14 lutego 2017

Udostępnij znajomym:

TAVERNIER – to niewielka osada rybacka zasiedlona pierwotnie przez bahamskich farmerów przybyłych tu w 1860 roku z Key West, zajmująca się początkowo rybołówstwem i farmerstwem, by następnie wyspecjalizować się w prowadzeniu plantacji drzew ananasowych, kokosowych i gajów cytrusowych. Ponad 50 budynków jeszcze tu stojących to antyki z początków XX wieku: stacja kolejowa, domy pierwszych osadników, szkoły czy kościół służący obecnie jako centrum turystyczne.

PLANTATION KEY – od wyspy Key Largo rozdziela ją Tawernier Creek, zaś na jej południowym krańcu nad Snake Creek mieści się baza Gwardii Przybrzeżnej USA.

Posuwając się nadal w kierunku południowym, po przekroczeniu Snake Creek znajdziemy się w następnym uroczym i egzotycznym paśmie wysp – ISLAMORADA o powierzchni 2,196 akrów i zaludnieniu 2 tysięcy mieszkańców, gdzie głównymi wyspami są: Windley key, Upper Matecumbe Key, Lignumvitae Key, Indian Ke, Lower Matecumbe Key i Long Key. Do dziś nie wiadomo, czy nazwa Islas Moradas – Purpurowe Wyspy nadana przez pierwszych hiszpańskich odkrywców – odnosi się do tegoż koloru ślimaków znajdowanych na tutejszych brzegach oceanu, czy też do purpurowego kwiecia bougainvillea (tropikalne pnącza) i drzew orchideowych.

WINDLEY KEY – będąca niegdyś dwoma wyspami zwanymi Umbrella Keys z racji ich kształtów przypominających parasole, po spięciu ich mostem przyjęła obecną nazwę na cześć pierwszego osadnika o powyższym nazwisku. W 1908 roku Florida East Coast Railroad wykupiła na własność te tereny rozpoczynając wydobywanie wapienia będącego materiałem wykorzystywanym przy budowie nasypów kolejowych. Obecnie od wielu już lat zaprzestano eksploatacji tych złóż ku uciesze studentów, naukowców i entuzjastów geologii, którzy nieomal z całego świata przybywają tu tłumnie, by studiować skamieliny morskie zachowane w ścianach kamieniołomów. W jednym z nich po stronie oceanu zbudowano ponad pół wieku temu tzw. Teatr Morski będący jedną z najstarszych atrakcji Florydy, gdzie odbywają się stale pokazy akrobatyczne delfinów, żółwi i lwów morskich. Nieopodal brzegu, oświetlony blaskiem promieni zachodzącego słońca zatrzymuje turystów, zmuszając do smutnych niestety refleksji tzw. Hurricane Monument poświęcony pamięci 423 budowniczych Overseas Highway poległych podczas szalejącego huraganu. Do 1906 roku, tuż przed otwarciem linii kolejowej na Upper Matecumbe Key, trudniło się farmerstwem zaledwie kilka rodzin. Do 1938 roku, czyli otwarcia Overseas Highway, wyspa ta stała się głównym centrum rybołówstwa i światowej klasy obiektem turystycznym, gdzie corocznie odbywają się wielkie zawody wędkarskie sprowadzając amatorów tego sportu z całego niemal świata.

Po przekroczeniu Teatable Key Channel znajdziemy się na wyspie LIGNUMVITAE KEY (Drzewo Życia), gdzie od strony zatoki położony malowniczo 280-akrowy stanowy Ogród Botaniczny obejmuje najwyższe wzniesienie kompleksu wszystkich wysp Keys – tj. tylko 5.4 metra.

Następna z kolei 12-akrowa, niewielka wysepka INDIAN KEY cieszyła się niegdyś złą opinią, będąc w 1830 roku wioską nieźle prosperujących rabusiów morskich pod przywództwem niejakiego Jacoba Hausmana. W 10 lat później okoliczni Indianie rozzłoszczeni jego groźbami spalili okazałą wodzową rezydencję, kładąc tym samym kres awanturniczym i pirackim wyczynom osady. Po dzień dzisiejszy oglądać można jeszcze ruiny okrytego ponurą sławą miejsca. W odległości zaledwie 1 mili od brzegu znajduje się San Pedro Underwater Archeological Park, gdzie na jego dnie spoczywa m.in. zatopiony w 1773 roku wrak hiszpańskiego galeonu. Islamoradę i Middle Keys (Marathon) łączy zbudowany w 1982 roku most o długości 2.3 mili, drugi pod względem długości w szeregu wysp Keys, będący przykładem jednego z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych budowli mostowych – nazwany Dante Fascell Bridge – zadedykowany kongresmanowi o tym samym nazwisku.

MARATHON – jest kompleksem wysepek o powierzchni 6 mil kwadratowych  i 11 tys. mieszkańcach. W jego skład wchodzą : Couch Key, Duch Key, Grassy Key, Crawl Key, Fat Deer Key, Vace Key i Pigeon Key.

Pierwsza z nich – COUCH KEY przypomina niewielki port rybacki z Nowej Anglii z białymi i schludnymi domkami stojącymi ciasno jeden obok drugiego i prostymi dokami portowymi. Po jej oceanicznej stronie znajdowała się niegdyś fabryka soli, która w 1937 roku po śmierci jej właściciela została zamknięta, a 65-akrowa wyspa porzucona. Dopiero w 1955 roku nastąpiło jej zasiedlenie i wybudowanie światowej klasy resortu turystycznego.

Nazwa następnej z wysp CRAWL KEY pochodzi od faktu istnienia ongiś zagród, w których hodowano żółwie morskie z przeznaczeniem na zupy i steki. Holenderskie słowo „kraal” lub hiszpańskie „corral” znaczy tyle samo co zagroda zbudowana z kamieni lub drewnianych bali.

Zarówno Overseas Highway jak i wiele innych ciekawych obiektów geograficznych, historycznych i przyrodniczych podziwiać można korzystając z usług biura Tramp Travel, które już od 29 lat organizuje autokarowe wycieczki po USA. Dla osób szczególnie zainteresowanych stanem Floryda i jego atrakcjami turystycznymi polecam mój film na DVD – „Floryda znana i nieznana” (2 godz.), który nabyć można w biurze lub zamówić telefonicznie.

Marek Brzeziński
Tramp Travel
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor