----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

07 listopada 2023

Udostępnij znajomym:

Forum internetowe, które miesięcznie odwiedza prawie 10 milionów użytkowników, łatwo dostępne dla każdego i często odwiedzane nawet przez dzieci, dostarcza użytkownikom wyraźnych wskazówek na temat tego, jak popełnić samobójstwo za pomocą trucizn lub innych metod. Jego użytkownicy zachęcają do popełnienia samobójstwa, wysyłają pochwały do tych, którzy taką decyzję podjęli i żegnają się publicznie. Strona – której adresu nie podajemy – odpowiedzialna jest za setki samobójstw na całym świecie, w tym ponad 50 potwierdzonych przypadków w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy zaczęto prowadzić dziennikarskie dochodzenie w tej sprawie.

W 2021 r. dziennik „The New York Times” zidentyfikował 29-letniego Lamarcusa Smalla z miejscowości Huntsville w Alabamie jako współtwórcę tej strony. Drugi współzałożyciel, zidentyfikowany jako Diego Joaquín Galante, podobno mieszka w Urugwaju.

Na stronie znajdują się fora publiczne, czaty na żywo i możliwość wysyłania prywatnych wiadomości na temat zakończenia życia, a także posty pożegnalne i popełniane w czasie rzeczywistym samobójstwa, do czego dochodziło wielokrotnie.

„Ostatecznie to ludzie są odpowiedzialni za swoje własne czyny” –napisano na stronie. „Niewiele możemy z tym zrobić”.

Kim są założyciele strony

Galante i Small zarządzali tą witryną przez lata jako forum „pro-choice”, wspierające swoich członków w podejmowaniu decyzji o życiu lub śmierci. Zrzesza ono około 40 000 osób na całym świecie, a odwiedzane jest przez ok. 10 milionów.

Small podobno opisał tę witrynę jako „miejsce, w którym ludzie mogą swobodnie rozmawiać o swoich problemach, nie martwiąc się o to, że zostaną „uratowani” lub „będą musieli wysłuchiwać pustych frazesów na ten temat”.

Obydwaj, zarówno Galante jak i Small, określają siebie jako tzw. „incels” – osoby mimowolnie żyjące w celibacie - od zbitki angielskich wyrazów involuntary celibacy, lub involuntarily celibate, członkowie internetowej subkultury ludzi, którzy definiują samych siebie jako osoby niezdolne do znalezienia romantycznego lub seksualnego partnera pomimo chęci. Dyskusje na incelskich forach często charakteryzują się żalem i nienawiścią, mizoginią (nienawiścią wobec kobiet i dziewcząt), mizantropią (niechęć do ludzi jako gatunku), niską samooceną i obrzydzeniem samym sobą, rasizmem.

Amerykańskie Southern Poverty Law Center opisuje subkulturę jako część internetowego ekosystemu męskiej supremacji i zalicza ją jako grupę nienawiści. Incele są przeważnie heteroseksualnymi mężczyznami i w większości są biali. Szacunki odnośnie ich liczby są różne i najczęściej podaje się, że osób utożsamiających się z tą subkulturą może być kilkaset tysięcy.

Strona wciąż działa

Po dochodzeniu „The New York Times” obaj ogłosili, że przekazali witrynę nowym administratorom o podobnych przekonaniach, na razie anonimowym. Strona wciąż działa.

Według raportu BBC z ubiegłego tygodnia, kolejny duży dostawca internetowy w Wielkiej Brytanii dodał tę witrynę do listy stron blokowanych przez filtr bezpieczeństwa. Nie ma na razie informacji o podobnych decyzjach w USA.

Brytyjski rząd przyznał niedawno krajowemu organowi regulacyjnemu ds. telewizji i technologii uprawnienia do blokowania takich stron internetowych i nakładania wielomilionowych kar finansowych zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie w Internecie. W Stanach Zjednoczonych takie prawo nie obowiązuje. Podobny projekt ustawy został zaproponowany w Kongresie w zeszłym roku, ale na propozycji się skończyło.

Internetowy ruch „incel” staje się coraz bardziej brutalny i ekstremalny

Już w ubiegłym roku The Washington Post informował, że Center for Countering Digital Hate - CCDH (Centrum Przeciwdziałania Nienawiści Cyfrowej) przeanalizowało ponad milion postów wskazujących na wzrost poparcia dla gwałtów i masowych zabójstw.

