Wizyta kontrolna u dentysty powinna być na naszej corocznej liście ważnych spraw do załatwienia. Zdarza się, że przestrzegamy wizyt u mechanika związanych ze zmianą oleju w samochodzie, natomiast wizyty lekarskie nie zawsze są na czołowym miejscu naszej listy powinności.
W praktyce okazuje się, ze odwlekane wizyty dentystyczne mogą mieć poważne skutki.
Co może się wydarzyć jeżeli przez długi czas nie odwiedzamy dentysty?
Lekarze dentyści standardowo zalecają wizyty kontrolne i czyszczenie zębów w gabinecie dwa razy do roku. W trakcie wizyt kontrolnych lekarz dentysta sprawdza stan zębów, jamy ustnej, ubytków. W trakcie rutynowego czyszczenia zębów usuwany jest kamień nazębny i bakterie.
Jeżeli nie odwiedzamy gabinetu dentystycznego dwa razy do roku, a wciąż chcemy dbać o zęby, to należy przestrzegać higieny jamy ustnej. Zalecane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie zębów raz dziennie, ograniczenie spożywania cukru. Zdrowie jamy ustnej zależy od tego, jak podchodzimy do dbania o zęby i od codziennej higieny.
Jeżeli przez rok lub dłużej nie byliśmy u dentysty, to mogą się pojawić nowe ubytki. Ubytki już istniejące mogą się powiększyć. Kieszonki przy zębach mogą się pogłębić i mogą zapoczątkować zapalenie przyzębia. Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do nieświeżego oddechu z ust.
Jeżeli nie byliśmy u dentysty przez dwa lata lub dłużej ubytki na pewno są duże i mogą wymagać leczenia kanałowego lub koronki. Zęby mogą stać się wrażliwe. Jeżeli ubytek jest duży, pacjent może odczuwać ból. Jeżeli wokół zębów tworzą się kieszonki, po dwóch latach rozwinie się choroba przyzębia. Choroba przyzębia jest bezbolesna, ale szybko postępująca. Po przeszło dwóch latach może wystąpić zapalenie przyzębia oraz rozpocząć się utrata kości.
Po pięciu latach bez kontroli w gabinecie dentystycznym niewielki ubytek będzie na tyle duży, że będzie nadawał się do leczenia kanałowego albo do usunięcia zęba. Choroby przyzębia w ciągu pięciu lat mogą rozwinąć się na tyle, że także może dojść do utraty zębów.
Po dziesięciu latach bez wizyty u dentysty możemy być pewni, że choroby przyzębia mają zaawansowaną postać, wiele zębów posiada ubytki, a zły stan jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Bakterie z jamy ustnej dostają się do krwioobiegu i wędrują po całym organizmie, uszkadzając czynności serca. Dodatkowo mogą przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu i zwiększyć ryzyko chorób serca.
Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne po przeprowadzonych badaniach podało, że osoby cierpiące na przewlekłe choroby dziąseł doświadczają również innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i reumatoidalne zapalenie stawów. Według badań uniwersyteckich przeprowadzonych na Harvardzie ryzyko zawału serca jest trzy razy wyższe u osób z chorobami przyzębia.
Choroby dziąseł należą do chorób przewlekłych. Zwykle diagnozowane są późno ze względu na fakt, że przez bardzo długi czas nie wykazują żadnych symptomów. Obecnie szacuje się, że około 50% Amerykanów posiada jakąś formę chorób przyzębia mniej lub bardziej zaawansowaną.
Bardzo rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych cukrzyca, to też choroba, która często jest współistniejąca z chorobami przyzębia. Chorzy na cukrzycę często doświadczają suchości w ustach oraz zmniejszonej produkcji śliny. To prowadzi do szybkiego narastania liczby bakterii w jamie ustnej. Lekarze zalecają osobom chorym na cukrzycę częstsze wizyty u dentysty, gdyż wysoki poziom cukru we krwi bardzo przekłada się na stan zdrowia jamy ustnej.
Zapobieganie chorobom jamy ustnej jest tańsze niż ich leczenie. Leczenie chorób jamy ustnej może być skomplikowane i długotrwałe, dlatego zawsze prosimy pacjentów o uwzględnienie wizyt dentystycznych w napiętym kalendarzu. Dwie profilaktyczne wizyty w roku, profesjonalne czyszczenie dentystyczne, które trwa tylko godzinę, zaoszczędzi w przyszłości czasu, wydatków i leczenia.
W codziennym grafiku warto uwzględnić poranne i wieczorne mycie zębów, a także nitkowanie. Dbając o zęby, sami w domu możemy zrobić bardzo dużo.
Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.