27 lutego 2024

Udostępnij znajomym:

To na razie wersja deweloperska, testowa, jednak niektórzy użytkownicy smartfonów mogą ją zainstalować i przesyłać dane o ewentualnych błędach do Google.

Na początku warto określić czym jest wersja deweloperska systemu operacyjnego. Przede wszystkim opcja testowania nowego systemu zazwyczaj skierowana jest do programistów, którzy będą mogli już teraz przeprojektować aplikacje w taki sposób, by te działały bezproblemowo na ostatecznej wersji Androida 15. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by statystyczny użytkownik smartfona również mógł się z nią zapoznać.

Z pewnością podczas testów mogą zdarzyć się błędy, z którymi mniej sprawni użytkownicy systemu Android sobie nie poradzą. Może to wpłynąć na powolną pracę telefonu, niedziałające usługi lub aplikacje, nie całkiem działający system ochrony danych, które zapisane są w naszych smartfonach, przyspieszone zużycie energii, a w skrajnych przypadkach uniemożliwienie ponownego uruchomienia urządzenia. Trzeba zatem zastanowić się czy chcesz podjąć ryzyko i sprawdzić system na długo przed innymi. Jeśli tak pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Producent Androida 15 Vanilla Ice Cream (bo tak brzmi pełna nazwa) skupił się przede wszystkim na usprawnieniu pewnych funkcji, które w poprzednich wersjach mogły być niedopracowane lub działać w niewłaściwy sposób. Android 15 ma lepiej kontrolować pracę układu procesora i grafiki podczas rozgrywki, codziennej pracy i nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu w teorii telefon powinien lepiej zarządzać dostępnymi zasobami i mniej się przy tym nagrzewać, a co za tym idzie, dłużej pracować po jednym cyklu naładowania baterii. Twórcy Androida 15 opublikowali specjalne narzędzia dla programistów, które pomogą im w skutecznej optymalizacji aplikacji i gier wymagających dużych mocy obliczeniowych.

Inną z cech, które charakteryzują system Android 15 jest lepsze wykorzystanie obiektywów aparatu oraz wprowadzenie nowych funkcji, by zdjęcia oraz filmy były jeszcze wyraźniejsze, płynniejsze i lepiej oddawały rzeczywisty obraz. Dzięki wyższej skuteczności zarządzania zasobami, telefon może pobierać więcej światła, co poprawi zdjęcia w słabym oświetleniu.

Android 15 zadba także o ochronę danych i prywatności. Producent zdecydował się na zaktualizowanie Privacy Sanbox, który od lat działa w naszych telefonach chroniąc nas samych przed niepowołanym włamaniem i wykradzeniem danych. Dotyczy to zarówno tych danych, które sami wpisujemy do telefonu, jak i wyświetlanych reklam w aplikacjach. Android 15 będzie miał możliwość udostępnienia wybranego kawałka ekranu zamiast całego, jak dotychczas. Możemy na przykład pozbyć się górnej części ekranu, w której najczęściej pojawiają się bieżące powiadomienia czy wiadomości, dzięki czemu osoba obserwująca nasze działania na telefonie ich nie zobaczy.

Dla fanów nowości jest niestety zła informacja. Lista telefonów, na które możemy pobrać system Android 15 jest obecnie krótka i ogranicza się jedynie do smartfonów marki Pixel. Jeśli zatem jesteś posiadaczem jednego z poniższych modeli tej marki, możesz już teraz zacząć testować Vanilla Ice Cream:

Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel Fold, Pixel Tablet.

Z pewnością jednak z upływem czasu Google będzie rozszerzał tę listę, by wersja testowa systemu trafiła na jak największą ilość modeli różnych producentów.

W jaki sposób zainstalować Android 15?

  • Należy włączyć opcje programistyczne oraz debugowanie USB – W ustawieniach telefonu znajdź opcję „informacje o telefonie”, następnie kilkukrotnie naciśnij „numer kompilacji” aż zobaczysz, że dodatkowe opcje zostały włączone.
  • Przejdź do ustawień systemu, następnie do opcji programistycznych i włącz debugowanie USB.
  • Włącz odblokowanie OEM w opcjach programistycznych.
  • Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB i przejdź na stronę flash.android.com.
  • Wybierz „zezwalaj na dostęp ADB”, dodaj nowe urządzenie i kliknij „połącz”. W tym kroku musisz wyszukać swój telefon z listy (to ważne, by nie popełnić błędu i wybrać dokładnie taki model jak posiadasz, by pobrać właściwą dla niego wersję systemu).
  • Następnie musisz zezwolić na dostęp do plików twojemu komputerowi, by mógł przerzucić na smartfon odpowiednie pliki wymagane do instalacji.
  • Kolejnym krokiem jest wybór podglądu programisty w oknie, które aktualnie się wyświetla.
  • Kliknij „zainstaluj kompilację” i potwierdź wybór.

Po niedługim czasie twój telefon powinien mieć już zainstalowaną najnowszą wersję Androida 15.

Uwaga! Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji warto utworzyć kopię zapasową danych lub tzw. backup, by móc cofnąć się do poprzedniego stanu w razie jakichkolwiek komplikacji podczas instalacji nowego systemu.

Telefon powinien uruchomić się ponownie i przywitać nas informacją, że używamy aktualnie najnowszej wersji systemu. Jeśli któraś z aplikacji nie będzie chciała działać, system podpowie nam, że możemy wysłać raport o błędach do dewelopera. Warto to zrobić, by móc przyczynić się do rozwoju i naprawy Androida 15.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor