28 maja 2016

Udostępnij znajomym:

Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z krótkim opracowaniem na temat możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego opłacanego w Polsce w przypadku wspierania celów społecznie użytecznych. Niemal każdy z nas pomaga. Wspiera różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia, przekazuje środki za pomocą portali crowfundingowych, takich jak np. siepomaga.pl.

Nie każdy natomiast wie, że taka pomoc może zmniejszyć kwotę podatku dochodowego należnego do zapłaty w Polsce. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje nt. zwolnień podatkowych w tym zakresie.

Osoby fizyczne

Osoba fizyczna ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania dokonanych przez siebie darowizn przekazanych na cele: pożytku publicznego lub na cele kultu religijnego. Dodatkowo honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew rzadkich grup, zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi.

Zasadą jest, że podstawę opodatkowania zmniejszają wszystkie kwoty darowizn do limitu 6% dochodu.

Odnosząc się do darowizn na cele pożytku publicznego należy wskazać, że mowa tutaj o wszystkich darowiznach przekazywanych realizację tzw. ”zadań publicznych” wskazanych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Katalog wskazanych tam zadań jest bardzo szeroki, mieszczą się w nim inicjatywy związane z ochroną zdrowia, kulturą, sportem, nauką, wspieraniem osób wykluczonych, kultywowaniem wartości i tradycji, upowszechnianiem określonych postaw, wspieraniem przedsiębiorców, wspieranie Polonii za granicą etc. Środki darowizny mogą być przekazywane polskim organizacjom, jak również organizacjom realizującym podobne cele z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest konieczne, aby organizacja będąca beneficjentem dotacji posiadała status organizacji pożytku publicznego.

Odliczeniu nie podlegają natomiast darowizny dokonane na rzecz osób prywatnych, nawet jeśli są dokonywane w celu pożytku publicznego. Przykładowo, jeżeli zamiarem podatnika jest wsparcie procesu leczenia określonego dziecka, to aby skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego powinien darowiznę przekazać za pośrednictwem organizacji pozarządowej opiekującej się tym dzieckiem, a nie bezpośrednio na rachunek rodziców dziecka. Może to być natomiast tzw. darowizna celowa, tzn. przekazywana z poleceniem, aby przeznaczyć ją na pomoc konkretnej osobie.

Nie można odliczyć darowizny dokonanej na rzecz partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji utworzonych przez partie polityczne.

Podatnik, aby skorzystać ze zwolnienia, powinien wykazać dokonanie darowizny. Potwierdzeniem dokonania darowizny pieniężnej powinno być potwierdzenie przelewu. W przypadku innych darowizn ustawa w sposób szczegółowy reguluje, jakim potwierdzeniem podatnik powinien dysponować.

Jeśli chodzi o darowizny na cele kultu religijnego zaliczyć do nich należy m.in. środki przeznaczone na budowę kościoła, na jego remont, wyposażenie, na zakup przedmiotów liturgicznych. Adresatami darowizn na cele kultu religijnego będą kościoły, zakony, parafie.

Co istotne, w przypadku darowizn przekazywanych na rzecz kościoła katolickiego nie obowiązuje limit odliczenia wynoszący 6% dochodów. Zgodnie bowiem z art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku państwa do kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają u darczyńców wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Szczególna ustawa, będąca źródłem tej ulgi, nie przewiduje limitu, do jakiego można z niej skorzystać. Natomiast warunkiem koniecznym dla uprawnienia podatników do odliczenia od podstawy opodatkowania pełnej kwoty darowizn przeznaczonych na tę działalność, jest uzyskanie pokwitowania otrzymania darowizny przez kościelną osobę prawną oraz w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Osoby prawne

Z podobnej ulgi mogą skorzystać spółki i podmioty opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Otóż podatnicy mogą odliczyć od dochodu będącego podstawą opodatkowania darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego organizacjom realizującym te zadania w Polsce (stowarzyszenia, fundacje, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego) oraz organizacjom z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu. Limit odliczenia jest tutaj więc wyższy. Osoby prawne mogą odliczyć od dochodu również darowizny przekazywane na cele kultu religijnego. Zasady rozliczenia pozostają podobne, co w przypadku osób fizycznych.

Justyna Witas-Chłopek
radca prawny
www.jwrp.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor