----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

05 grudnia 2023

Udostępnij znajomym:

Warto pielęgnować świąteczne drzewko nie tylko po to, aby jak najdłużej stało, ale aby zapobiegać szkodnikom, chorobom, a nawet pożarom domów.

Pielęgnacja świątecznych drzewek jest ważna nie tylko dla ich jak najdłuższego przetrwania w warunkach domowych, ale także pomaga zapobiegać szkodnikom, chorobom, a nawet pożarom domów. Wszystko zaczyna się od wybrania choinki na farmie lub w punkcie ich sprzedaży.

State University of New York College of Environmental Science and Forestry zaleca rozważne wybranie gatunku choinki, ponieważ istnieją różnice pomiędzy drzewami iglastymi z dłuższymi lub krótszymi igłami.

„Ludzie wybierają gatunek choinki w zależności od tradycji i indywidualnego gustu. Każdy ma charakterystyczny wygląd i zapach, niektórzy wolą bardziej gęste drzewko, aby uzyskać kształt stożkowy, podczas gdy inni wolą luźniejszą, bardziej naturalną formę” – stwierdził SUNY ESF. „Gatunki różnią się pod względem normalnego zatrzymywania igieł po ścięciu. Większość świerków i jodeł ma tendencję do gubienia części starszych igieł po ścięciu, podczas gdy sosny zwykle dobrze trzymają swoje starsze igły.

To, jak długo utrzyma się choinka, zależy również od tego, w jakich warunkach była trzymana już po ścięciu.

Chociaż większość osób ubiera swoje drzewka zaraz po ich zakupie, najlepiej zostawić je w garażu, szopie lub osłoniętym miejscu, gdzie temperatura wynosi od 45 do 50 stopni Fahrenheita na kilka dni.

Ten okres aklimatyzacji jest niezbędny, aby przygotować drzewo do ostatecznej przeprowadzki do ciepłego pomieszczenia” – wyjaśnia Cornell University.

Decydując się na wniesienie choinki środka SUNY ESF zaleca odcięcie co najmniej pół lub jednego cala od podstawy pnia drzewa i wstępne wlanie gorącej wody do stojaka, aby usunąć pozostałą warstwę uszczelniającą.

„Ważne jest, aby choinka była stale podlewana, ponieważ świeże, dobrze nawodnione drzewko nie pali się łatwo. W sprzyjających warunkach choinki powinny bezpiecznie przetrwać w środku co najmniej kilka tygodni. Kiedy drzewo przestaje „pić” wodę, należy je usunąć z domu” – ostrzegają eksperci.

Według amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) niepodlewanie choinki może zwiększyć ryzyko pożaru domu, ponieważ wysuszona pali się znacznie szybciej niż dobrze podlana. Dlatego tak ważne jest regularne podlewanie, zwłaszcza jeśli trzyma się świąteczne drzewko niedaleko komunika oraz zawiesza na nim lampki świąteczne ze względu na ryzyko zapalenia się. Świeżo ścięta choinka może „wypić” nawet galon wody w ciągu pierwszych 24 godzin.

Jeśli odpowiednio nie dbasz o drzewo, ryzyko stanowi nie tylko pożar domu, ale także rozwój pleśni, jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło.

Wilgoć i ciasne umieszczanie ozdób może stworzyć doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Dlatego u niektórych osób występuje „syndrom choinki” lub alergie spowodowane pleśnią, takie jak kichanie, kaszel, zatkanie dróg oddechowych i inne objawy.

Aby temu zapobiec, zaleca się:

  • - dokładne oczyszczenie i wytarcie pnia drzewa wodą z wybielaczem lub wodą z octem przed wniesieniem go do domu
  • - użycie dmuchawy do liści, aby wytrzepać ziarenka pyłku
  • - pozbycie się choinki po Świętach Bożego Narodzenia – nie warto jej trzymać dłużej jeśli powoduje u domowników alergie
  • - używanie wysokowydajnego osuszacza powietrza, aby zmniejszyć wilgotność powietrza.

Chociaż odpowiednia pielęgnacja świeżej choinki wymaga nieco zachodu, jej zapach i wygląd rewanżują te wysiłki zwłaszcza osobom, które nie lubią sztucznych drzewek.

Jeśli zdecydujesz się na prawdziwą choinkę na te święta, pamiętaj, aby o nią dbać, obficie ją podlewać i postępować zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe Święta Bożego Narodzenia.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor