W czwartek 7 grudnia 2023 wylądowaliśmy w Kolebce Ludzkości, w krainie, gdzie człowiek PO RAZ PIERWSZY STĄPAŁ PO ZIEMI jako istota dwunożna! A stało się to 3.2 miliony lat temu, jak można sądzić z naukowych badań po znalezieniu szczątków australopiteka "Lucy" w 1974 roku. Donald Johanson, archeolog z Cleveland, Ohio, dokonał tego wiekopomnego odkrycia w dolinie Awash w Hadarze, w Trójkącie Awarskim. Dobrze zachowany szkielet archaicznej kobiety znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym Etiopii w centrum Addis Abeby. Pozostałości Australopiteka afarensis, które są tutaj eksponowane i dokładnie opisane, to kopie, gdyż oryginał przechowywany jest w sejfie, gdzieś obok nas, na terenie tego ciekawego muzeum. Oryginalne szczątki były przez 6 lat (2007-2013) wystawiane w wielu miastach USA, włącznie z Field Museum w Chicago, gdzie miałem szczęście widzieć je osobiście. Dzisiaj podziwiamy odlewy i rekonstrukcję, która - w tym akurat miejscu - sprawia niebywałe wrażenie. Skąd zastanawiające imię Lucy? Otóż archeolodzy w obozie, w dniu odkrycia, namiętnie grali słynny przebój Beatlesów "Lucy in the sky with diamonds".
Australopitek Lucy, skala porównawcza
Rekonstrukcja
Muzeum Narodowe znalazło się na początku zwiedzania stolicy, gdzie dzielnie zwalczamy 9-godzinną różnicę czasu, jaka dzieli nas od domu. Nie tylko "Lucy", ale mnóstwo innych obiektów z historii obecnego terytorium Etiopii oglądamy dzisiejszego przedpołudnia: narzędzia rolnicze, broń, naczynia, stroje, pradawne stele nagrobne, rzeźby, ikony, a nawet tron cesarza Hajle Selasje można tu oglądać, przekonując się, jaką bogatą - a w sumie mało znaną - historię posiada Etiopia! Jej dzieje są fascynujące, chociaż nadal pozostające niejako w cieniu sąsiedniego Egiptu czy Bliskiego Wschodu. Kiedy bliżej przyglądamy się historii tego rejonu, odkrywamy niebywałe skarby skrycie chowane przed okiem statystycznego turysty, ale nie przed nami - bystrymi obserwatorami dziejów ludzkich cywilizacji. Zaczyna się przygoda z Etiopią, która po dwóch tygodniach - jak się okaże - przekształci się w mocne uczucie zachwytu nad tym pięknym krajem i jego mieszkańcami.
Tron ostatniego cesarza Etiopii
Obraz z Matką Boską, Jezusem i cesarzem, Muzeum Narodowe Etiopii
Prosto z muzeum podążamy na wzgórze Entoto, które z doskonale zagospodarowanego tarasu widokowego, na wysokości 3,200 metrów nad poziomem morza, ukazuje rozległą panoramę 5,5-milionowej metropolii Addis Abeby. Wykonujemy całe serie pamiątkowych zdjęć i ponownie ratujemy się aromatyczną kawą, aby jeszcze z godnością przetrwać wizytę w Miejskiej Katedrze. Mimo że Katedra pozostaje w remoncie, jej widok z zewnątrz i obserwacja przybywających się pomodlić ludzi, powoli przyzwyczaja nas do zrozumienia, jak silna jest wiara chrześcijańska w Etiopii, gdzie około 44% ludności należy do etiopskiego kościoła prawosławnego, a 34% wyznaje islam. Reszta to protestanci i animiści wyznający tradycyjne, murzyńskie wierzenia! Warto w tym miejscu dodać, że królestwo Aksum na północy kraju, było jednym z pierwszych państw chrześcijańskich na świecie, które oficjalnie przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową już w IV wieku, a więc znacznie wcześniej niż większość krajów europejskich. Wracamy do hotelu, spożywamy wyborną kolację, gdzie absolutnie należy polecić wyjątkowo smacznego okonia nilowego z grilla, po czym.... padamy do łóżek jak niemowlęta.
Święty Jan z orłem przed Katedrą
Ksiądz ze stołecznej Katedry, Addis Abeba
Tekst: Andrzej Kulka
Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Etiopią włącznie, od 30 listopada do 16 grudnia 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/etiopia-2024-12-dni/