Często w czasie rozwodu może zdarzyć się, że jeden ze współmałżonków rzekomo posiada majątek pozamałżeński („non-marital property”) sprzed zawarcia małżeństwa w postaci domu, w którym para mieszka i za który płaci wspólnie w trakcie trwania małżeństwa.
Po złożeniu pozwu rozwodowego współmałżonek, który kupił dom przed zawarciem małżeństwa, z dumą będzie twierdzić, że majątek jest pozamałżeński, a zatem zachowa nieruchomość w całości.
Niekoniecznie jest to takie proste. Majątek pozamałżeński lub jego część może zostać uznany za małżeński w pewnych przypadkach.
Sąd dokonuje określonych ustaleń faktycznych dotyczących klasyfikacji majątku jako majątku małżeńskiego („marital property”) lub pozamałżeńskiego, wartości i innych ustaleń faktycznych uzasadniających orzeczenia majątkowego.
Generalnie majątek pozamałżeński to majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa i sad przypisuje majątek pozamałżeński temu współmałżonkowi, którego jest własnością.
Majątek małżeński ulega jednak podziałowi. Sąd podzieli majątek małżeński w sprawiedliwych proporcjach, bez względu na przewinienie małżeńskie – w stanie Illinois przeprowadza się rozwód bez winy.
To nie jest czarno-białe rozróżnienie. Wystarczy trochę charakteru majątku małżeńskiego, aby zmienić kategoryzacje całego majątku pozamałżeńskiego. Jeśli nie można jasno określić, czy majątek jest małżeński, czy pozamałżeński, to sąd rozstrzygnie kwestie na korzyść uznania, że jest on małżeńskim.
Jednym sposobem na doprowadzenie do klasyfikacji majątku jako małżeńskiego, jest stwierdzenie przez sąd, że majątek stał się darowizną („gift”) na rzecz małżeństwa z wyniku działań właściciela.
Darowizna zamienia majątek pozamałżeński w majątek małżeński
Można udowodnić, że jeden ze współmałżonków – w roli ofiarodawcy - zamierzał podarować nieruchomość małżeństwu poprzez zeznanie o tym, co powiedział i jak się zachowywał.
Po złożeniu zarzutu dokonania darowizny na rzecz małżeństwa, obowiązkiem domniemanego ofiarodawcy jest udowodnienie, że nie dokonał darowizny. Nawet zarzut o mało wartościową darowiznę oznacza, że w postępowaniu rozwodowym, domniemany ofiarodawca musi udowodnić, że nie podarował wystarczająco dużo, aby przemienić majątek pozamałżeński w majątek małżeński.
Bez dowodu na obalenie darowizny, darowizna nadal istnieje. Sama aluzja o istnieniu darowizny może w takim przypadku oznaczać, że majątek musi być kategoryzowany jako małżeński. Jeśli prawdziwy charakter darowizny jest w ogóle niejasny, wszelkie wątpliwości a propos charakteru majątku są rozstrzygane na korzyść uznania, że majątek jest małżeński.
Darowizna nie musi być potwierdzona samymi działaniami domniemanego ofiarodawcy. Jeżeli drugi współmałżonek wniósł znaczny wkład do majątku pozamałżeńskiego, można domniemywać darowiznę na rzecz majątku małżeńskiego. Ten wkład nie musi być finansowy. Wkład może być niefinansowym wysiłkiem na utrzymanie domu pozamałżeńskiego przez gospodynię domową lub przez naprawianie domu – w takie sposoby można stworzyć podważalne domniemanie („rebuttable presumption”), że wkład ma na celu zmianę charakteru majątku na małżeński.
Należy podkreślić przed sądem, że nie ma niesprawiedliwości wobec współmałżonka, który twierdzi, że majątek jest pozamałżeński, oświadczając, że działania stron stanowiły darowiznę. Stwierdzenie, że majątek jest małżeński, nie stanowi automatycznie równego podziału 50/50 nowo kategoryzowanego majątku małżeńskiego.
Ustawa nie wymaga równego podziału majątku małżeńskiego, ale sprawiedliwego podziału. Sędzia nadal może przyznać sprawiedliwą część każdej ze stron, co odzwierciedla fakt, że część majątku była kiedyś pozamałżeńska.
Brak decyzji sądu, że istnieje darowizna nie oznacza, że nie ma innej możliwości na zmianę kategoryzacji majątku.
Sędziowie mogą przyznać część domu w oparciu o roszczenie łączenia („commingling”) majątku, które wymaga zwrotu kosztów jednemu współmałżonkowi.
Łączenie, zwrot kosztów i majątek pozamałżeński w stanie Illinois
Jeśli istnieje majątek pozamałżeński, który został nabyty przed zawarciem małżeństwa, bierzemy pod uwagę trzy jednostki - majątek pozamałżeński męża, majątek pozamałżeński żony oraz majątek małżeński.
Pieniądze małżeńskie wpływające na majątek pozamałżeński to dochody, które można przypisać ulepszeniom, do których przyczyniły się obie strony, stanowią majątek małżeński, tworząc w ten sposób niepodważalne w tym przypadku domniemanie, że całość majątku została przemieniona w majątek małżeński.
Jeden ze współmałżonków może być uprawniony do zwrotu kosztów zgodnie z dwiema teoriami: 1) w czasie trwania małżeństwa wniósł wkład, który musi być sprawiedliwie podzielony oraz 2) że przysługuje mu zwrot za swój wkład do majątku pozamałżeńskiego z własnego, pozamałżeńskiego majątku.
Chociaż nie ma prawa do zwrotu w przypadku darowizny, istnieje prawo do zwrotu, gdy majątek zmienił charakter z powodu łączenia, o ile wkłady między majątkami można prześledzić za pomocą jasnych i przekonujących dowodów („clear and convincing evidence”).
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.
Zapraszamy na kontakt telefoniczny, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.
Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.|
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.