Styczeń 2017
Niewielkie zaludnienie Arabii spowodowało łatwe zajęcie regionu przez muzułmanów w VII wieku i założenie fortów najpierw przez Portugalczyków (XVI w), a od XVIII wieku przez Anglików. Brytyjczycy zawarli układy protekcyjne z emiratami zobowiązując się do prowadzenia w ich imieniu polityki zagranicznej na arenie światowej.
Na początku XX stulecia stała się modna biżuteria z perłami. Ciepłe, czyste wody Zatoki Perskiej stwarzają doskonałe warunki do rozwoju nie tylko raf koralowych, ale i bogatego życia innej morskiej fauny, w tym perłopławów. Piękne, różowe i białokremowe perły poławiane były w tym regionie od stuleci, jednak gwałtowny wzrost popytu na światowym rynku przyniósł intensywne wydobycie z rozległych ławic i kolosalne dochody dla lokalnych szejków. Lata 30. przyniosły nieszczęście, jakim dla producentów znad Zatoki Perskiej stał się japoński wynalazek hodowli pereł. Przez trzy dekady szejkowie trwali w kryzysie nie przeczuwając, że niespotykane w dziejach bogactwo zalega tuż pod dnem Zatoki.
Lata 60. przyniosły potężne fortuny wskutek odkrycia ogromnych złóż ropy naftowej. W 1968 emirat Abu Zabi rozpoczął na wielką skalę wydobycie i eksport ropy, Dubaj dołączył w 1970 roku. W 1971 Emiraty uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii notując stały i szybki wzrost gospodarczy, do czego przyczyniła się stabilna sytuacja polityczna, tania siła robocza i wysoka cena ropy naftowej. Pierwszym prezydentem został Zayed ibn Sultan an-Nahajan, władca Abu Zabi, a wiceprezydentem - szejk Dubaju. W latach 90. stało się oczywiste, że zasoby „czarnego złota” są bliskie wyczerpania i wynikła potrzeba zmiany struktury dochodów państwa. Szejkowie zainwestowali ogromne kwoty w transakcje handlowe, w budownictwo, sport i turystykę. Przekierowanie gospodarki na usługi, turystykę oraz wydawanie zezwoleń na zakup nieruchomości przez obcokrajowców zaowocowało boomem budowlanym na skalę porównywalną tylko z Chinami. Powstały projekty na światową skalę, z Burdż Chalifa i Wyspami Palmowymi jako przykładami niespotykanego do tej pory rozmachu i wdrażania najnowocześniejszych technologii. Szejkowie postanowili uczynić z Emiratów światowy węzeł komunikacji lotniczej, a pozycja linii lotniczych Emirates oraz Etihad wskazuje na rychły sukces. Emiraty posiadają największy kontenerowy port na świecie. Supernowoczesna infrastruktura hotelowa i sportowa przyciąga turystów i handlowców. Wskutek tej wszechstronnej transformacji gospodarki ropa naftowa daje obecnie tylko 18% dochodu narodowego.
Niedziela, w locie
Kiedy około południa otworzyłem już oczy, znajdowaliśmy się ponad Paryżem. Potem Innsbruck, Ljubljana, Bukareszt i Morze Czarne. Rejs UA 0976 wiódł do wschodniej Turcji. Ku naszej uldze samolot ominął Syrię, ku uldze jeszcze większej ominął także Irak, a ku sporemu zaskoczeniu - wleciał w przestrzeń powietrzną... Iranu! Kiedy ujrzałem za oknami jezioro Van Golu i wulkany (z biblijnym Araratem na horyzoncie), wiedziałem, że tuż po prawej znajduje się granica Iraku z kurdyjskim miastem Mosul nieopodal. Samolot leciał dalej, opuścił Turcję i ponad jeziorem Urmia w Iranie skierował się na południowy-wschód, już prosto w kierunku Dubaju. Amerykańska maszyna szybuje poprzez cały Iran!
Jest już godzina 22, kiedy podchodzimy do lądowania na supernowoczesnym lotnisku w Dubaju. Kolejka do imigracyjnej odprawy jest długa, urzędnicy - wyłącznie rdzenni Emiratczycy - pracują dokładnie i w końcu dają całej grupie upragnioną pieczątkę wjazdową. Po 20 minutach jazdy docieramy do 4-gwiazdkowego hotelu świetnie położonego w dzielnicy Deira. Różnica czasu do GMT wynosi +4 godziny, do naszego Chicago - aż 10 godzin. Pora na zasłużony odpoczynek.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka
Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży Exotica Travel. Biuro organizuje wycieczki po całym świecie, w tym do Emiratów w listopadzie 2018. Informacje i rezerwacje: Exotica Travel, 6773 W.Belmont Ave, Chicago IL 60634. tel. (773) 237 7788, strona internetowa: http://www.andrzejkulka.com.