17 lipca 2024

Udostępnij znajomym:

Czy można wyleczyć zęby raz na zawsze i mieć przysłowiowy spokój do końca życia?

Niestety, nie zawsze.

Większość pacjentów decydujących się na mostki, korony czy licówki chciałoby, aby te usługi dentystyczne były jak najtrwalsze.

Tak może się zdarzyć w przypadku dobrze i prawidłowo wykonanych zabiegów.

W wielu przypadkach, po paru latach, należy dokonać przeglądu zębów i wymienić zużyty materiał.

Żywotność i trwałość usług stomatologicznych jest różna i zależy od takich czynników jak: jakość pracy, rodzaj pracy i indywidualny styl życia pacjenta.

Usługi stomatologiczne powinny być wykonane dobrze, przez najlepszych, wykwalifikowanych specjalistów. Innym czynnikiem gwarantującym długotrwałość leczenia stomatologicznego jest wysoka jakość materiałów użyta w jego procesie.

Do czynników indywidualnych zaliczamy obok jakości życia pacjenta, także jego nawyki.

Jednym z czynników wpływających na krótsze życie plomb czy mostków jest zgrzytanie zębami.

Pacjenci, w trakcie zgrzytania zębami mogą naruszać strukturę plomby i zęba.

Innym czynnikiem mogą być wady zgryzu i nieprawidłowy zgryz, który wpływa na jakość zębów, oraz trwałość leczenia dentystycznego.

Ważnym czynnikiem jest skład materiału dentystycznego używanego w trakcie leczenia. Niektóre materiały są trwalsze niż inne. Dla przykładu tytan, stosowany przy wstawianiu implantów, może służyć pacjentom przez całe życie. Kompozytowe materiały mają znacznie mniejszą trwałość. 

Bardzo ważnym czynnikiem, zależnym od pacjenta jest styl życia i dieta.

Higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Brak codziennej higieny jamy ustnej bądź niedbałość o zęby czy implanty, wcześniej czy później może powodować problemy.

Negatywnie na prace stomatologiczne wpływa uprawianie sportów siłowych, jedzenie lub rozgryzanie twardych pokarmów, oraz ciągnących się, trudnych do przeżucia pokarmów.

Innym wrogiem zdrowia jamy ustnej jest palenie.

Jak długo w takim razie możemy liczyć na trwałość usług dentystycznych?

Wypełnienia zębów mają różną trwałość w zależności od rodzaju wypełnienia. Złote wypełnienia są najtrwalsze. Mogą dobrze funkcjonować od 15 do 30 lat. Plomby z amalgamatu srebrnego zwykle wymagają wymiany po 10-15 latach. Wypełnienia kompozytowe są najmniej trwałe i zwykle wytrzymują od pięciu do siedmiu lat. Implanty dentystyczne mogą przetrwać średnio od kilkunastu lat do końca życia, jeśli są właściwie pielęgnowane poprzez codzienną higienę jamy ustnej w domu i regularne wizyty u dentysty. Licówki wytrzymują średnio dziesięć lat. Materiały, z których wykonane są okleiny, stają się coraz trwalsze, co może zwiększyć ich żywotność. Korony dentystyczne zazwyczaj wytrzymują około 10 do 15 lat. W niektórych przypadkach korony mogą przetrwać nawet do 25 lat. Protezy mogą służyć średnio od pięciu do ośmiu lat przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Mosty dentystyczne mogą trwać od pięciu do 15 lat. Średnio można oczekiwać, że most dentystyczny wytrzyma około dziesięciu lat.

Pacjenci decydujący się na nowe wypełnienia, implanty czy mostki powinni być świadomi, że po kilkunastu latach mogą one wymagać wymiany. Należy pamiętać, że żywotność większości zabiegów dentystycznych znacznie się skraca, jeśli pacjent nie dba o higienę jamy ustnej, a jego styl życia jest szkodliwy dla zdrowia zębów. Prawidłowe wykonanie zabiegu stomatologicznego, utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety i przestrzeganie instrukcji pielęgnacji zębów sprawia, że mostki, korony, implanty i plomby mogą służyć dużo dłużej.

Najlepszym źródłem informacji o usługach dentystycznych jest twój lekarz dentysta, który nie tylko zna twoją historię zdrowia, ale także może przewidzieć rezultaty leczenia. Twój lekarz dentysta dobierze też najlepszy plan leczenia.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

BAUMERT LAW

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor