----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

26 marca 2017

Udostępnij znajomym:

Zwolennicy legalizacji marihuany starają się stworzyć w Illinois grunt do tego, aby stało się pierwszym stanem Midwest i dziewiątym w całych Stanach Zjednoczonych, który zalegalizuje rekreacyjne użycie marihuany, twierdząc, że jest to sposób na rozwiązanie kryzysu budżetowego stanu.

Dwaj ustawodawcy z Illinois złożyli w zeszłym tygodniu propozycję, która pozwoliłaby mieszkańcom powyżej 21 roku życia posiadać, uprawiać lub kupować do jednej uncji (28 gramów) marihuany oraz upoważnionym biznesom na sprzedaż produktów związanych z paleniem marihuany, podlegających stanowej regulacji. Twierdzą, że przyczyniłoby się to do wypełnienia wielomiliardowej luki budżetowej, przynosząc od 350 do 700 milionów dolarów wpływów z podatków.

Krajowa grupa zwolenników marihuany "Marijuana Policy Project" oparła swoje obliczenia na sugerowanym podatku wynoszącym $50 od uncji w hurcie oraz standardowym podatku od sprzedaży detalicznej w Illinois wynoszącym 6.25%, a także danych dotyczących użycia marihuany w Stanach Zjednoczonych i cen sprzedaży rekreacyjnej marihuany w Kolorado.

Każdy stan, który do tej pory zalegalizował marihuanę, zrobił to w oparciu o głosowanie wyborców w tej sprawie. Zwolennicy zalegalizowania marihuany w Illinois nie są sami, siedemnaście innych stanów, w tym Missouri, rozważa również podjęcie działań legislacyjnych w tej sprawie.

Kelly Cassidy, chicagowska demokratka, która była jedną z pomysłodawców wprowadzonej w 2014 roku legalizacji medycznej marihuany w stanie Illinois, popiera propozycję w Izbie. Powiedziała, że stany, które dokonały legalizacji marihuany, doświadczyły wzrostu gospodarczego ze względu na zwiększone wpływy z podatków, nowe miejsca pracy oraz zwiększoną turystykę.

"Mówimy o wszelkiego rodzaju sposobach na zwiększenie dochodów" - powiedziała Cassidy, odnosząc się do starań ustawodawców w walce z trwającym od prawie dwóch lat kryzysem budżetowym. "Równie dobrze możemy rozważyć także taki pomysł".

Wspólnie z senator Heather Steans, która sponsorowała prawo dotyczące dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany w zeszłym roku, mają zamiar rozpocząć rozmowy z przedstawicielami władz, grupami biznesowymi i opinią publiczną wiosną tego roku.

Związek zawodowy policjantów pozostaje przeciwko legalizacji marihuany. W tej sprawie nie wypowiedział się jeszcze gubernator Bruce Rauner.

ont-family:Arial'> 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor