28 sierpnia 2024

Udostępnij znajomym:

Poniedziałek, 8 kwietnia

Hasedera, buddyjska świątynia bogini miłosierdzia, szczyci się malowniczym położeniem na stokach zalesionego wzgórza. Jej główny pawilon ochrania wspaniały posąg 11-głowej bogini Kannon, znanej powszechnie w Indiach jako Awalokiteśwara.

Od rana leje jak z cebra; z parasolkami w ręku, spacerowym krokiem podchodzimy schodkami od razu pod główną świątynię: Kannon-dou. Jej konstrukcja jest znakomita: ozdobne, kryte kafelkami dachy, ściany z fantazyjnymi oknami, a wewnątrz - ów słynny posąg.

5a Ulewa tworzy niepowtarzalny nastrój

Ulewa tworzy niepowtarzalny nastrój

Wieść niesie, że w 721 roku mnich Tokudo Shonin wyrzeźbił dwie identyczne figury z wielkiego pnia drzewa kamforowego; jedna dostała się do świątyni w Yamato a drugą uroczyście wrzucono do oceanu z prośbą, aby powróciła w przyszłości niosąc ludziom pomoc. Po szesnastu latach morze wyrzuciło świętą figurę na brzeg. Od tamtej pory jedenastogłowa Kannon znajduje się w Kamakura, wzbogacona o złotą pokrywę dodaną przez szoguna Ashikaga Takauji w 1342 roku.

Rzeźba liczy blisko tysiąc trzysta lat, a jej lekkość zdumiewa każdego przybysza. Posąg mierzy 9 metrów wysokości, Kannon posiada po trzy głowy z lewej strony, z prawej i z przodu oraz jedną z tyłu i jedną u szczytu. Tylu właśnie głów potrzeba, aby znieść ogrom ludzkich cierpień!

5e Budda z Hasedera Kamakura Japonia

Budda z Hasedera, Kamakura, Japonia

5j Posąg Buddy świątynia Hasedera Kamakura

Posąg Buddy, świątynia Hasadera, Kamakura

5k Lampion świątynia Hasedera Kamakura

Lampion, świątynia Hasedera

Na lewo od świątyni Kanon-dou jest taras z widokiem na półwysep Miura, ocean i domki przy plaży Yuigahama. Znajduje się tutaj również niewielka, typowo japońska restauracja, gdzie - nieco przemoczeni - wstępujemy na chwilę. Przytulne wnętrze i gorąca sake dodaje sił na dalszy spacer po cudnych, świątynnych ogrodach! Wszystko kwitnie, a deszcz dodał nieoczekiwanej wartości w postaci kropel wody skrzących się na płatkach kwiatów i na liściach. Takiego efektu nie znajdziesz w słoneczny dzień, chociaż widziałem już fotografów ze spryskiwaczami w kieszeni.

5d Zroszone deszczem kwiaty wiśni świątynia Hasedera Kamakura Japonia

Zroszone deszczem kwiaty wiśni

5g Azalia świątynia Hasedera Kamakura

5b Kwiat rododendrona z kroplami deszczu

Podziwiam zagajnik bambusowy i figurki strażników wiary rozrzucone wokół pawilonów. Po obu stronach głównej świątyni Kanon-dou znajdują się boczne kaplice mieszczące figury Buddy Amitaby (z prawej) i "Buddy Powodzenia" Daikoku-dou, z lewej strony. Rzeźba Daiokokuten powstała w 1412 roku i do dzisiaj cieszy się powodzeniem pielgrzymów jako przynosząca szczęście i pieniądze.

Schodząc po schodkach mijamy boczny pawilon z figurkami tysięcy dziecięcych postaci - to Jizo-dou, poświęcony opiekunowi nieszczęśliwych dzieci, bądź to zmarłych, bądź porzuconych przez rodziców.

5i Duszki dzieci jizo świątynia Hasedera Kamakura

Duszki dzieci jizo, świątynia Hasedera, Kamakura

Obok głównej bramy możemy przez chwilę odetchnąć przy stawie w ogrodzie, aby po nabraniu sił wejść jeszcze do frapującej jaskini Benten-kutsu, z płaskorzeźbami świętych wykutymi w kamiennych ścianach. Półtorej godziny w Hasedera wystarczyło w sam raz na zwiedzanie i zakupy pamiątek na straganach przed wejściem.

Należy wspomnieć, że Mongołowie usiłowali bezskutecznie, dwukrotnie w czasach szogunatu Kamakura, napaść na Wyspy Japońskie, lecz zostali odparci przez wojska samurajów. Walka obronna była jednak na tyle kosztowna, że potęga szogunów uległa zachwianiu i w 1333 roku centrum władzy powróciło do cesarza, do Kioto - Stolicy Niebiańskiego Spokoju.

Przestało padać, a prognoza pogody pokazuje... cudowne słońce przez cały dalszy okres naszego pobytu w Japonii! Może ta ulewa pod pomnikiem Buddy Kamakura to jednak była woda święcona, specjalnie dla nas?

5c Leje jak z cebra w Hasedera

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, również do JAPONII na Święto Kwitnienia Wiśni, od 30 marca do 6 kwietnia 2025 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/japonia-marzec-2025

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor