ARKA – grupa poetycka promująca poezję w Chicago
Dnia 29 kwietnia 2016 roku Grupa Poetycka ARKA zorganizowała jubileuszową – pięćdziesiątą Biesiadę Poetycko – Muzyczną w Alibaba Retro w Chicago. Te comiesięczne spotkania w każdy ostatni piątek miesiąca, już na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Wietrznego Miasta. Przed czterema laty nikt nie przewidział ani życzył tej grupie przetrwania, a tym bardziej żadnych sukcesów. Dzięki wytrwałości i systematyczności prowadzącej tę grupę Elżbiecie Chojnowskiej udało się nie tylko zorganizować i poprowadzić 50 Biesiad Poetyckich, ale również zredagować ponad 160 wydań kolumny poetyckiej w Tygodniku Monitor wydawanym w Chicago w formie papierowej oraz na Internecie.
Grupa Poetycka ARKA ma swoich zwolenników nie tylko w Chicago i Nowym Jorku, ale również w Polsce, Kanadzie, Anglii, Danii i w wielu innych krajach. Współpracuje z kilkoma ośrodkami kulturalnymi. Tutaj należy wymienić ścisłą współpracę z poetą Jerzym Fryckowskim i Zbigniewem Babiarz-Zych, którzy wielokrotnie udostępnili „Powiat Słupski” oraz łamy poetyckich almanachów i czasopism kulturalnych poetom z Grupy ARKA.
Kontakty z poetą i promotorem kresów – Krzysztofem Kołtunem z Chełmna pozwalają na utrzymanie wartości historyczno-patriotycznych i więzi z literaturą kresową.
Zmarły we wrześniu ubiegłego roku poeta oraz dziennikarz i krytyk literacki, Józef Komarewicz, wielokrotnie pisał o poetach z Grupy ARKA, podkreślając ich dorobek i znaczenie nie tylko na emigracji.
Współpraca z redakcją „Gwiazdy Polarnej” – najstarszej polskojęzycznej gazety z Wisconsin – daje wsparcie i dostęp do poezji oraz informacji o poetach wcześniej tworzących na emigracji. Chojnowska bardzo ceni relacje i często korzysta z ich doświadczenia, jak również ma nadzieję na współpracę drukarską i cykliczne wydawanie tomików poetyckich.
Oczywiście nie można zapomnieć o poetach z Polski, którzy gościnnie występowali na Biesiadach tej grupy. Tutaj przede wszystkim należy wymienić Annę Ulman oraz Józefa Węgrzyna.
Jedną z wielu osób, które zainteresowały się grupą ARKA była Dr Agnieszka Janiak, która stwierdziła „… ARKA to nie tylko Grupa Poetycka – to Grupa Twórcza, skupiająca nie tylko poetów, ale również ludzi o różnorodnych zainteresowaniach…”. Dr Janiak miała całkowitą rację, ponieważ na spotkania oprócz poetów przychodzą i prezentują się muzycy, piosenkarze, aktorzy, pisarze, malarze, graficy, fotografowie, kolekcjonerzy oraz miłośnicy poezji, którzy niekoniecznie piszą własne wiersze, ale na spotkania przynoszą i prezentują poezje poetów znanych i nieznanych. I tak Marian Włodarski, Grażyna Jachimiak, Elżbieta Wiśnicka oraz Marian Bagiński, którzy urozmaicają Biesiady prezentując poezje klasyków oraz współczesnych poetów polskich. W ten sposób Grupa ARKA nie zamyka się tylko w swoim wąskim – poetyckim środowisku, ale również pozwala publiczności czynnie uczestniczyć w spotkaniach.
Tylko niektóre spotkania miały określony temat np. patriotyczny, rodzinny, świąteczny, oraz niezapomniane Wigilijne Biesiady Poetyckie połączone z opłatkiem i tradycyjnym obiadem. Dzięki właścicielce Alibaba Retro, Barbarze Szymańskiej, spotkania Grupy ARKA to nie tylko przeżycie estetyczne, ale również możliwość dobrej zabawy, jako że po Biesiadzie ma miejsce dancing, na którym miłośnicy poezji mogą potańczyć. Często spotkania nie kończą się na prezentacji poezji. Prowadzą również dyskusje i warsztaty poetyckie. Elżbieta Chojnowska często mówi „nie ma poetów doskonałych, dlatego każdy piszący powinien ciągle doskonalić swój poetycki warsztat”.
Każda Biesiada jest wyjątkowa i niepowtarzalna, nie ma poprzedzających specjalnych przygotowań ani też przedstawień. Spontaniczność to główna akcja każdego spotkania, uczestnicy tych spotkań czytają to, co czują, co dla nich ma znaczenie oraz wartość w danym momencie i to właśnie poczucie spełnienia w połączeniu z podkładem muzycznym sprawia nastrój wyjątkowy. Należy tu wspomnieć Marcina Kowalika, Justynę Chojnowską, Jurka Kaczorowskiego i Mirę Zaniewską, którzy zapoczątkowali elementy muzyczne w pierwszych dwóch latach działalności grupy, a obecnie jest to kontynuowane przez Marka Kalinowskiego, Marka Kulisiewicza, Mirę Szable oraz Maryję Szajert, która wprowadza uczestników w tajemniczy nastrój przy dźwiękach indiańskiego fletu. Tego nie można opisać, to trzeba przeżyć.
Tak jak poprzednie Biesiady, tak i ta 50 była wyjątkowa i niepowtarzalna. Po muzycznym wprowadzeniu przez Mirę Szablę i krótkim podsumowaniu ponad czteroletniej działalności Grupy Poetyckiej ARKA zaprezentowanych przez Elżbietę Chojnowską, do mikrofonu podszedł znany w Chicago aktor – Tadeusz Chrzanowski, który przedstawił wiersze Władysława Broniewskiego „Poezja” oraz „Ania”.
Marek Kalinowski z wyczuciem grał podkład muzyczny, do którego kolejno wiersze czytali: Mira Zaniewska, Iwona Szybowska, Janusz Kliś, Stefania Murawska, Elżbieta Chojnowska, Nina Pielarz, Grażyna Jachimiak, Zofia Bukowska, Urszula Brynda, Marian Włodarski, Krystyna Kowal, Krzysztof Zwierzchowski, Ryszard Żmudzki, Elżbieta Wiśnicka, Izabela Trzaska, Marian Bagiński, Katarzyna Jabłonowski oraz pani Sophie. Na zakończenie Marek Kulisiewicz zaśpiewał piosenkę, do której tekst napisała Ewa Lipska.
Następnie prowadząca Biesiadę Elżbieta Chojnowska przy okazji obchodów jubileuszu 50 Biesiad Poetyckich ogłosiła najlepszą Książkę Roku 2015, wydaną na emigracji w języku polskim. Została nią publikacja Mirosławy Kruszewskiej „Polacy w Ameryce". Ze względu na nieobecność laureatki dyplom zostanie przesłany pocztą, a przybliżając publiczności postać Mirosławy Kruszewskiej, również poetki, Mira Zaniewska – aktorka – przeczytała kilka wierszy M. Kruszewskiej z dwujęzycznego tomiku „W pułapce wolności – Trapped In Freedom”. Książka Mirosławy Kruszewskiej została wydana w wydawnictwie Point Publication Inc. i jest długo oczekiwanym, najnowszym opracowaniem losów polskiej emigracji w Ameryce od czasów najdawniejszych do współczesności.
Po oficjalnym spotkaniu była również niespodzianka – szampan i tort dla Zofii Bukowskiej z okazji jej urodzin, wypieku jednego z poetów – Krzysztofa Zwierzchowskiego i jego małżonki. Oczywiście było też tradycyjne „100 lat” odśpiewane przez biesiadników oraz ciasto i kawa ufundowane przez właścicielkę Alibaba Retro – Barbarę Szymańską dla wszystkich.
Jeżeli chodzi o plany na przyszłość Grupy Poetyckiej ARKA, to jest to wspólny druk zbioru poezji ze współpracą redakcji gazety Gwiazda Polarna w Wisconsin.
Następna Biesiada Poetycka Grupy ARKA odbędzie się w stałej lokalizacji Alibaba Retro w Chicago przy zbiegu ulic Harlem i Foster już 27 maja 2016 roku o godz. 8 wieczorem. Tym razem będzie ona poświęcona matkom, ponieważ maj jest miesiącem naszych matek na ziemi i w niebie oraz dzieciom z okazji zbliżającego się ich święta 1 czerwca. W związku z tym poeci chcą zorganizować dobrowolną zbiórkę finansową przeznaczoną na Dom Samotnej Matki w Chicago, w którym pod opieką Siostry Marty przebywają ci, którzy potrzebują wsparcia i bezpiecznego miejsca. Wstęp na spotkanie tak jak zawsze jest wolny i otwarty dla wszystkich, natomiast donacja na pomoc matkom i dzieciom dobrowolna.
A więc do zobaczenia na 51 Biesiadzie Grupy Poetyckiej ARKA.
Edward Dusza