnych domkach. Zrobiło się wilgotno, gorąco, blisko 30C, słońce świeci wysoko, odpoczywamy więc, zbierając siły na popołudniowe safari. Przed czwartą temperatura wyraźnie zelżała, wybieramy się na wschód do Punda Gate Road, a potem do żwirowej drogi/pętli zwanej Dzundmini Loop i jeszcze dalej na południe w kierunku Shingwedzi. Cała wymieniona trasa obfituje w zwierzynę, tu i ówdzie dostrzegamy dzikiego bawoła, kilkadziesiąt antylop, zebr i potężnego słonia z bliskiej odległości. Na okrasę Natura przygotowała dla nas spektakularny zachód słońca ponad sawanną. O zmierzchu wracamy do kempingu, gdyż o godzinie 18 zamykane są wszystkie bramy w całym parku. Od teraz swobodnie mogą poruszać się wyłącznie zwierzęta. W obozie otwarty jest jeszcze sklep z pamiątkami i restauracja, gdzie - uwaga - dzisiaj z dziczyzny podają pieczeń z antylopy kudu. Pychota, zwłaszcza z zimnym piwem Castle podanym w zmrożonej szklanicy!

10l Twarz pawiana Park Narodowy Krugera RPA

Twarz pawiana

10h Koczkodan Park Narodowy Krugera RPA

Koczkodan

10e Sympatyczna buźka mojego afrykańskiego kumpla

Sympatyczna buźka afrykańskiego kolegi

Jak wygląda porównanie z innymi, słynnymi parkami Afryki Wschodniej? Na pierwszy rzut oka... nienajlepiej dla Krugera, ale po namyśle, rozpatrzeniu faktów, stwierdzić muszę, że w tym rezerwacie przyrody zobaczyliśmy mnóstwo tak egzotycznej dla nas zwierzyny.

10zzz Impala w całej swojej krasie

Impala w całej swojej krasie

10g Antylopa kudu

Antylopa kudu

Faktem jest, że Park Krugera posiada wyasfaltowane szosy, po których mogą poruszać się pojazdy, co nieco przypomina "safari" w wielkich ogrodach zoologicznych USA. Z drugiej strony dzięki tej zasadzie samochody nie niszczą trawy - zasadniczego pożywienia dla roślinożerców, czyli absolutnej większości zwierząt w parku. Ponadto w ten sposób, dzięki doskonałemu systemowi oznaczeń, przez park może przejechać każdy turysta nie narażając siebie ani rodziny na ryzyko zagubienia. Mając do dyspozycji wystarczająco dużo czasu i swobodę manewru, można na pewno zobaczyć wszystkie z najciekawszych afrykańskich zwierząt, i to z bliska. Zwłaszcza, jeśli udamy się do rzadko odwiedzanej, północnej części parku.

10k Wspaniałe popiersie samca antylopy kudu

Wspaniałe popiersie samca antylopy kudu

Dodajmy kolejne fakty; w 1972 roku Park Krugera połączył się z rezerwatami Sabie i Shingwedzi oraz 70 prywatnymi farmami tworząc dzisiejszy wielki park narodowy, o ambicjach powiększenia się w Park Pokoju: Great Limpopo Transfrontier Park obejmujący również chronione przyrodniczo tereny parku narodowego w Mozambiku i Gonarezhou w Zimbabwe. Ten przekraczający granice trzech państw obszar wynosi aż 36 tys. km kwadratowych terenów chronionych dla afrykańskiej zwierzyny, która na czarnym kontynencie posiada coraz mniej miejsca do życia. Perspektywy wydają się więc być różowe.

10c Słonie z afrykańskiego buszu Park Narodowy Krugera RPA

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z RPA, Zimbabwe, Botswaną i Zambią włącznie, od 19 do 30 października 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/afryka-poludniowa-pazdziernik-2024/

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor