Ponad milion osób otrzyma wkrótce niespodziankę na koniec roku od IRS w postaci czeków stymulacyjnych o łącznej wartości 2,4 miliarda dolarów.
Automatyczne wpłaty dla uprawnionych
IRS zapowiedział, że automatyczne wpłaty zostaną zrealizowane jeszcze w grudniu, a w większości przypadków dotrą na konta bankowe podatników do końca stycznia 2025 roku. Pieniądze trafią do tych, którzy nie ubiegali się o tzw. recovery rebate credit na swoich zeznaniach podatkowych za 2021 rok, choć byli do tego uprawnieni. Kredyt ten obejmuje zarówno podatników, jak i ich osoby na utrzymaniu, i wynosi do 1,400 dolarów na osobę.
"Analizując nasze wewnętrzne dane, zauważyliśmy, że milion podatników przeoczyło możliwość ubiegania się o ten złożony kredyt, choć było do niego uprawnionych" - powiedział komisarz IRS Danny Werfel. "Aby uniknąć komplikacji i szybko dostarczyć te środki, realizujemy te płatności automatycznie".
Kryteria kwalifikacyjne
Wysokość otrzymanej płatności będzie zależeć od kilku czynników, w tym dochodów, statusu małżeńskiego oraz liczby osób na utrzymaniu. Na przykład, płatność zaczynała być stopniowo zmniejszana dla osób, które osiągnęły dochód brutto skorygowany (AGI) powyżej 75,000 dolarów, oraz dla małżeństw z AGI powyżej 150,000 dolarów. Małżeństwo z trójką dzieci i AGI wynoszącym 149,000 dolarów otrzymałoby łącznie 5,600 dolarów.
Płatności będą wysyłane automatycznie na konta bankowe, których dane IRS posiada z ostatnich zeznań podatkowych za 2023 rok. W przypadku braku tych danych, środki zostaną przesłane w formie papierowego czeku pocztą. Podatnicy, którzy chcą uniknąć opóźnień w otrzymaniu płatności, powinni upewnić się, że ich dane kontaktowe oraz informacje o koncie bankowym są aktualne w systemie IRS. Można to zrobić, logując się na swoje konto na stronie internetowej agencji lub kontaktując się z lokalnym biurem IRS.
Trzy rundy federalnych czeków stymulacyjnych
W początkowej fazie pandemii rząd federalny wprowadził trzy programy ekonomicznych płatności stymulacyjnych, aby wesprzeć osoby i rodziny borykające się z trudnościami finansowymi. Pierwszy czek wynosił do 1,200 dolarów na osobę i 500 dolarów na osobę na utrzymaniu; drugi – do 600 dolarów na osobę oraz 600 dolarów na osobę na utrzymaniu; trzeci – do 1,400 dolarów na osobę oraz 1,400 dolarów na osobę na utrzymaniu.
Trzeci czek był częścią American Recovery Plan, wartym 1,9 biliona dolarów, który podpisał prezydent Joe Biden w marcu 2021 roku. W sumie amerykańskie gospodarstwa domowe otrzymały ponad 476 milionów płatności pomocowych o łącznej wartości 814 miliardów dolarów.
Każda z rund czeków miała inne kryteria kwalifikacyjne, choć generalnie były one skierowane do osób i gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Trzecia runda rozszerzyła definicję osoby na utrzymaniu, obejmując studentów, dorosłych z niepełnosprawnościami oraz starszych Amerykanów.
W ostatnich latach niektóre stany poszły w ślad federalnego rządu i wypłaciły swoje własne wersje czeków stymulacyjnych, by wesprzeć gospodarstwa domowe dotknięte inflacją lub rosnącymi cenami paliw. Przykładowo, na początku tego miesiąca gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul zaproponowała wypłatę 8,6 miliona mieszkańców stanu tzw. refundacji inflacyjnej w wysokości od 300 do 500 dolarów na gospodarstwo domowe.
Wciąż można złożyć zeznanie podatkowe za 2021 rok
IRS zachęca osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania podatkowego za 2021 rok, w ramach którego mogły ubiegać się o pierwotną płatność stymulacyjną, aby zrobiły to jak najszybciej, ponieważ złożenie takiego zeznania może przyspieszyć otrzymanie środków. Podatnicy mogą nadal złożyć zeznanie i ubiegać się o recovery rebate credit do 15 kwietnia 2025 roku.
"Uprawnieni podatnicy, którzy nie złożyli jeszcze zeznania, muszą to zrobić, by ubiegać się o recovery rebate credit, nawet jeśli ich dochody z pracy, działalności gospodarczej lub innych źródeł były minimalne lub nieistniejące," podała agencja w komunikacie.
rj