Jak wynikało z ówczesnego raportu, najważniejsze forum dla mężczyzn, którzy uważają się za osoby pozostające w mimowolnym celibacie, ulega coraz większej radykalizacji i dąży do normalizacji gwałtu na dzieciach. Chodziło właśnie o stronę, której adresu i nazwy nie podajemy, a którą założyli Small i Galante. Stwierdzono wyraźny wzrost na niej liczby rozmów na temat masowych morderstw i rosnącą akceptację dla napaści seksualnych na dziewczynki w okresie dojrzewania.

W raporcie wskazano również, że platformy takie jak YouTube i Google, a także firmy zajmujące się infrastrukturą internetową, takie jak Cloudflare, ułatwiają rozwój forum, które według raportu odwiedza co miesiąc 2,6 miliona osób (w ciągu kolejnego roku liczba ta gwałtownie wzrosła).

„To nowatorski, nowy, brutalny ruch ekstremistyczny zrodzony w epoce Internetu, który nie posiada typowych cech brutalnych ruchów ekstremistycznych, do których przyzwyczajone są organy ścigania” – mówił na łamach dziennika Imran Ahmed, założyciel i dyrektor generalny CCDH. „Nasze badanie pokazuje, że jest zorganizowane, ma przekonującą ideologię i jasno stwierdza, że gwałcenie kobiet, zabijanie kobiet i gwałcenie dzieci jest wyraźną częścią praktykowania ich ideologii”.

Incel obwinia kobiety za swoje życiowe niepowodzenia

Termin ten powstał kilkadziesiąt lat temu i chociaż pierwsze forum incel zostało założone przez kobietę w połowie lat 90. XX wieku, od tego czasu społeczności incel stały się prawie wyłącznie męskie. Ideologię powiązano z dziesiątkami morderstw i napaści w ciągu ostatniej dekady, z których najważniejszy dotyczył Elliota Rodgera, 22-letniego samozwańczego incela, który zamordował sześć osób w wyniku napadu szału z użyciem noża i strzelaniny w Santa Barbara w Kalifornii w 2014 r. Przed samobójstwem zamieścił długi manifest i filmy na YouTube promujące ideologię incel.

Secret Service opublikował w marcu 2022 roku raport ostrzegający, że przemoc wobec kobiet stanowi rosnące zagrożenie terrorystyczne w USA.

„Analiza ich dyskursu pokazuje, że ta podstawowa grupa stanowi wyraźne i aktualne zagrożenie dla kobiet i innych młodych mężczyzn oraz ujawnia wyłaniające się zagrożenie dla naszych dzieci” – czytamy w raporcie.

Forum zostało założone w 2017 roku przez Galante, znanego w Internecie jako „Sierżant Incel” i Lamarcusa Small, w odpowiedzi na zakaz Reddita dla takiej działalności. Oferowane jest przez kilka serwisów internetowych, między innymi Discord, dostępny tylko na zaproszenie dla swoich członków, oraz przez aktywny kanał w aplikacji Telegram. Moderatorzy forum prowadzą także konto na Twitterze, które promuje ideologię incel i atakuje krytyków.

Głównie nastolatkowie

Według CCDH nastoletni chłopcy należą do najbardziej aktywnych i ekstremalnych użytkowników forum. Jak wynika z analizy, forum umożliwia im uczestnictwo w nim, zachęcając do ukrywania witryny przed wścibskimi rodzicami lub nauczycielami za pomocą funkcji maskującej witrynę promującą marketing bananów.

Co robi rząd?

Niewiele. Organizacja CCDH wezwała rządowe organy regulacyjne do znalezienia sposobów zwalczania ideologii incel i ograniczenia dostępności witryny. Na razie nie zrobiono nic.

„Nie należy tego pozostawiać dobrej woli Big Tech, którzy czerpią korzyści z tworzenia i rozpowszechniania takich treści” – czytamy w raporcie.

„To forum jest brutalnym manifestem ideologicznym, ale na miarę XXI wieku” – powiedział Ahmed. „Pozostawiona sama sobie społeczność ta uległa dalszej radykalizacji, a jej ideologia staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczna”.

na podst. bbc, al.com, washingtonpost
rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor