Egipt został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za wolny od malarii.
To trzeci kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego, który WHO uznała za wolny od malarii, po Maroku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sumie 44 kraje i jedno terytorium otrzymało to oznaczenie.
WHO uznaje kraj za wolny od malarii, gdy może wykazać „ponad wszelką wątpliwość”, że choroba nie rozprzestrzeniała się przez trzy kolejne lata przed certyfikacją za pośrednictwem komarów z gatunku Anopheles, znanych również jako komary błotne. Kraje muszą również wykazać, że wdrożyły skuteczne środki zapobiegawcze.
„Ten certyfikat Egiptu jako wolnego od malarii jest prawdziwie historyczny i stanowi dowód zaangażowania mieszkańców i rządu Egiptu w pozbycie się tej starożytnej plagi” — powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w oświadczeniu. „Gratuluję Egiptowi tego osiągnięcia, które jest inspiracją dla innych krajów w regionie i pokazuje, co jest możliwe przy odpowiednich zasobach i odpowiednich narzędziach”.
Malaria to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie, która każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, szczególnie wśród dzieci i osób o obniżonej odporności. Jest przenoszona przez zarażone komary z rodzaju Anopheles, które występują głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej.
Choroba ta jest szczególnie powszechna w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie dochodzi do około 95% wszystkich zachorowań i zgonów. Występuje również w częściach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Środkowej, na wyspach Pacyfiku oraz w niektórych regionach Bliskiego Wschodu.
Bez szybkiego rozpoznania i leczenia, malaria może w ciągu zaledwie kilku dni doprowadzić do śmierci. Najbardziej niebezpieczną formą jest malaria mózgowa, która może spowodować śpiączkę, uszkodzenia mózgu, a nawet zgon w ciągu 24-72 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i małe dzieci - szacuje się, że co 30 sekund w Afryce umiera jedno dziecko z powodu tej choroby.
Choć w krajach rozwiniętych malaria jest uleczalna, w wielu regionach świata dostęp do odpowiedniej diagnostyki i leków jest ograniczony, co sprawia, że choroba ta pozostaje jednym z największych globalnych wyzwań zdrowotnych.
Malaria została po raz pierwszy wykryta w Egipcie już 4 000 lat p.n.e., chociaż wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się malarii rozpoczęły się w latach 20. XX wieku. W tym czasie Egipt zakazał uprawy ryżu i innych roślin w pobliżu domów.
W trakcie II wojny światowej odnotowano ponad 3 miliony przypadków, ale udało się je powstrzymać dzięki większej liczbie ośrodków leczenia i intensywnej rekrutacji pracowników medycznych.
Zachorowania ponownie wzrosły w 1969 roku z powodu budowy tamy Asuańskiej. Stojąca woda doprowadziła do zwiększonego rozmnażania się komarów. W 2014 roku w Asuanie odnotowano kolejny wzrost, ale przypadki zostały opanowane na wczesnym etapie, poinformowała WHO.
Testy na malarię i diagnostyka są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców Egiptu.
„Otrzymanie certyfikatu eliminacji malarii dzisiaj nie jest końcem podróży, ale początkiem nowego etapu” – powiedział wicepremier Egiptu Khaled Abdel Ghaffar. „Musimy teraz pracować niestrudzenie i czujnie, aby utrzymać nasze osiągnięcia poprzez utrzymanie najwyższych standardów nadzoru, diagnostyki i leczenia, zintegrowanego zarządzania wektorami i utrzymanie naszej skutecznej i szybkiej reakcji na przypadki importowane”.
jm